Test biznesowego zestawu TP-Link Omada - sieć dla małej i średniej firmy

Test biznesowego zestawu TP-Link Omada - sieć dla małej i średniej firmy

Test biznesowego zestawu TP-Link Omada - Podsumowanie

I tak dotarliśmy do końca tego przydługiego artykułu, co oznacza oczywiście podsumowanie. Trzeba pamiętać, że nasze warunki testowe nie odzwierciedlają do końca realnego zastosowania zestawu w typowo biznesowych scenariuszach, ale mimo wszystko sprzęt TP-Link zrobił na nas spore wrażenie, głównie za sprawą możliwości (design czy wykonanie mają tu drugorzędne znaczenie). Zacznijmy od kontrolera Omada Cloud Controller OC200, który pomimo niepozornego wyglądu, okazał się być niezwykle ciekawym urządzeniem, świetnie sprawdzającym się do scentralizowanego zarządzania siecią, a bezpłatny dostęp do usługi chmury to niewątpliwie bardzo mocny atut tego produktu. Sam sprzęt w trakcie naszych testów był niezawodny, a na szczególną uwagę zasługuje panel kontrolny dostępny z poziomu przeglądarki, który nie tylko oferuje całą masę opcji, ale jest bardzo przejrzysty i przyjazny użytkownikowi. Praktycznie trudno mówić tu o jakichkolwiek istotnych wadach (może tylko brak zasilacza w zestawie), tym bardziej, że sprzęt można kupić za niecałe 300 zł, co w tym przypadku wydaje się naprawdę dużą okazją.

Test biznesowego zestawu TP-Link Omada

Omada Cloud Controller OC200

 solidne wykonanie, kompaktowa budowa, wsparcie dla PoE, intuicyjnaność panelu sterowania, funkcjonalność

 brak zasilacza w zestawie

Cena (na dzień publikacji): od ok. 299 zł

Gwarancja: 5 lat

Za udany produkt uznać można też bez dwóch zdań punkt dostępowy Omada EAP225. Pochwalić trzeba tu rozbudowane oprogramowanie kontrolera bez żadnych opłat licencyjnych, solidną wydajność oraz stabilność pracy (w czasie naszych testów, po wykonaniu pierwszego resetu przywracającego fabryczne ustawienia, oba modele praktycznie nie wymagały już żadnej obsługi). Wyniki transferów, w szczególności przy wykorzystaniu pasma 5 GHz, wypadają bardzo dobrze, a jakość wykonania także nie budzi obaw. Warto przy tym zaznaczyć, że prócz modeli sufitowych, TP-Link ma swojej ofercie również zewnętrzne, które montować możemy na elewacji budynku lub typowe ścienne (Wall) o dyskretnej konstrukcji. Jeśli mielibyśmy się tu czegoś czepiać, to faktu, iż pomimo całkiem dobrego zasięgu, w przypadku znacznej odległości i występujących na drodze przeszkód musimy liczyć się z wysokim pingiem, a przydałoby się też wsparcie dla technologii mesh. Poza tym, to bardzo udany access point, który bez przeszkód może rywalizować z Ubiquiti UAP-AC-Lites i znaleźć zastosowanie nie tylko biznesowe, ale i typowo konsumenckie, ponieważ tego cena nie odstrasza, wręcz przeciwnie.

Test biznesowego zestawu TP-Link Omada

Omada EAP225

 satysfakcjonująca wydajność, rozbudowane oprogramowanie kontrolera bez żadnych opłat licencyjnych, obsługa technik MU-MIMO i Beamforming, prosta konfiguracja, stabilność pracy, niezawodność i stabilność pracy, opcja sterowania pasmem, wiele metod uwierzytelniania dostępu, cena

 brak wsparcia dla technlogii mesh, problemy z pingami

Cena (na dzień publikacji): ok. 279 zł

Gwarancja: 5 lat

Ostatnim elementem naszego zestawu jest przełącznik Smart JetStream T1500G-10MPS i ten jest do bólu nudny, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, ponieważ po prostu działa i to jak należy. To znaczy, że jak na switch tej klasy zapewnia satysfakcjonującą wydajność, a do tego możemy liczyć na wsparcie dla PoE, przez co urządzenie może robić także za zasilacz dla innych sprzętów sieciowych w naszej infrastrukturze. Producent wykonał kawał dobrej roboty w kwestii VLANów i funkcji zarządzania ruchem w warstwie drugiej, nie zapomniał o Dual Firmware Image a jako że mamy do czynienia z modelem typu Smart, oznacza to, że możliwych opcji jest tu co niemiara. Nie da się jednak ukryć, że T1500G-10MPS pracuje dość głośno, więc warto zapewnić mu stosowną wentylację i odpowiednie miejsce. Jeśli zaś chodzi o dedykowane mu zastosowania, powinien sprawdzać się bez zarzutu i o to chyba w tym wszystkim chodzi.  

Smart JetStream T1500G-10MPS

 satysfakcjonująca wydajność, funkcjonalne oprogramowanie, PoE, rozbudowane wparcie dla VLANów i unkcji zarządzania ruchem w warstwie drugiej, funkcja Dual Firmware Image

 głośna praca

Cena (na dzień publikacji): ok. 549 zł

Gwarancja: 5 lat

Do testu dostarczył:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test biznesowego zestawu TP-Link Omada - sieć dla małej i średniej firmy

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł