Test procesora Intel Core i7-7820X. Osiem rdzeni dla LGA 2066

Test procesora Intel Core i7-7820X. Osiem rdzeni dla LGA 2066

Dzisiejszy artykuł to na razie zamknięcie sagi LGA 2066 na łamach ITHardware (przynajmniej do momentu debiutu kolejnych modeli), dlatego pozwolę sobie zacząć od pewnych ciekawostek, które zaobserwowałem testując poszczególne modele. Zdecydowana większość z nich uzbierała się podczas przeprowadzania pomiarów w grach. Zaczynamy od Battlefielda 4, gdzie bogactwo rdzeni nie do końca się sprawdza w przypadku Skylake-X. Analizując wyniki wszystkich trzech procesorów, widać stopniowe pogarszanie się relacji średniego FPS do wartości minimalnych wraz ze wzrostem liczby wątków, co najlepiej widać na przykładzie Core i9-7900X. Drugim ciekawym przypadkiem był Far Cry Primal, w której to grze Core i7-7800X radzi sobie na tle pozostałych Skylake-X lepiej niż powinien. Zaraz, zaraz, przecież skądś to znamy - podobna sytuacja wyszła w teście Ryzenów 3, czyli mniej wątków = lepiej. Przebalansowana hierarchia pamięci podręcznej z L3 zrealizowanym jako tzw. victim cache, windujący opóźnienia mesh jako model komunikacji między blokami CPU... skądś to chyba znamy. Wspólne mianowniki z Ryzenem przekładają się na zbliżone zachowania w niektórych sytuacjach. Trzecia ciekawostka to duży wpływ cache na wydajność jednowątkową, co szczególnie dobrze widać w grach. Wystarczy popatrzeć na Crysis Warhead czy Counter-Strike: Global Offensive, które kiepsko wykorzystują rdzenie, a jednak 4,8 GHz < 4,7 GHz < 4,5 GHz, gdzie jednak w każdym kroku "doładowujemy" cache L3. W aplikacjach najlepiej widać to w teście OpenGL w Cinebench R15.

Intel Core i7-7820X to potężny ośmiordzeniowiec dla LGA 2066, łączący wysoką wydajność w aplikacjach ze sporym potencjałem podkręcania.

Tyle na temat zaobserwowanych osobliwości, czas przejść do tematu wydajności samej w sobie. Zaczynając od aplikacji, tutaj Core i7-7820X stanął na wysokości zadania, bez najmniejszych problemów pokonując oba Ryzeny 7 i dokładając jeszcze większą przewagę po podkręceniu rdzeni. Największą dysproporcję obserwujemy rzecz jasna w testach jednowątkowych, ale i te solidnie obciążające rdzenie są w stanie wykazać różnicę oscylującą koło 30%, a w razie solidnego wykorzystania AVX (x265) nawet ~45%. To naprawdę sporo, ale nie bierze się to z powietrza, gdyż cena samego Core i7-7820X jest znacząco wyższa nawet od Ryzena 7 1800X (notabene który potaniał bardzo mocno), a do tego dochodzi koszt platformy samej w sobie. Rozsądniejszym porównaniem byłoby więc zestawienie LGA 2066 z TR4, chociażby ze względu na porównywalne możliwości obu podstawek, co niewątpliwie uczynię przy okazji testu Threadrippera. Drugim biegunem zachowań dzisiejszego bohatera są gry. Oczywiście nie mogę powiedzieć, by ośmiordzeniowy Skylake-X prezentował w zastosowaniach rozrywkowych zły poziom. Wręcz przeciwnie, zapewnia tam solidną wydajność, bez trudu dystansującą konkurencję od AMD, ale jednak wewnętrzna rywalizacja jest tutaj równie istotnym czynnikiem. Na Core i7-7820X i tak nie zbudujemy Multi-GPU (tylko 28 linii PCI-Express), a ogólna wydajność jednak nieco ustępuje chociażby Core i7-7700K, do którego dostaniemy też tańsze płyty. Poza tym za rogiem czają się już Coffee Lake, o czym wspomniałem wcześniej.

Ostatnie aspekty pozostałe od omówienia to oczywiście pobór prądu i temperatury. Zaczynając od zużycia energii, niewątpliwie mogłoby być lepiej pod tym względem. Warto tutaj przytoczyć to, o czym wspominałem na poprzedniej stronie oraz w ogóle we wcześniejszych tekstach na temat Skylake-X - względem Broadwell-E w temacie efektywności niestety mamy krok wstecz. Czy weźmiemy tutaj pod lupę pomiary wykonane przed, czy już po OC, to w obu przypadkach wniosek będzie taki sam. Core i7-6950X przy takiej samej lub nawet lepszej wydajności wielowątkowej pobiera mniej prądu od Core i7-7820X i to przy dwóch aktywnych rdzeniach więcej. Ciężko mi dokładnie powiedzieć, na co idą te wszystkie waty, ale pewnym wyjaśnieniem mogłoby być wprowadzenie AVX-512, co wymusiło gruntowną przebudowę jednostki FPU. Swoje dokładać mogą także inne zmiany architekturalne i w efekcie jest po prostu gorzej niż byśmy tego oczekiwali. W temacie temperatur, dopóki tylko trzymamy się rozsądnych napięć (1,175-1,2 V), to nie mamy się czym przejmować. Taki woltaż pozwala na zachowanie bezpiecznego buforu odgradzającego procesor od Tj. Max i jednocześnie pozwoli na rozsądne przyspieszenie rdzeni. Niemniej jednak osoby stawiające na czystą moc, nawet kosztem dużego spadku efektywności energetycznej, mogą czuć się zawiedzione, gdyż przy lepszym materiale termoprzewodzącym (tudzież połączeniu lutowanym) bez wątpienia udałoby się "wyszarpać" więcej MHz-ów na użytym coolerze Noctua NH-D14.

Reasumując, mając na uwadze całokształt, przyznaję Core i7-7820X po prostu cztery gwiazdki. To ośmiordzeniowy procesor o bardzo wysokiej wydajności w aplikacjach oraz doskonałym balansie mocy pojedynczego wątku i osiągów wielordzeniowych. Tak jak pisałem dwa akapity wyżej, to wszystko ma jednak swoją cenę w postaci dość wysokiego kosztu samego procesora, jak i całej platformy (orientacyjne różnice przedstawiłem chociażby w materiale dotyczącym Core i7-7800X). Jeśli jednak macie w czym wykorzystać tę moc i jesteście w stanie wyłożyć odpowiednią gotówkę, to będzie to solidny wybór. Na dzisiaj to wszystko, ale tradycyjnie zachęcam czytelników do regularnego śledzenia ITHardware. Pewien "rozpruwacz z Sunnyvale" już jest w redakcji i czeka na testy. Zapewniam, że będzie się działo i zostanie poruszona cała masa ciekawych aspektów. Do zobaczenia w kolejnych artykułach!

 

Intel Core i7-7820X

Wysoka wydajność w zastosowaniach półprofesjonalnych, bardzo wysoka wydajność w programach jednowątkowych, wsparcie instrukcji AVX-512, spory potencjał OC

Dość wysoki pobór prądu, "glut" pod IHS, średnia konkurencyjność w grach, zmiany w architekturze nie zawsze wychodzą na plus

Cena (na dzień 08.09.2017) : 2539 złotych

Gwarancja: 36 miesięcy

Ten produkt zakupisz w:   

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test procesora Intel Core i7-7820X. Osiem rdzeni dla LGA 2066

 0