Test zasilacza UPS PowerWalker VFI 3000 TG - UPS do zadań specjalnych

Test zasilacza UPS PowerWalker VFI 3000 TG - UPS do zadań specjalnych

Wybór zasilacza awaryjnego UPS to nie taka prosta sprawa. Konkurencja jest naprawdę bardzo duża, a każdy producent ma w swojej ofercie produkty o różnej funkcjonalności i specyfikacji. Tym razem przyjrzymy się zasilaczowi marki PowerWalker - VFI 3000 TG. Jest to bardzo wysoki model niemieckiego producenta, korzystający z topologii VFI (Voltage Frequency Independent), powszechnie znanej również jako on-line. Najważniejszą zaletą UPS-ów VFI jest bezprzerwowe przełączanie się na zasilanie bateryjne w przypadku wystąpienia zakłócenia zasilania sieciowego oraz niezależność wartości i częstotliwości napięcia wyjściowego od napięcia zasilania. Testowany model charakteryzuje się mocą pozorną 3000 VA i 2700 W mocy czynnej, a także PF=0,9. Kolejnymi atutami są przebieg sinusoidalny napięcia wyjściowego czy możliwość uruchomienia z baterii bez konieczności podłączania UPS-a do sieci zasilającej, tzw. „zimny start”. Jest to najmocniejszy zasilacz w ofercie niemieckiego producenta, w ramach serii VFI TG. Przy czym rodzina ta nie jest skierowana dla użytkowników domowych, a raczej do zastosowań biurowych lub bardziej specjalistycznych, np. w serwerach, stacjach roboczych, bankomatach czy systemach o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa, gdzie dodatkowe oprogramowanie jest niedozwolone. Brzmi nieźle, prawda? Przekonajmy się w takim razie, co potrafi VFI 3000 TG.

PowerWalker - VFI 3000 TG korzysta z topologii VFI (on-line). Najważniejszą zaletą jest bezprzerwowe przełączanie na zasilanie bateryjne oraz niezależność wartości i częstotliwości napięcia wyjściowego od napięcia zasilania. 

PowerWalker VFI TG/TGB/TGS to seria zasilaczy on-line w obudowie typu Tower. W skład serii VFI TG wchodzą trzy jednostki o mocy pozornej 1000 VA, 2000 VA oraz testowany dzisiaj 3000 VA. No dobrze, a co jeśli byśmy chcieli zwiększyć czas podtrzymania, dodając większą liczbę modułów bateryjnych, lub korzystać wyłącznie z zewnętrznych akumulatorów? Nie ma problemu, producent postanowił trochę rozpieścić klientów i dać im szerokie spektrum wyboru, umożliwiając dobranie UPS-a wg potrzeb, bez zbędnego podnoszenia ceny niepotrzebnymi funkcjonalnościami. W ten sposób seria TG rozrosła się o rodzeństwo w postaci VFI TGB i VFI TGS. Zasilacze PowerWalker serii VFI TGB dodają możliwość podłączenia zewnętrznego modułu akumulatorowego, zaś  VFI TGS to konstrukcje bez wewnętrznych akumulatorów, ale z bardzo mocną ładowarką. Powyżej 6 kVA otrzymujemy  PF=1 i moc pozorną dochodzącą do 10 kVA (dla modeli TGS i TGB).

Specyfikacja PowerWalker VFI 3000 TG

Zastosowanie :

Serwerownia, sektor bankowy

Rodzina zasilaczy :

VFI TG

Moc wyjściowa pozorna [VA]/czynna [W]:

3000/2700

Topologia :

VFI (on-line)

PF:

0,9

Typ obudowy :

Tower

Temperatury pracy [°C]:

0 ÷ +40

Chłodzenie :

Wymuszone, dwa wewnętrzne wentylatory 80 mm

Zakres napięcia wejściowego (wartości skuteczne) [V] :

~ 176 ÷ 300/ bypass 80 ÷ 285

Progi przełączania: sieć - UPS [V]:

~ 178 ÷ 281 ± 2 %

Zakres napięcia wyjściowego (wartości skuteczne) [V] i :

220/230/240

Kształt napięcia wyjściowego (przy pracy rezerwowej / sieciowej) :

Sinusoidalny / Tak jak na wejściu

Czas przełączenia na pracę rezerwową AC/Bat [ms]:

0

Przeciążalność [%]:

> 1100%-105%; 1min @105%-130%; 10s @130%-150%; 300ms @>150%; bypass at higher; BAT: 10s @100%-150%; cut-off at higher)

Akumulatory wewnętrzne :

12 V / 9 Ah VRLA

Liczba akumulatorów wewnętrznych :

6

Zewnętrzne moduły bateryjne:

brak wsparcia

Czas podtrzymania z baterii wewnętrznych (100 % / 50 % Pmax) [min]:

3,9 / 11,7

Maksymalny czas ładowania baterii wewnętrznych UPS - do 90 % wyładowaniu baterii [h]:

4

Wymiary - Tower (wys. x szer. x gł.) [mm]:

328 x 198 x 399

Masa zasilacza [kg]:

22,2

Zabezpieczenie wejściowe :

Przeciwzwarciowe - Bezpiecznik automatyczny 16 A / 250 V AC; przeciwprzepięciowe

Zabezpieczenie wyjściowe :

Elektroniczne - przeciwzwarciowe i przeciążeniowe

Przyłącze zasilania UPS :

1 x IEC 320 C20 (16 A)

Przyłącza wyjściowe (liczba i typ gniazd) :

4 x IEC320 C13 (10 A) ; 1 x IEC320 C19 (16 A)

Sygnalizacja :

Akustyczno-optyczna; wyświetlacz LCD;

Interfejsy komunikacyjne :

USB HID, RS232, port rozszerzeń, EPO

Filtr teleinformatyczny (linii danych) - RJ45 :

brak

Oprogramowanie monitorująco-zarządzające :

WinPower, aplikacja mobilna

Najważniejsze cechy VFI 3000 TG to kolejno: moc pozorna na poziomie 3000 VA, moc czynna 2700 W (PF=0,9), pełna sinusoida na wyjściu, funkcja zimnego startu, wbudowany interfejs USB/RS232, intuicyjny wyświetlacz LCD oraz dedykowane oprogramowanie monitorująco-zarządzające WinPower. Z uwagi na zastosowanie topologii VFI, zasilacz nie posiada automatycznej regulacji napięcia AVR (podwyższający i obniżający), ale dzięki podwójnej konwersji, niezależnie od wartości i częstotliwości napięcia wejściowego, na wyjściu mamy zawsze stałą wartość (taką, jaką mamy zadaną). Stąd też taki zasilacz staje się idealnym rozwiązaniem w połączeniu z agregatem prądotwórczym, gdzie - w przypadku słabej jakości urządzenia - otrzymujemy niskiej jakości napięcie. Stosując zasilacz awaryjny w topologii VFI, jak testowany PowerWalker VFI 3000 TG, możemy być spokojni o zasilane urządzenia.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test zasilacza UPS PowerWalker VFI 3000 TG - UPS do zadań specjalnych

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł