Test zasilacza UPS PowerWalker VFI 3000 TG - UPS do zadań specjalnych

Test zasilacza UPS PowerWalker VFI 3000 TG - UPS do zadań specjalnych

PowerWalker VFI 3000 TG to wydajny zasilacz awaryjny on-line z czystym przebiegiem sinusoidalnym na wyjściu oraz PF=0,9. UPS przeszedł wszystkie próby, a ponadto uwagę zwraca bezprzerwowe przełączenia na pracę rezerwową i całkiem wysoka sprawność. Czysty przebieg sinusoidalny nie będzie powodował problemów z zasilaczami z aktywną korekcją mocy (APFC) czy silnikami indukcyjnymi. Ale największym atutem jest świetnie działająca regulacja napięcia wyjściowego, które - dzięki podwójnej konwersji - jest niezależne od wartości napięcia wejściowego. VFI 3000 TG, zanim przeszedł w tryb bateryjny, z powodzeniem utrzymywał na wyjściu stabilne 229,2 V aż do 107,1 V zasilania sieciowego. Dzięki temu, możemy owy zasilacz stosować z niskiej jakości zewnętrznym źródłem prądu w postaci agregatu prądotwórczego, co może okazać się dla niektórych osób bardzo mocnym punktem. Ponadto UPS oferuje funkcję zimnego startu, dzięki czemu włączymy go bez zasilania sieciowego i, korzystając z energii zgromadzonej w akumulatorach, będziemy mogli np. wysłać pocztę, wydrukować ważne dokumenty czy wykonać kopię zapasową plików. VFI 3000 TG wyposażono w wyświetlacz LCD, na którym mamy dostępne niezbędne opcje konfiguracji czy informacji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad zasilaczem, do dyspozycji mamy oprogramowanie monitorująco-zarządzające Winpower, które daje nam czytelny przegląd sytuacji i dużo możliwości konfiguracyjnych, łącznie z powiadomieniami na e-mail. O ile do funkcjonalności nie mam zastrzeżeń, to interfejs nie jest zbyt nowoczesny i wymaga solidnego odświeżenia przez programistów PowerWalker. Gabaryty samego urządzenia, jak na oferowane możliwości, są całkiem kompaktowe, a liczba oferowanych złącz wystarczająca. Jedynie, czego mi brakuje, to karta sieciowa Ethernet w standardzie. Jeśli zechcemy z niej korzystać, niestety będziemy musieli dokupić ją oddzielnie. Generalnie zasilacz jest bardzo głośny. Z uwagi na stałą podwójną konwersję napięcia, dwa wentylatory pracują cały czas, ale musimy być świadomi, jakie jest przeznaczenie UPS-a, czyli chociażby sektor bankowy czy serwerownie, a tam priorytetem jest zagwarantowanie ciągłości zasilania, zaś generowany hałas to kwestia drugorzędna.

PowerWalker to bardzo dobry zasilacz awaryjny UPS on-line, którego cechują bezprzewowe przełączanie na pracę rezerwową i wysoka odporność na zakłócenia napięcia zasilającego. Ze względu na aktywny układ chłodzenia jest to sprzęt bardziej do serwerowni niż do pomieszczenia biurowego.
 

PowerWalker VFI 3000 TG - test

Zasilacz nie umożliwia nam rozbudowy o kolejne moduły bateryjne, ale czy to wada? Nie do końca, gdyż można rzec, że producent podzielił jedną serię na trzy podserie, różniące się funkcjonalnością, bo budowa jest praktycznie taka sama. W ten sposób mamy jeszcze do wyboru VFI TGB i VFI TGS, gdzie TGB dodaje możliwość podłączenia zewnętrznego modułu akumulatorowego. Tudzież VFI TGS to zasilacze bez wewnętrznych akumulatorów, ale z bardzo mocną ładowarką, dzięki czemu możemy podłączyć same akumulatory. Powyżej 6 kVA otrzymujemy  PF=1 i moc pozorną dochodzącą do 10 kVA (dla modeli TGS i TGB). Uważam, że to dobre rozwiązanie, ponieważ mamy swobodny wybór i kupujemy to, co jest nam potrzebne, nie przepłacając za zbędne ficzery. W tym momencie należy poruszyć kwestię ceny. Za testowany zasilacz VFI 3000 TG przyjdzie nam zapłacić ok. 1700-1800 zł. Cena, jak na oferowane możliwości, jest całkiem atrakcyjna - tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki testów. Reasumując, zasilacz awaryjny UPS PowerWalker VFI 3000 TG otrzymuje ocenę 4,5 gwiazdki oraz najwyższe wyróżnienie ITHardware.pl, czyli rekomendację.

 

PowerWalker VFI 3000 TG

 PF=0,9 - czyli moc pozorna bliska czynnej, czysta sinusoida na wyjściu, wysoka sprawność, jakość wykonania oraz elektroniki, graficzny wyświetlacz, oprogramowanie Winpower, bezprzerwowe przełączeni na zasilanie bateryjne, rewelacyjna regulacja napięcia wyjściowego, cena do możliwości, możliwość współpracy z generatorem prądotwórczym (np. agregat).

 wysoki koszt zakupu, brak portu Ethernet, głośna praca. 

Cena (w dniu publikacji): ok. 1700 zł

Gwarancja UPS: 24 miesiące 

Gwarancja akumulatory: bd

 
 

Sprzęt do testu dostarczył:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza UPS PowerWalker VFI 3000 TG - UPS do zadań specjalnych

 0