ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi - test płyt głównych

ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi - test płyt głównych

Test płyt głównych ASRock Z390: wydajność kontrolerów

Na deser pozostała jeszcze efektywność portów USB 3.1 (według nowej nomenklatury powinniśmy pisać USB 3.1 Gen2). Podobnie jak na poprzednich stronach, pomiary odbywają się z użyciem programu CrystalDiskMark, często wykorzystywanego do porównywania wydajności różnych dysków twardych. Testy obejmują zarówno odczyt i zapis sekwencyjny, jak i analogiczne wartości dla próbki rozmiaru 4K - w obu przypadkach w wariancie standardowym oraz Q32T1 (32 kolejki, pojedynczy wątek). Z kolei używany nośnik to Silicon Power Velox V70 o pojemności 240 GB, podłączony z wykorzystaniem przejściówki Seagate FreeAgent GoFlex. Ta ostatnia co prawda limituje maksymalny transfer do poziomu odpowiadającego SATA 3 Gb/s, ale i tak możemy w ten sposób zweryfikować poprawność funkcjonowania testowanego standardu na poszczególnych płytach.

Seq Q32T1 Read

Seq Q32T1 Write

4K Q32T1 Read

4K Q32T1 Write

Seq Read

Seq Write

4K Read

4K Write

Komentarz odnośnie wyników testów kontrolerów

Mam nadzieję, że nie dostaliście oczopląsu podczas przeglądania wykresów prezentujących wyniki testów kontrolerów, ale zamieszczenie dodatkowych pomiarów było konieczne. Jak widać, rezultaty płyt ASRocka dla rozmiaru próbki 4K (odczyt oraz zapis) i odczytu sekwencyjnego były w przypadku gniazd SATA 6 Gb/s zdecydowanie niższe niż oczekiwane. Dla portów USB nie było to co prawda aż tak widoczne, ale w dalszym ciągu zachowanie trudno było nazwać typowym. Dlatego też zacząłem szukać przyczyn problemu i ostatecznie remedium okazała się zmiana BIOS-ów na najstarsze wersje (pośrednich nie sprawdzałem). Co ciekawe, zjawisko zdaje się być powiązane z opcją SpeedShift, która w najnowszych wydaniach firmware była domyślnie włączona. Jej dezaktywacja przy starszych wersjach BIOS-ów powodowała obniżenie wyników w wymienionych wcześniej testach, do poziomu porównywalnego z rezultatami, które zanotowałem początkowo. Z drugiej strony, ręcznie włączenie SpeedShift na najnowszych wydaniach firmware nie przyniosło już poprawy osiągów, tak jakby opcja wciąż nie działała. Jest to o tyle dziwniejsze, że pozostałe płyty też miały fabrycznie nieaktywne SpeedShift i nie natknąłem się w ich przypadku na podobne problemy.

Wpływ ASPM oraz dodatkowego przełącznika

Niemniej jednak, starsze wersje BIOS-ów w niektórych przypadkach przyniosły degradację wydajności i tutaj też należało odszukać przyczynę, którą okazało się domyślnie aktywne ASPM (ang. Active State Power Management; zarządzanie energią) dla łącza DMI, odpowiadającego za komunikację między chipsetem a procesorem. Stąd też trzeci zestaw pomiarów, dla firmware P1.60 oraz P1.20, odpowiednio dla Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi, z wyłączoną opcją ASPM, która to kombinacja zapewniła najwyższe, nienaganne osiągi. Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że najnowsze wydania BIOS-ów mają ASPM fabrycznie nieaktywne, podobnie jak płyty innych producentów. Ostatnią zagadką są gorsze wyniki kontrolera ASMedia ASM1061 w przypadku droższej Z390 Taichi. Otóż w tym modelu układ ten podłączony jest nie bezpośrednio do chipsetu, lecz do przełącznika ASMedia ASM1184e, do spółki z kartami sieciowymi Intel I211-AT oraz Dual Band Wireless-AC 3160. Co prawda urządzenia te nie musiały w momencie testów rywalizować o dostępne pasmo, ale dodatkowy mostek zawsze wprowadza opóźnienie, które - jak widać - w pewnych okolicznościach prowadzi do gorszej wydajności. I to by było chyba na tyle w temacie kontrolerów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASRock Z390 Extreme4 oraz Z390 Taichi - test płyt głównych

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł