Test biznesowego zestawu TP-Link Omada - sieć dla małej i średniej firmy

Test biznesowego zestawu TP-Link Omada - sieć dla małej i średniej firmy

Wyniki testów

Siła sygnału

Na początek sprawdzamy, jak wypada siła sygnału generowanego w tym przypadku przez punkty dostępowe  Omada EAP225 w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Nasza procedura testowa zakłada pomiar w pięciu różnych punktach, warto podkreślić, że ściana oddzielająca pomieszczenia pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a w przypadku reszty przeważa gips i karton-gips. Wyniki odnotowane przez AP w tym teście okazały się być do przewidzenia, ponieważ już jedno urządzenie zapewnia przyzwoite pokrycie zasięgiem (mieliśmy już urządzenia, które radziły sobie wyraźnie lepiej), zarówno dla sieci 2,4 GHz, jak i 5 GHz, a przy dwóch nie musimy praktycznie w ogóle obawiać się o problemy ze spadkami wydajności w ramach obu częstotliwości. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku pojawienia się większej liczby przeszkód (ścian, drzwi) i wzrostu odległości do punktu powyżej 10 metrów, odnotować można bardzo wysokie pingi, co utrudnia korzystanie z sieci.

  2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -29 dBm  -32 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -38 dBm  -36 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -53 dBm  -61 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -51 dBm  -47 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -61 dBm  -63 dBm 

Wydajność Ethernet (Przełącznik Smart JetStream T1500G-10MPS)

Testy wydajności interfejsów WAN/LAN udowadniają wysoką wydajność switcha w tym zakresie, pozwalając cieszyć się niemal maksymalnym potencjałem gigabitowych złącz. Wyniki uzyskane przez niego w syntetycznych benchmarkach, zarówno dla pobierania, jak i wysyłania danych, są naprawdę zadowalające, co gwarantuje topowe osiągi w przypadku łączności przewodowej (zresztą wystarczy spojrzeć na poniższe wykresy). Niestety z przyczyn technicznych nie byliśmy w stanie sprawdzić prędkości zagregowanych łącz.

Wydajność sieci bezprzewodowej Wi-Fi (Punkt dostępowy Omada EAP225)

Przypominamy, że w przypadku pomiaru wydajności w ramach Wi-Fi, trudno o stuprocentowo obiektywne wyniki, ponieważ wpływa na nie dużo czynników, w tym np. zagęszczenie sieci znajdujących się w naszym pobliżu. Dlatego też testy przeprowadzane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia i choć staraliśmy się do minimum zniwelować poziom niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią, to jednak nie dało się ich całkowicie uniknąć i warto mieć to na względzie - z tego też powodu bezpośrednie porównania z innymi testami tego samego sprzętu nie są wymierne, gdyż odbywają się w innych warunkach. Za serwer posłużył nam w tym przypadku laptop podłączony do przełącznika, natomiast komputer z kartą sieciową ASUS PCE-AC88 był klientem. W przypadku sieci 5 GHz można mówić o świetnych rezultatach, choć tu wyraźniej widać też wpływ odległości na wydajność. Nie można też narzekać na osiągi w częstotliwości 2,4 GHz, które są naprawdę satysfakcjonujące i musimy przyznać, że Omada EAP225 bardzo pozytywnie zaskakuje w tych testach.

 

 
 

Kopiowanie plików pomiędzy urządzeniami w sieci Wi-Fi (z bliskiej odległości)

Podobnie ma się zresztą sprawa prędkości transferu plików z wykorzystaniem protokołu FTP pomiędzy urządzeniami połączonymi jedynie w sieci Wi-Fi. W tym celu wykorzystaliśmy dwie wydajne karty sieciowe, czyli ASUS PCE-AC88 oraz TP-Link Archer T9UH. W testach 2,4 GHz - 5 GHz to właśnie klient korzystający z karty ASUSa podłączony był do sieci o niższej częstotliwości linkiem 1000 Mb/s. Uzyskane wyniki wydajności w takich scenariuszach wykraczały poza nasze oczekiwania co do sprzętu klasy AC1350 i widać, że producent mocno postawił na ten aspekt, stosując wysokiej klasy komponenty.

Pobór mocy

Pozostała jeszcze tylko kwestia poboru mocy i jak aspekt ten wypada w przypadku każdego z testowanych urządzeń możecie zobaczyć na wykresach poniżej (cały czas warto mieć na względzie, że jest to sprzęt biznesowy, który wykorzystywany będzie zapewne 24/7 przez 365 dni w roku). warto zaznaczyc, że wynik przełacnzika nie zakłada wykorzystania PoE, a w przypadku kontrolera wykorzystalismy adapter z zestawu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test biznesowego zestawu TP-Link Omada - sieć dla małej i średniej firmy

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł