Test Chillblast Krux Miami oraz Krux Vice: konkluzje
Podsumowanie testu komputerów Chillblast Krux Vice oraz Krux Miami niezmienne rozpocznę od analizy wyników wydajnościowych. Najpierw garść suchych faktów - o ile w materiale poświęconym stricte kartom graficznym z rodziny Navi średnia przewaga GeForce'a RTX 2070 SUPER nad Radeon RX 5700 XT wynosiła 4,6/5,4/8,7%, odpowiednio dla rozdzielczości 1080p, 1440p oraz 2160p, to tutaj analogiczne wartości to 11,8/7,2/8,2%. Zaczynając od 4K, tę drobną rozbieżności akurat łatwo wytłumaczyć, gdyż do procedury została włączona gra Far Cry New Dawn, w której Radeony w ogólności radzą sobie naprawdę dobrze. Natomiast dla pozostałych trybów różnica jest już mocno na niekorzyść Navi, co wynika z zastąpienia sterylnych warunków, w postaci jednolitej platformy testowej z podkręconym procesorem Core i7-8700K, przez bardziej przyziemne warunki z różnymi podstawkami oraz słabszymi CPU. I właśnie ten ostatni czynnik ma kluczowe znaczenie, gdyż kombinacja Ryzena 5 3600 oraz Radeon RX 5700 XT poskutkowała tzw. bottleneckiem w Crysisie 3, Just Cause 4, Sniper: Ghost Warrior 3, a także w mniejszym stopniu w Far Cry 5 oraz Far Cry New Dawn, z czego w trzech pierwszych tytułach problem widoczny był nie tylko w Full HD, ale też w 1440p. Ciekawsze zjawisko pojawiło się za to w obu Battlefieldach, gdzie karty graficzne na platformie AM4 zdają się mieć mniej mocy niż na LGA 1151 i nie ma to związku z ograniczeniem przez procesor. Niemniej straty nie są duże, pozostając niezauważalne gołym okiem, zatem to taka bardziej ciekawostka.
Zwycięzcą testu jest zestaw Krux Vice, oferujący wyższą wydajność bez różnych dziwnych zawirowań, lepszą kulturę pracy, a także podobny stosunek ceny do oferowanych możliwości.
Narzut sterowników AMD/NVIDIA dawniej i dziś - test porównawczy
Trochę o sterownikach AMD oraz kulturze pracy
Zatem można powiedzieć, że potwierdzają się wnioski z niedawnego testu sterowników GPU pod kątem wydajności procesorów, tj. firma AMD bez wątpienia poczyniła spore postępy, ale wciąż trafiają się przypadki, gdzie w tym aspekcie sytuacja jest po prostu zła. A muszę dodać, że procedura testowa dla zestawów komputerowych bazuje na tej z artykułów poświęconych kartom graficznym, ergo w żadnym wypadku nie ma na celu uwypuklenia tzw. bottlenecka. Wręcz przeciwnie, podczas rzeczywistej rozgrywki niejednokrotnie będzie po prostu gorzej, chociażby w grach takich jak Watch Dogs 2 czy Assassin's Creed Odyssey, gdzie sterowniki AMD nie pozwolą Ryzenowi 5 3600 na pokazanie swojego potencjału. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, w jaki sposób to 11,8% różnicy w Full HD, teoretycznie adekwatne do rozbieżności w cenach, zostało osiągnięte - nie równą dyspozycją zawodnika, lecz występującymi na przemian przypadkami zarówno bardzo dobrej postawy, jak i kompromitujących wręcz wpadek. Dlatego też zwycięzcą testu jest zestaw Krux Vice, oferujący wyższe osiągi bez różnych dziwnych zawirowań, lepszą kulturę pracy, a także w gruncie rzeczy podobny stosunek ceny do oferowanych możliwości. No właśnie, skoro wspomniałem o hałasie, w tym temacie Krux Miami poległ doszczętnie, a winowajcą jest karta graficzna MSI MECH OC, która jest produktem bardzo słabym - niesamowicie gorącym oraz niezwykle głośnym, czyli kompletnym zaprzeczeniem GIGABYTE WINDFORCE OC 3X.
