GIGABYTE Z390 AORUS PRO - test płyty głównej

GIGABYTE Z390 AORUS PRO - test płyty głównej

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz pracą w trybie True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej.

Obciążenie generowane było przez 15-minutowy przebieg testu LinX w wersji 0.6.4, natomiast w spoczynku przez 10 minut wyświetlany był jedynie pulpit. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Spoczynek

Obciążenie

Opisywany model może nie jest najoszczędniejszą konstrukcją w spoczynku, gdzie traci kilka watów do rywali, ale pod obciążeniem wysuwa się na prowadzenie. Wynika to oczywiście z niczego innego, jak ze stosunkowo niskiego napięcia, które płyta dobiera na ustawieniach fabrycznych (około 1,1 V). Po podkręceniu niewiele się zmienia i nadal Z390 AORUS PRO jest oszczędniejszym wariantem nowego chipsetu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GIGABYTE Z390 AORUS PRO - test płyty głównej

 0