Arctic Alpine AM4 Passive jest w zasadzie bliźniaczą konstrukcją, ale jak sama nazwa wskazuje dedykowaną procesorom AMD. Konstrukcyjnie jedyną różnicą jest nieco większa i bardziej rozciągnięta na boki podstawa radiatora, więc aluminium jest tutaj troszkę więcej niż w wersji dla procesorów Intela. Alpine AM4 Passive nadaje się do procesorów AMD o TDP nie wyższym niż 47 W, ale producent zastrzega, że jeśli obudowa nie ma żadnej wentylacji, to przy maksymalnym obciążeniu zegary procesora i/lub układu graficznego mogą być obniżane, a procesor może być na granicy przegrzania. Podobnie jak w przypadku wersji dla procesorów Intela, można mieć lekkie zastrzeżenia do jakości oszlifowania podstawy. Całość jest podobnie jak w Alpine 12 Passive anodyzowana na kolor czarny, a na radiator składa się 20 aluminiowych żeberek. Radiator może być zamontowany na dwa sposoby - z żeberkami w pionie lub poziomie. Wymagało to jednak nawiercenia dodatkowych otworów, ponieważ otwory montażowe AM4 w przeciwieństwie do platform Intela nie są symetryczne. Radiator ma więc aż osiem otworów. Alpine AM4 Passive nadaje się do procesorów AMD z dopiskiem E, czyli takich o obniżonym TDP. Mowa tu o układach APU A6, A8, A10 i A12 z serii 9000, a także dwóch modelach procesorów z rodziny Ryzen - konkretnie R3 2200GE oraz R5 2400GE.
Montaż coolera nie odbiega niczym od wersji dla procesorów Intela i polega na przyklejeniu podkładek przy otworach montażowych na spodzie płyty i przykręceniu solidnych śrub ze sprężynkami. Z uwagi na niesymetryczne rozłożenie, otworów montażowych AM4 jest jak już wspomnieliśmy jest osiem, aby można było zainstalować radiator w dwóch orientacjach. Najprościej zamontować go trzymając płytę główną (ewentualnie mając przykręconą w obudowie) w pozycji pionowej i wpierw dopasować dwie śruby po przekątnej, a potem dokręcać dwie pozostałe. Nie ma konieczności zakupu pasty termoprzewodzącej, na radiator fabrycznie nałożono cienką warstwę pasty Arctic MX-2.
Podobnie jak w przypadku Alpine 12 Passive, postanowiliśmy zrobić zdjęcia już zamontowanego radiatora. Jak widać na załączonych zdjęciach jest on bezproblemowy, w przypadku płyty głównej ASUS PRIME X470-PRO żaden z boków radiatora nawet nie zbliżył się do elementów chłodzenia samej płyty głównej ani cewek układu zasilania procesora. Radiator ma jeszcze większą wypustkę w miejscu styku z procesorem, przez co podstawa radiatora znajduje się jeszcze wyżej niż w przypadku modelu dla procesorów Intela. Nie powinno być więc problemów z kompatybilnością z żadną płytą główną dostępną na rynku.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Arctic Alpine 12 oraz Arctic Alpine AM4 - pasywne chłodzenia CPU