Test ACTINA PACT - PC dla gracza z AMD Ryzen 2700X i GeForce GTX 1070

Test ACTINA PACT - PC dla gracza z AMD Ryzen 2700X i GeForce GTX 1070

Procesor

Komputer ACTINA PACT, który testowaliśmy, był wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 2700X - najmocniejszą na tą chwilę jednostkę dla podstawki AM4, na dodatek podkręconą do 4,15 GHz za pomocą przyspieszacza dostępnego w UEFI płyty głównej MSI. Wszystkie rdzenie procesora pracują z podwyższoną częstotliwością, a biorąc pod uwagę, że jest ich aż osiem, a każdy obsługuje dwa wątki, mamy do dyspozycji naprawdę dobry procesor do gier i potężny do półprofesjonalnych zastosowań, jak montaż wideo czy renderowanie.

Płyta główna

ACTINA PACT w testowanej wersji miała płytę główną MSI X470 GAMING PLUS, której test możecie przeczytać na łamach naszego portalu. To solidna propozycja z wyższej klasy średniej, stworzona do budowy komputerów głównie dla graczy, z dość solidnym układem zasilania procesora. Zintegrowany układ audio bazuje jednak na kodeku Realtek ALC 892, co nie do końca przystaje do komputera tej klasy. Producent powinien raczej wykorzystać płytę lepszej klasy w przypadku takiego konfigu. 

Test ACTINA PACT

Karta graficzna

Komputer korzysta z karty graficznej GeForce GTX 1070 8 GB, a konkretnie modelu GAINWARD DUAL FAN. Układ graficzny ma 1920 procesorów strumieniowych, 120 jednostek teksturujących oraz 64 jednostki ROP. Karta nie jest konstrukcją fabrycznie podkręconą i ma zegary referencyjne, czyli 1506 (1683 MHz Boost) dla procesora graficznego oraz 2002 MHz dla pamięci graficznej. Mimo zaawansowanego już wieku (GTX 1070 miał premierę 2,5 roku temu), to dalej bardzo wydajna konstrukcja, choć trzeba przyznać, że akurat zastosowany tu GAINWARD nie należy do najcichszych.

Pamięć RAM

Nie zapomniano oczywiście o szybkiej pamięci RAM, co procesory AMD Ryzen bardzo lubią. Zastosowano bardzo szybkie moduły firmy G.Skill z serii Trident Z o nominalnym trybie pracy DDR4-3600 z opóźnieniami klasy CL16 - w testowanym zestawie pracują one jednak w trybie DDR3-3333. Jeśli ktoś chce próbować uzyskać pełnię możliwości (bo przecież nie jest to gwarantowane ani przez AMD, ani przez producenta płyty głównej), to musi się ręcznie pobawić w podkręcanie. Pamięci jest 16 GB w dwóch modułach, więc jest to wystarczająca ilość do gier i pracy wielozadaniowej. Komputer może być zapychany jedynie przy najbardziej wymagających zastosowaniach, takich jak nakładanie wielu efektów na raz na materiał filmowy w oprogramowaniu Adobe.

Przestrzeń dyskowa

Producent zastosował nośnik SSD o pojemności 256 GB Plextor PX-256S3G M.2 z interfejsem SATA3. To dość sensowny kompromis pomiędzy ceną i szybkością, jak widać wydajność stoi na przyzwoitym poziomie, choć oczywiście nie sposób porównać jej z dyskami z interfejsem PCI-Express 3.0 x4. Pojemność 256 GB coraz szybciej staje się standardem i dobrze, bo Windows 10 z czasem się rozrasta, zwłaszcza jeśli aktualizujemy go często i trudno to opanować przy nośniku 120-128 GB, a przecież chcemy mieć na nim jeszcze kilka aplikacji czy choćby jedną "ciężką" grę. 

Jeśli chodzi o przestrzeń na dane, zastosowano dysk twardy Toshiba P300 Performance o pojemności 1 TB i szybkości obrotowej 7200 obr./min. To pojemność wystarczająca, ale w 2018 roku można było oczekiwać troszkę pojemniejszego dysku.

Układ chłodzenia procesora

Chłodzeniem procesora zajmuje się zestaw AIO Fractal Design Celsius S36 z chłodnicą 360 mm umieszczoną na górze obudowy. To bardzo wysokiej klasy chłodzenie, adekwatne do chłodzenia procesora Ryzen 7 2700X podkręconego do 4,15 GHz. Zastosowano jednak inne wentylatory, z podświetleniem RGB, którym możemy sami sterować za pomocą kontrolera i pilota bliżej nieokreślonej firmy. Zarówno szybkością pracy, jak i barwą podświetlenia, a także dodatkowymi efektami.

Test ACTINA PACT

Oprogramowanie

Actina dostarcza komputer z systemem Windows 10 Pro x64 w wersji OEM. Do kompletu dołączane jest oryginalne opakowanie z Windowsem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ACTINA PACT - PC dla gracza z AMD Ryzen 2700X i GeForce GTX 1070

 0