Komputer poleasingowy do gier? Test modeli od HP i Dell

Komputer poleasingowy do gier? Test modeli od HP i Dell

Komputery poleasingowe kontra nowe części - wydajność

Przechodząc stricte do komputerów poleasingowych, chciałbym zwrócić uwagę na ciekawą zależność, która dotyczy obu pecetów od Dell. Mianowicie podsystem PCIe zdaje się w ich funkcjonować pracować mniej efektywnie niż w modelu HP, a także zestawie na Pentiumie Gold G5400. Bardzo dobrze widać to na przykładzie wyników uzyskanych w tandemie z GeForce GT 1030, gdzie lwia część pomiarów i tak jest limitowana przez GPU, a - pomimo tego - wydajność odstaje od wspomnianej wcześniej dwójki. Dlaczego tak się dzieje? Szczerze powiedziawszy, w przypadku OptiPlex 9020 nie do końca jestem pewien. Początkowo komputer miał problemy z BIOS-em i karta graficzna negocjowała tylko PCIe 1.1, co powodowało katastrofę wydajnościową, ale po aktualizacji firmware GeForce GT 1030 zaczął pracować w standardzie 3.0, jednak wydajność wciąż nie była idealna. Natomiast OptiPlex 3020, z uwagi na chipset Intel H81, ograniczony jest do PCIe 2.0, zatem w tym przypadku nie ma się co dziwić wynikom - tym bardziej, że GT 1030 jest fabrycznie obcięty do zaledwie czterech linii i dalszy spadek przepustowości jest dla tego modelu bardzo dotkliwy. Za to przy szybszej karcie graficznej GeForce GTX 1050 Ti, gdzie to procesor często stanowił ograniczenie, zgodnie z wcześniej zaprezentowanymi wnioskami, Core i5-4570 poradził sobie z czterowątkowym Pentiumem, często osiągając naprawdę dużą przewagę (np. Crysis 3), zaś Core i7-3770 był już bezkonkurencyjny, zapewniając świetny komfort rozgrywki.

Komputery poleasingowe to niewątpliwie ciekawa propozycja. Przy ich zakupie należy jednak pamiętać zarówno o mocnych stronach, jak i ograniczeniach, aby dokonać świadomego wyboru.

Porównanie cenowe

 

HP Compaq
Elite 8300

Zestaw na AMD
Athlon 200GE

Procesor Intel Core i7-3770 AMD Athlon 200GE
Płyta główna HP Q77 MSI A320M PRO-VD PLUS
Pamięć 2 x 4 GB DDR3-1600 GOODRAM IRDM X 2 x 4 GB DDR4-2666
Karta graficzna GIGABYTE GeForce GTX 1050 Ti OC 4G GIGABYTE GeForce GTX 1050 Ti OC 4G
Dysk twardy HDD 500 GB Toshiba P300 500 GB
Zasilacz HP 320 W SilentiumPC Elementum E2 SI 350 W
Obudowa HP SilentiumPC Brutus M10 Pure Black
Cena około 1850 zł około 1940 zł

Komputer poleasingowy do gier? Test modeli od HP i Dell

Komputery poleasingowe -  czy warto je kupić?

Reasumując, warto czy nie warto? To już oczywiście zależy od wymagań i oczekiwań użytkownika. Z jednej strony, należy mieć na uwadze ograniczenia komputerów poleasingowych. Przede wszystkim to, że ich możliwości rozbudowy w zakresie montażu kart graficznych o wysokim poborze prądu są umiarkowane. Niemniej jednak zakładam, że klient szukający budżetowego komputera do grania raczej nie będzie zainteresowany GPU mocniejszym niż GeForce GTX 1060. Poza tym mamy jeszcze brak złącz M.2, zatem w grę wchodzą tylko dyski na SATA. Z drugiej strony, tak jak pokazują wyniki wydajności, pod względem osiągów potrafi być naprawdę dobrze, zauważalnie lepiej niż w przypadku Pentiumów. Jeżeli natomiast chodzi o to, w jaki procesor bym celował, to oczywiście najrozsądniej będzie od razu zainwestować w Core i7, gdyż taka jednostka zapewni zdecydowanie większy zapas mocy niż niższe rodziny. Przechodząc do cen, HP Compaq Elite 8300 w testowanej konfiguracji kosztował około 1100 zł. Dokładamy do tego GeForce GTX 1050 Ti za ~750 zł i, płacąc mniej więcej 1850 zł, otrzymujemy całkiem mocny sprzęt do grania w Full HD, przy lekko obniżonych detalach. A nowych części, za te pieniądze, lepszych nie dostaniemy, gdyż co najwyżej uda się dorwać zestaw na Athlonie 200GE, który od Pentiumów jest jeszcze słabszy i, dodatkowo, mocno ograniczy GPU za sprawą ledwie 4 linii PCIe. Ponadto mamy licencję MAR, która pozwala zalegalizować Windowsa za zaledwie 100-150 zł, co powiększy różnicę cenową. Tak jeszcze pro forma dodam, że Dell OptiPlex 9020 to wydatek około 1400 zł, czyli opłacalność, względem HP, należy ocenić jako niższą, ale wciąż przyzwoitą. Zaś typowo biurowy OptiPlex 3020 kosztuje circa 800 zł. Przy czym trzeba pamiętać, że artykuł ma charakter czysto informacyjny, a wybrane zestawy są przykładowe. Mam nadzieję, że po jego lekturze dowiedzieliście się, jakiej wydajności można się spodziewać oraz na co zwracać uwagę. A jeżeli poszukujecie czegoś mocniejszego, to na dniach pojawi się materiał odnośnie Xeona E5 1650 v2 na płycie Huanan X79, na który już teraz zapraszam.

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Komputer poleasingowy do gier? Test modeli od HP i Dell

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komputer poleasingowy do gier? Test modeli od HP i Dell

 0