Laptopy testowane są zarówno w grach, jak i aplikacjach, tak, jak dostarcza je producent (system operacyjny, oprogramowanie), lecz po aktualizacji wszystkich sterowników do najnowszych możliwych. Jeśli dany model trafia do redakcji w wersji bez systemu, instalowany jest na nim 64-bitowy system Windows 10 Home PL, a także cały komplet dedykowanych narzędzi. Co oczywiste, także sterowniki graficzne są każdorazowo możliwie jak najaktualniejsze. W przypadku testowanego notebooka to GeForce Game Ready Driver 397.31.
Zasilanie przy testach wydajności odbywa się z gniazdka sieciowego, przy profilu ustawionym na Najwyższa wydajność (maksimum skali w systemie Windows 10).
Do pomiaru liczby klatek w grach, w wypadku braku wbudowanego narzędzia, służy program OCAT w wersji 1.1.0. Więcej o tej aplikacji możecie przeczytać w jednej z naszych starszych publikacji. Tak więc minimalna liczba klatek widniejących we wskazaniach jest w istocie 99. percentylem, co wyklucza ewentualność przekłamania pomiarów, w sytuacji chwilowego throttlingu. Jednocześnie każdy notebook jest przed dokonaniem pomiaru wygrzewany, by móc wskazać dla niego wartości faktycznie stałe, a nie takie występujące tylko w pierwszych chwilach rozgrywki, zanim zegary zdążą się ustabilizować.
Lista wykorzystywanych gier i aplikacji:
- Gry
- Battlefield 1
- Crysis 3
- Dying Light
- Far Cry 5
- HITMAN
- Rise of the Tomb Raider
- Total War Warhammer
- World of Tanks (enCore)
- Aplikacje
- 3D Mark Time Spy
- 7-zip x64
- Cinebench R15
- CristalDiskMark 6.0.0
- x265 HD Benchmark
Wszystkie gry uruchamiane są w środowisku DX 10 lub 11. Wynika to z faktu, że przekrojowo zapewniają one najwyższą wydajność graficzną (i powtarzalność wyników), szczególnie kart NVIDII, a takie montowane są w 99% współczesnych laptopów dla graczy. Przy czym do testów wykorzystywane są zawsze dwa zestawy ustawień jakości: średnie oraz najwyższe. W tym drugim przypadku wszystkie suwaki zostają wyciągnięte maksymalnie na prawą stronę, nawet jeśli przygotowany przez dewelopera preset ma jakieś ograniczenia. Wyjątek stanowi rodzaj wygładzania krawędzi, które dobierane jest tak, by, mówiąc kolokwialnie, nie dusić bezsensownie topowych kart.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test OMEN by HP 15 – Jeden z najtańszych laptopów z matrycą 120 Hz