Chillblast Fusion Daybreak Gaming PC - test gotowego PC dla graczy
Ocena końcowa testowanych zestawów
Przystępując do oceny końcowej, w obliczu zawartości dwóch poprzednich akapitów komputer Chillblast Krux Vice otrzymuje ode mnie notę w wysokości czterech i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienia opłacalność oraz rekomendacja. To skrzynka na dobrych komponentach, atrakcyjna wizualnie i oferująca spore możliwości. Do tego jej cena jest całkiem niezła, bowiem za same części w sklepie trzeba zapłacić około 5800 zł, a tutaj gotowy produkt dostajemy ledwie 200 zł drożej, co nie jest wygórowaną opłatą za profesjonalne złożenie zestawu z odpowiednio zorganizowanym okablowaniem. A podkreślić należy również 5-letnią gwarancję, z czego dwa lata w systemie "door-to-door", co niewątpliwie jest wartością dodaną. Jako, że w pakiecie mamy jeszcze dobrej jakości akcesoria marki Krux, to w zasadzie pełen pakiet potrzebny graczom. Zalet jest więc sporo, ale bynajmniej nie oznacza to, że nie mam się do czego przyczepić, gdyż jednak przydałby się mocniejszy cooler CPU niż AIO o wymiarach 120 mm, który pozwoliłby wykrzesać pełnię potencjału Core i5-9600K. Tutaj z napięciem raczej za mocno nie poszalejemy - tak do 1,25 V maksymalnie, zatem 5 GHz raczej osiągnąć się nie uda. Pozostaje jeszcze Krux Miami, gdzie więcej jak trzy i pół gwiazdki dać nie mogę. Teoretycznie mamy słabszą wydajność, której towarzyszy niższa cena, więc dla niektórych konfiguracja mogłaby być sensowna, ale odkurzacza od MSI nie sposób przemilczeć. W każdym razie, jeżeli Chillblast zmieni kartę graficzną, na pewno dam Wam znać.
Chillblast Krux Miami
Niewątpliwie efektowny wygląd (dzięki szklanym panelom oraz podświetlanym wentylatorom), rozsądny dobór podzespołów (dobra płyta główna i zasilacz z zapasem mocy), pakiet akcesoriów Krux w zestawie, niezła ogólna wydajność, wysoka jakość wykonania (m.in. aranżacja okablowania), 5-letni okres ochrony gwarancyjnej
Cooler CPU mógłby być mocniejszy, karta graficzna jest cichsza co najwyżej od odkurzacza, wydajność w grach bywa nierówna, trochę gorsza cena od rywala (narzut około 400 zł)
Cena (na dzień publikacji) : 5400 zł
Gwarancja: 60 miesięcy (w tym 24 miesiące w systemie D2D)
* Komputer można kupić pod TYM adresem
Chillblast Krux Vice
Niewątpliwie efektowny wygląd (dzięki szklanym panelom oraz podświetlanym wentylatorom), rozsądny dobór podzespołów (dobra płyta główna i zasilacz z zapasem mocy), pakiet akcesoriów Krux w zestawie, wysoka ogólna wydajność, dobre temperatury i kultura pracy, wysoka jakość wykonania (m.in. aranżacja okablowania), 5-letni okres ochrony gwarancyjnej, bardzo dobra cena (narzut ledwie 200 zł)
Cooler CPU mógłby być mocniejszy
Cena (na dzień publikacji) : 6000 zł
Gwarancja: 60 miesięcy (w tym 24 miesiące w systemie D2D)
* Komputer można kupić pod TYM adresem
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chillblast Krux Miami oraz Krux Vice - test zestawów komputerowych