​​​​​​​ASUS ZenBook Pro Duo - test laptopa z OLED-em 4K i drugim ekranem

​​​​​​​ASUS ZenBook Pro Duo - test laptopa z OLED-em 4K i drugim ekranem

O ile w przypadku smartfonów trudno narzekać na brak innowacji, szczególnie w zakresie form samych urządzeń, w których stosowane są dodatkowe ekrany, zakrzywiony panele czy ostatni krzyk mody, składane konstrukcje, tak na rynku PC niewiele dzieje się w tym aspekcie. Trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnich latach producenci laptopów ścigają się ze sobą jedynie na jak najsmuklejsze i najlżejsze modele, ale doszliśmy już tu do takiego etapu, że trudno przesunąć kolejne granice, nie narażając komputerów na zbytnią delikatność. Na szczęście od czasu do czasu producenci tacy jak ASUS serwują nam zdecydowanie bardziej oryginalne pomysły i choć nie wszystkie innowacje przyjmują się na rynku, to jednak bez próbowania nigdzie nie zajdziemy. Poza tym, ZenBook Pro Duo, czyli bohater tej recenzji, jest naprawdę intrygujący, a jego nietypowa dwuekranowa konstrukcja jest zadziwiająco praktyczna. Czy jednak rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją, która zmieni oblicze przyszłych laptopów?

Czy w przypadku modelu ASUS ZenBook Pro Duo (UX581) rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją, która zmieni oblicze przyszłych laptopów?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zacząć od tego, że ZenBook Pro Duo to 15-calowy laptop, który nie ma aspiracji do bycia ultrabookiem sensu stricte, ale raczej mobilną stacją roboczą. Tajwański producent podkreśla, że notebook został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu nam najwyższej efektywności w pracy, w czym pomóc ma dodatkowy wyświetlacz ScreenPad Plus, umieszczony nad klawiaturą. Główny panel także stanowić ma bardzo mocną stronę tego komputera, ponieważ jest to OLED 4K, który pochwalić może się 100% pokryciem przestrzeni barwnej DCI-P3. Co więcej, oba ekrany są dotykowe, a w zestawie otrzymujemy aktywny rysik. ASUS zadbał także o mocne podzespoły i laptop w otrzymanej przez nas konfiguracji wyposażony został w procesor Core i7-9750H, ale zdecydować możemy się też na wariant z ośmiordzeniowym Core i9-9990HK. Za wydajność graficzną odpowiada zaś karta graficzna GeForce RTX 2060, dzięki czemu sprzęt powinien bardzo dobrze sprawdzać się w grach, choć nie jest to jego podstawowe zastosowanie.

Specyfikacja ASUS ZenBook Pro Duo (UX581)
Ekran 15,6'' 4K 60 Hz OLED + ScreenPad Plus (14", 4K, IPS, 60 Hz)  
Procesor Intel Core i7-9750H
Pamięć RAM 2x 16 GB DDR4-2666 CL19
Grafika NVIDIA GeForce RTX 2060 (6 GB GDDR6)
Nośniki 1 TB SSD M.2 
Łączność Wi-Fi 802.11ax, BT v5
Bateria 71 Wh
Wymiary 360,4 x 262,0 x 26,8 mm
Waga 2,2-2,3 kg
System Windows 10 Home 64-bit
Cena od 1199 zł

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 6 Gen - test biznesowego laptopa z górnej półki

Tak ekstrawagancki sprzęt musi swoje kosztować, co wynika choćby z jego specyfikacji i nie mówimy tu tylko o takich komponentach, jak CPU, GPU, RAM czy szybki dysk SSD, ale także panelu OLED, dodatkowym wyświetlacz itd. I kosztuje, choć cena rzędu 11 999 zł nie szokuje w tym przypadku tak bardzo, bo w tym roku testowaliśmy „zwykłe” ultrabooki o słabszej konfiguracji i to bez dedykowanej grafiki w bardzo zbliżonej kwocie (Lenovo ThinkPad X1 Carbon). Na obecną chwilę ZenBook Pro Duo nie ma też żadnego rywala, jeśli chodzi o sprzęt w podobnej dwukeranowej formie, co także pozwala producentowi na większą swobodę cenową, ale wydaje się, że ASUS nie przekroczył tu granic przyzwoitości. Oczywiście 12 tys. zł nie jest kwotą na jaką pozwolić może sobie zwykły Kowalski, kupując tego typu laptopa jako ciekawostkę, ale trzeba pamiętać, że ZenBook Pro Duo to produkt skierowany do profesjonalistów, którzy są w stanie wydać więcej pieniędzy na narzędzie pracy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ​​​​​​​ASUS ZenBook Pro Duo - test laptopa z OLED-em 4K i drugim ekranem

 0