Test ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W. Oto twój nowy zasilacz!

Test ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W. Oto twój nowy zasilacz!

Podsumowanie i ocena ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W

Pięć lat przyszło nam czekać na następcę Supremo FM2 i dopiero teraz - po zmianie nazwy - do sklepów trafia bardzo ciekawy model ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W. Zasilacz jak na jednostkę modularną ma bardzo kompaktowe wymiary. Oparto go bowiem na zmodyfikowanej platformie SAMA, której konstrukcja jest nieco odmienna od typowych jednostek. ENDORFY we współpracy z Synergy Cooling bardzo skupiło się na kulturze pracy, dzięki temu wykorzystano ich najlepszy wentylator Fluctus 120 PWM i pod niego dostosowali rozmieszczenie niektórych komponentów, zmieniając przy okazji kilka innych rzeczy. W efekcie otrzymujemy prawdopodobnie najcichszy zasilacz o mocy 1000 W dostępny obecnie na rynku. Poza tym w środku znajdziemy wyłącznie japońskie kondensatory do 105 st. C i niezłą elektronikę, co sprawia, że Supremo FM5 1000 W oferuje nam bardzo dobre parametry elektryczne, maksymalną zanotowaną sprawność energetyczną powyżej 94,5%, niskie tętnienia napięć oraz ogromny zapas mocy na poziomie 1350 W. Ponadto taką moc potrafi uzyskać nawet w temperaturze przekraczającej 49 st. Celsjusza.

ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W to prawdopodobnie najcichszy zasilacz o mocy 1000 W dostępny obecnie na rynku.

Wady? Tranzystory mogłyby być lepsze. Endorfy mogło tutaj postawić na bardziej rozpoznawane marki. Ponadto temperatury obudowy również mogłyby być niższe. Oczywiście nie ma tutaj żadnego zagrożenia, ale dołożenie niewielkiego radiatora bezpośrednio na MOSFET-ach synchronicznego prostownika powinno rozwiązać problem. Poza tym narzekać można na dość niską, jak na tę klasę zasilacza sprawność poniżej 10% obciążenia. Nie podniesie Wam to raczej rachunków za prąd, bo różnice są marginalne, ale jednak jest to aspekt do poprawy w przyszłych rewizjach.

ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W to mimo kilku niedociągnięć świetny zasilacz, który może zrobić niezłe zamieszanie na rynku. Idealnie sprawdzi się z najwydajniejszymi, odblokowanymi procesorami klasy Core i5/i7/i9 lub AMD Ryzen 5/7/9 oraz kartami graficznymi pokroju GeForce RTX 3090 Ti czy nowymi RTX 4090. Co prawda brakuje mi jeszcze do kompletu przewody 12VHPWR, ale myślę, że to tylko kwestia czasu. Zasilacz jest bardzo wydajny, a zarazem bardzo cichy nawet na pełnym obciążeniu i kupimy go już za ok. 699 zł, a zatem jak na model z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold i 7-letnim okresem gwarancyjnym, cena imponuje - tym bardziej że konkurencja w postaci  be quiet! Pure Power 11 FM 1000 W czy Gigabyte GP-UD1000GM PG5 jest droższa i żaden z nich nie oferuje wszystkich japońskich kondensatorów. ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W oceniam na 4,5 gwiazdki oraz dodaję wypracowane w testach wyróżnienia rekomendacja, kultura pracy i opłacalność. Jest kilka niedociągnięć, ale niesamowicie cicha praca, ogromny zapas mocy i świetna cena po prostu skazuje ten zasilacz na sukces.

ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W

 

ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W - opinia:

 ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W - zalety:

 • Wydajność, średnia sprawność 93,5%
 • Pełna moc przy 49 st. C
 • Japońskie kondensatory do 105 st. C
 • Niskie tętnienia
 • Działające zabezpieczenia
 • Gwarancja 7 lat
 • Bardzo cicha praca
 • Całkowicie modularne okablowanie
 • Wentylator Fluctus z łożyskiem FDB
 • Płaskie kable
 • Dostosowana platforma przez ENDORFY i Synergy Cooling
 • Bardzo duży zapas mocy

 ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W - wady:

 • Niska wydajność energetyczna poniżej 10% obciążenia
 • Tranzystory mogłyby być lepszej jakości

ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W - cena

Cena na dzień publikacji: od 699 zł 

Gwarancja: 7 lat

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Thermaltake

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ENDORFY Supremo FM5 Gold 1000 W. Oto twój nowy zasilacz!

 0