Dobre, bo… drogie? Czy Samsung Galaxy S22 Ultra ma tę moc?

Dobre, bo… drogie? Czy Samsung Galaxy S22 Ultra ma tę moc?

Samsung Galaxy S22 Ultra - Wydajność

Samsung reklamuje Galaxy S22 Ultra jako olbrzymi skok w technologii smartfonów, a zastosowany tu autorski procesor jako najszybszy procesor Galaxy i w tym drugim przypadku można się z nim zgodzić, bo przewaga nad Exynosem 2100 z Galaxy S21+ 5G jest w testach mocno widoczna. A w tym pierwszym? Produkowany w 4 nm procesie technologicznym 8-rdzeniowy Exynos 2200 (1x Cortex-X2 2.8 GHz, 3x Cortex-A710 2.50 GHz i 4x Cortex-A510 1.8 GHz) z GPU Xclipse 920 zajmuje czołowe miejsca w benchmarkach, ale często musi ustąpić Snapdragonowi 8 Gen 1, który zasila Galaxy S22 Ultra w niektórych częściach świata (realme GT 2 Pro wyposażone w ten chip jest górą w większości testów). W tym miejscu warto zaznaczyć, że w testowanej przeze mnie wersji układ wspomagany jest przez 12 GB pamięci RAM LPDDR5 (i możliwość rozszerzenia o 8 GB wirtualnej) oraz 256 GB szybkiej pamięci UFS 3.1 na dane (bez możliwości rozszerzenia), ale dostępne są też wersje 12/512 GB oraz… 8/128 GB, co nie wygląda już za bardzo flagowo, a do tego brakuje wersji 16 GB RAM, która dostępna była przy S21 Ultra.

Jest jednak kwestia, w której Exynos 2200 wygrywa ze Snapdragonem 8 Gen 1, a mianowicie jest chłodniejszy zarówno w typowym użytkowaniu, jak i pod obciążeniem, tyle że wynika to z agresywniejszego throttlingu termicznego. I tu nie sposób nie odnieść się do ostatniej afery, która kładzie się cieniem na odbiorze serii Galaxy S22, a mianowicie ograniczaniu wydajności serii w wielu aplikacjach, przy jednoczesnym uwalnianiu pełnego potencjału urządzeń w wybranych benchmarkach. Testy wskazywały więc na wydajność nieosiągalną w codziennym użytkowaniu, co było oczywiście nieuczciwą praktyką, z powodu której Geekbench zdecydował o wykreśleniu kilku serii Samsungów z listy urządzeń w swoim benchmarku, a w drodze jest też kilka pozwów. I choć Koreańczycy oficjalnie przeprosili i udostępnili stosowną aktualizację, dodającą ustawienia umożliwiające uwolnienie mocy smartfonów, to niesmak pozostał.

Osobiście podczas testów na zaktualizowanym oprogramowaniu nie doświadczyłam już żadnych problemów związanych z ograniczaniem wydajności w aplikacjach i moim zdaniem w codziennym użytkowaniu większość użytkowników nie zauważy jakichkolwiek problemów z Exynosem 2200. Ten zapewnia topową wydajność w praktycznie wszystkich zastosowaniach, nie ma mowy o przycięciach czy spowolnieniach interfejsu, aplikacje uruchamiają się błyskawicznie i nawet jeśli w tle działa ich dużo, to przełączanie się między nimi nie stanowi dla Galaxy S22 Ultra żadnego wyzwania.

Throttling bez problemu można jednak zauważyć w testach syntetycznych, podobnie jak w przypadku realme GT 2 Pro na grafice poniżej zobaczycie nowy test, a mianowicie narzędzie CPU Throttling Test, które pokazuje wydajność procesora po pewnym czasie obciążenia - w tym przypadku już po ok. 4 minutach można zauważyć spadek do 80% wydajności rdzeni, a po kolejnych 4 minutach do 70%, na których się zatrzymuje w czasie 15-minutowego testu. Jak wynika zaś z pomiarów benchmarku AnTuTu, temperatura baterii i CPU w czasie bezczynności wynosi ok. 28,5 i 29,5℃, a zaraz po ukończeniu tego testu wskazuje odpowiednio 36,3 i 48,3℃. Jeśli chodzi o samą obudowę, to po mniej więcej 70% benchmarku AnTuTu temperatura w najcieplejszym miejscu obudowy wynosiła 42,8℃. 

Samsung Galaxy S22 Ultra

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dobre, bo… drogie? Czy Samsung Galaxy S22 Ultra ma tę moc?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł