Test pamięci Klevv Cras oraz Genuine. Moduły inne niż wszystkie?

Test pamięci Klevv Cras oraz Genuine. Moduły inne niż wszystkie?

Essencore to stosunkowo świeży gracz na rynku pamięci RAM. Firma ta powstała w 2014 roku, pierwsze produkty wydała już w 2015, a jej właścicielem jest popularny producent kości, SK Hynix. Jest to więc sytuacja podobna do dużo bardziej znanych Crucial oraz Micron. Klevv to z kolei marka modułów RAM, których producentem jest wspomniany Essencore. Spółka ukierunkowana jest wyraźnie na segment premium, podkreślając na każdym kroku zalety swoich produktów, takie jak rozbudowane radiatory, wysoka jakość materiałów czy dodatkowe bajery (przede wszystkim podświetlenie LED). Na chwilę obecną produkty Klevv nie są oficjalnie dostępne na rynku polskim, jednak Essencore zapowiada ekspansję na rynki europejskie, dlatego niewykluczone, że za jakiś czas sytuacja ta ulegnie odmianie.

Zobacz: Jaka pamięć dla Intel Skylake? Czy szybkość ma znacznie?

Jeśli chodzi o sam wpływ pamięci RAM na wydajność, to temat ten był szeroko poruszony w mojej ostatniej publikacji. Pozwolę sobie skrótowo przypomnieć wnioski z tamtego artykułu. Zwiększanie taktowania RAM i/lub zmniejszanie opóźnień pozwalają wydatnie zmaksymalizować osiągi procesora, zwiększając komfort rozgrywki bądź skracając czas wykonywania operacji. Kolejnym dość istotnym spostrzeżeniem były stosunkowo niewielkie różnice pomiędzy dwoma standardami: DDR3 oraz DDR4. Wpływ na ten stan rzeczy mają oczywiście timingi, które są znacząco luźniejsze w modułach reprezentujących najnowszą technologię. Sprawa teoretycznie dość oczywista, ale praktyka często różni się od teorii, więc wypadało to sprawdzić. Nieco inaczej wyglądało to bowiem w przypadku pojedynku DDR2 z DDR3, ale tam przeskok częstotliwości był o wiele, wiele większy.

Wracając natomiast do samych pamięci Klevv, w niniejszym artykule przyjrzę się bliżej dwóm rodzinom produktów wchodzących w skład oferty marki. Pierwsza z nich to Cras, w skład której wchodzą moduły DDR4, natomiast drugą jest Genuine, czyli reprezentanci starszego standardu (DDR3). Produkty, które otrzymałem do testów, cechują się identycznym taktowaniem (2666 MHz). Podstawową różnicą są więc timingi, tutaj dysproporcja jest już znaczna (CL 15 dla DDR4 i CL 12 dla DDR3). Zarówno Cras, jak i Genuine otrzymały sporych rozmiarów radiatory, a także dodatkowo podświetlają wnętrze komputera wskutek obecności diod LED. Czy w ślad za niebanalnym wyglądem pójdą również nieprzeciętne możliwości podkręcania? Spokojnie, na to pytanie odpowiedź poznacie już wkrótce. Przejdźmy więc do rzeczy!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci Klevv Cras oraz Genuine. Moduły inne niż wszystkie?

 0