Grace to pierwsze serwerowe CPU NVIDII. Procesor bazuje na architekturze ARM

Grace to pierwsze serwerowe CPU NVIDII. Procesor bazuje na architekturze ARM

Podobnie jak Apple z chipem M1, NVIDIA postanowiła zawalczyć z Intelem z własnym procesorem opartym na ARM, ale nie spodziewajcie się, że w najbliższym czasie CPU Zielonych pojawią na komputerach PC. Nazwany na cześć pionierki informatyki Grace Hopper, Grace jest pierwszym procesorem do centrów danych firmy NVIDIA, przeznaczonym do obsługi ogromnych obciążeń, takich jak superkomputery AI i przetwarzanie języka naturalnego. Jest zasilany przez rdzenie ARM Neoverse i będzie ściśle zintegrowany z najnowszą technologią GPU firmy. NVIDIA twierdzi, że Grace zapewnia 10-krotnie lepszą wydajność niż najszybsze obecnie serwery na rynku w przypadku złożonych obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją i HPC.

Grace jest pierwszym procesorem do centrów danych firmy NVIDIA, przeznaczonym do obsługi ogromnych obciążeń, takich jak superkomputery AI i przetwarzanie języka naturalnego.

Grace to pierwsze serwerowe CPU NVIDII. Procesor bazuje na architekturze ARM

Dla jasności, chociaż jest to pierwszy procesor firmy NVIDIA do serwerów, nie będzie on bezpośrednio rywalizował z układami Intel Xeon i AMD EPYC. NVIDIA wyraźnie podkreśliła to na wczorajszej konferencji, zapewniając, że nadal zapewniać będzie pełne wsparcie dla wszystkich dużych procesorów, w tym architektur x86, Arm i Power. Grace jest bardziej niszowym produktem, ponieważ został zaprojektowany specjalnie do „ścisłego połączenia” z procesorami graficznymi firmy NVIDIA, aby usunąć wąskie gardła w złożonych aplikacjach AI i HPC na gigantycznych modelach. W takich scenariuszach pojawia się deklarowany 10-krotny skok wydajności w porównaniu z dzisiejszymi zaawansowanymi systemami opartymi na NVIDIA DGX (które działają na procesorach x86). „Korzystając z licencjonowanego IP ARM, NVIDIA zaprojektowała Grace jako procesor specjalnie dla sztucznej inteligencji i HPC. W połączeniu z GPU i DPU, Grace daje nam trzecią podstawową technologię obliczeniową i możliwość przebudowy centrum danych w celu zwiększenia zaawansowania sztucznej inteligencji. NVIDIA jest teraz firmą z trzema chipami” - powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA.

NVIDIA nie zdradziła jeszcze szczegółów swojego nowego CPU, w tym liczby rdzeni, ale powiedziała, że ​​Grace jest zbudowane w oparciu o 5-nanometrowy proces produkcyjny. Pokazano cały moduł Grace, gdzie widać, że nowy procesor znajduje się obok GPU, a elementy te połączone są szybkim złączem. Korzystając z NVLink, Grace zapewnia ponad 900 GB/s przepustowości między procesorem a GPU. Taka platforma jest w stanie trenować modele z bilionami parametrów i wyciągać wnioski w czasie rzeczywistym.

Co ciekawe, producent zdradził, że ​​współpracował ze swoimi partnerami nad stworzeniem wersji dla centrum danych pamięci LPDDR5 dla Grace. Przynosi to korzyści płynące z technologii korekcji błędów (ECC), a jednocześnie zapewnia przepustowość pamięci na poziomie ponad 500 GB/s, a ponieważ LPDDR5 zostało zaprojektowane dla przestrzeni mobilnych i wbudowanych, oferuje też wysoką energooszczędność. NVIDIA nie ujawnia jeszcze szczegółów dotyczących architektury Arm, która została tu wykorzystana, ale powiedziała, że ​​jest oparta na Neoverse. Grace zadebiutuje w 2023 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. NVIDIA zauważa, że ​​podczas gdy większość centrów danych będzie obsługiwana przez istniejące procesory, Grace będzie realizować niszowe role. Zamówienia na te CPU złożyły już Szwajcarskie Narodowe Centrum Obliczeniowe (CSCS) i Narodowe Laboratorium Los Alamos Departamentu Energii USA - oba podmioty będą budować superkomputery wokół Grace.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Grace to pierwsze serwerowe CPU NVIDII. Procesor bazuje na architekturze ARM

 0