ASUS ZenBook Pro Duo - Podsumowanie
ASUS ZenBook Pro Duo to naprawdę intrygujące i niezwykle ciekawe urządzenie. W odróżnieniu jednak od innych oryginalnych laptopów, w tym i takich z wykorzystujących dwa ekrany, jak np. Lenovo Yoga Book, w tym przypadku dwuekranowa konstrukcja została nie tylko bardzo dobrze przemyślana, ale i zrealizowana. Z tego powodu ZenBook Pro Duo nie jest tylko ciekawostką, o której szybko zapomnimy, ale zapoczątkować może pewien nowy trend - pierwsze oznaki już widać, bo swój prototyp pokazywał w tym roku m.in. Intel. Nam rozwiązanie to bardzo przypadło do gustu, bo wydaje się być idealnie skrojone pod osoby korzystające z laptopa w bardziej kreatywny sposób, wszelkich twórców treści, w tym zajmujących się edycją wideo czy obróbką grafiki. Niemniej jednak pomysł ten świetnie sprawdza się też w przypadku normalnych użytkowników, wykorzystujących notebook do prac biurowych czy typowo domowych zastosowań, a nawet graczy, gdzie drugi ekran także ma bardzo praktycznie zastosowania, choćby w streamingu. Choć myśląc poważniej o laptopie dla gracza-streamera przydałaby się nieco wydajniejsza konfiguracja, ponieważ laptopowy RTX 2060 ma dość poważne ograniczenia.
ZenBook Pro Duo nie jest tylko ciekawostką, o której szybko zapomnimy, ale zapoczątkować może pewien nowy trend.
Trudno cokolwiek zarzucić ZenBook Pro Duo w kwestii wykonania czy wzornictwa. Laptop za sprawą prostoty designu prezentuje się niezwykle elegancko i pod tym względem może stawać w szranki z najbardziej stylowymi ultrabookami na rynku, choć niewątpliwie przegra z nimi pojedynek na wymiary oraz wagę. ASUS postawił na staranność wykonania i wysokiej jakości materiały, dlatego też aluminiowa obudowa nie tylko ładnie się prezentuje, ale i nadaje konstrukcji sztywności, dającej nam poczucie, że obcujemy z naprawdę solidnym produktem. Producent wybrał również mocne komponenty, ponieważ notebooka można skonfigurować z najmocniejszym mobilnym procesorem na rynku (Core i9-9990HK), otrzymujemy także wydajną grafikę (GeForce RTX 2060), która realnie pozwala na gamingowe wykorzystanie sprzętu, a na polskim rynku z bazy dostajemy także 32 GB RAM i szybki 1 TB dysk SSD. Najistotniejszym elementem wydają się jednak dwa dotykowe ekrany 4K, w tym podstawowy bazujący na matrycy OLED, co wciąż jest rzadkością nawet w modelach z najwyższej półki. Wystarczy zaś chwilę poobcować z panelem OLED, by krzywić się po powrocie na nawet wysokiej klasy IPS. Całości dopełnia zaś wsparcie dla dołączonego do zestawu aktywnego rysika, który także znajdzie zastosowanie w odpowiednich rękach.
Oczywiście ZenBook Pro Duo nie jest komputerem idealnym, a laptopy do pracy w ramach swojej mobilności zawsze wiążą się z pewnymi kompromisami. Tym samym, termiczny throttling jest czymś, co trzeba zaakceptować, wysunięta do dolnej krawędzi klawiatura bez dołączonej podpórki pod nadgarstki jest mało wygodna w użytkowaniu, a niewielki touchpad z prawej strony wymaga przyzwyczajenia. Można się także czepiać różnicy w jakości obu ekranów, ale nam to nie przeszkadzało (choć sam pomysł dwuekranowej konstrukcji wymaga jeszcze nieco dopracowania na poziomie software’u). Co więcej, 12 000 PLN, jakie trzeba wydać na laptopa w testowanej przez nas konfiguracji, jak na tak innowacyjny sprzęt z panelem OLED 4K i RTX 2060 na pokładzie, wcale nie wydaje nam się tak wygórowaną kwotą, szczególnie jeśli porównamy to z cenami topowych ultrabooków, posiadających pojedynczy ekran, przeważnie LCD i jedynie zintegrowaną grafikę. Ostatecznie więc ZenBook Pro Duo otrzymuje od nas wysoką ocenę, a także odznaczenia za jakość i design.
ASUS ZenBook Pro Duo (UX581)
Nowoczesny design; eleganckie i bardzo solidne wykonanie; OLED 4K ze świetnym odwzorowaniem kolorów; dodatkowy ekran ScreenPad Plus jest praktyczny i daje mnóstwo możliwości; wysoka wydajność w tej klasie laptopów; kamerka Windows Hello; rysik w zestawie; nadaje się nie tylko do profesjonalnego wykorzystania, ale i do grania; 32 GB RAM i 1 TB szybki SSD; podpórka pod nadgarstki w zestawie
throttling termiczny sprawia, że wydajność jest niższa od modeli z podobną konfiguracją; korzystanie z klawiatury bez podpórki jest niewygodne (ogranicza to mobilność), touchpad z prawej strony wymaga przyzwyczajenia, drugi ekran to LCD, czas pracy na baterii nie powala
Cena (na dzień publikacji): od 11199 zł
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczyła firma:
Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS ZenBook Pro Duo - test laptopa z OLED-em 4K i drugim ekranem