D-Link DIR‑X5460 (EXO AX AX5400) - test wysokowydajnego routera Wi-Fi 6 w dobrej cenie

D-Link DIR‑X5460 (EXO AX AX5400) - test wysokowydajnego routera Wi-Fi 6 w dobrej cenie

D-Link DIR‑X5460 (EXO AX AX5400) - Testy wydajnościowe

Siła sygnału

Pomiarów siły sygnału routera dokonaliśmy w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Wybraliśmy 5 różnych punktów przedzielonych ścianami. Trzeba podkreślić jednak, że ta pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a resztę przedziela karton-gips. Zastosowanie konstrukcji wyposażonej w cztery anteny dookólne przekłada się na satysfakcjonujące osiągi. Co jednak ciekawe, od razu widać, że priorytet stawiany jest na pasmo 5 GHz (4 vs 2 anteny), ponieważ pomimo większej wrażliwości tej technologii na przeszkody i odległość, jego siła wypadała lepiej niż w paśmie 2,4 GHz. Mimo wszystko liczyliśmy nie nieco lepsze wyniki i w większym mieszkaniu lub domku router wymagać może wspomagania w postaci wzmacniacza. Spodziewamy się dużych spadków prędkości wraz z oddalaniem się od DIR‑X5460.

D-Link DIR‑X5460 (EXO AX AX5400) - test wysokowydajnego routera Wi-Fi 6 w dobrej cenie

Siła sygnału

  2,4 GHz 5 GHz 
Punkt pomiarowy 1 -34 dBm  -26 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -40 dBm  -37 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -53 dBm  -53 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -50 dBm  -56 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -67 dBm  -64 dBm 

Wydajność połączeń przewodowych LAN/WAN

Testy wydajności interfejsów WAN/LAN pokazują, że DIR‑X5460 pozwala wycisnąć niemal maksymalny potencjał gigabitowych złączy. Wyniki uzyskane przez niego w syntetycznych benchmarkach, zarówno dla pobierania, jak i wysyłania danych, są zgodne z oczekiwaniami, więc możemy mieć pewność, że w przypadku przewodowych połączeń LAN uzyskamy topowe osiągi, co jest bardzo istotne w przypadku LAN-Party. Cieszy też bardzo dobry wynik WAN, ale w przypadku routera z górnej półki można było się już pokusić o 2,5-gigabitowy interfejs. Z drugiej zaś strony produkt D-Link jest tańszy od konkurencyjnych routerów tej klasy, więc pewne cięcia musiały być poczynione i postawienie na WAN wydaje się rozsądnym kompromisem. 

Wydajność sieci bezprzewodowej Wi-Fi-LAN

W przypadku sieci Wi-Fi warto przypomnieć, że przetestowanie realnej wydajności połączeń bezprzewodowych nie jest takie proste, choćby z uwagi na zagęszczenie sieci (w szczególności 2,4 GHz) w okolicy (wystarczy sprawdzić, ile takowych wykrywa nam karta sieciowa), dlatego też testy przeprowadzane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia i choć staraliśmy się do minimum zniwelować poziom niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, to jednak nie dało się ich całkowicie uniknąć i warto mieć to na względzie - z tego też powodu bezpośrednie porównania z innymi testami tego samego sprzętu nie są wymierne, gdyż odbywają się w innych warunkach. Laptop posłużył nam w tym przypadku za serwer i podłączony był do portu LAN routera, natomiast komputer z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U był klientem. Wyniki okazały się zgodne z przewidywaniami i w przypadku pasma 2,4 GHz nie porywają jak na tej klasy router i są po prostu przeciętne. W przypadku 5 GHz z kolei router zaczyna pokazywać swój potencjał, który zdaje się jednak zdławiony przez gigabitowy interfejs serwera. Zgodnie z przewidywaniami, router notuje spore spadki prędkości wraz z oddalaniem się od źródła sygnału. 

Wydajność bezprzewodowa Wi-Fi - Wi-Fi

Z racji swoistego wąskiego gardła, jakim w przypadku routerów Wi-Fi 6, charakteryzujących się tak dużą przepustowością, są połączenia przewodowe LAN (1 Gb), bardziej wymierne są testy wykorzystujące jedynie połączenia bezprzewodowe. I rzeczywiście DIR‑X5460 pokazuje tu, na co go stać, a wyniki dla pasma 5 GHz przerosły nawet nasze oczekiwania. Wykorzystanie kanału o szerokości 160 MHz, co przez wiele osób uznawane jest za najważniejszą nowość standardu Wi-Fi 6, pozwoliło nawet na przekroczenie 2000 Mb/s, czyli dwukrotności ethernetowych interfejsów, choć trzeba zaznaczyć, że tak wysokie prędkości transferów były tylko chwilowe i średnio wynik oscylował na i tak bardzo wysokim poziomie 1643 Mb/s. Ponownie jednak, rezultaty dla 2,4 GHz pozostawiały nieco niedosytu. 

Wydajność USB

Na wydajność USB 3.0 także nie ma co narzekać, ponieważ prędkości transferów w obu kierunkach wypadają bardzo dobrze. Co prawda router nie zastąpi nam dobrej klasy NAS, ale mimo wszystko, do typowych domowych zastosowań, zapewne się sprawdzi. Wszystko zależy więc tak naprawdę od konkretnych potrzeb, ale my nie mieliśmy problemów z odtwarzaniem muzyki czy filmu w 1080p. 

Pobór energii

Produkt D-Linka w stanie spoczynku, czyli praktycznie zerowej aktywności, pobiera tylko 8,9 W, co wydaje się wysoką wartością w porównaniu do konkurencji. Co ciekawe jednak, pod obciążeniem wykazuje praktycznie taki sam wynik, czyli 8,9 W, co oznacza, że router cały czas pracuje z pełną mocą. Mimo wszystko są to wartości, które trudno będzie odczuć w rchunkach za prąd w codziennym użytkowaniu, nawet 24/7. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: D-Link DIR‑X5460 (EXO AX AX5400) - test wysokowydajnego routera Wi-Fi 6 w dobrej cenie

 0