Uważaj! Włączenie tej opcji w New World od Amazon może spalić kartę graficzną. Problem wciąż groźny

Uważaj! Włączenie tej opcji w New World od Amazon może spalić kartę graficzną. Problem wciąż groźny

New World od Amazon wciąż może powodować uszkodzenia kart graficznych. Wszystkiemu winna jedna opcja, którą użytkownicy mogą sami modyfikować. Tym razem na polu walki poległ RTX 3080 Ti od Gigabyte.

Niedawno graczy mocno zaniepokoiły doniesienia, że zyskująca coraz większą popularność i dobrze przyjęta gra od Amazon może uszkadzać karty graficzne. Pogłoski te szybko zamieniły się w potwierdzone przypadki, choć pomimo zgłoszeń wielu rzekomo uszkodzonych modeli, faktycznie uszkadzały się wyłącznie modele RTX 3090 produkcji EVGA. Winę ponosi tutaj zarówno Amazon, jak i producent karty graficznej. EVGA wyjaśnia, że New World mocno obciąża karty po przejściu do menu, powodując gwałtowne przeskoki ze 100 fps w grze do ponad 800 klatek na sekundę w menu, jednak karty powinny to mimo wszystko wytrzymać.

New World od Amazon wciąż może powodować uszkodzenia kart graficznych. Wszystkiemu winna jedna opcja, którą użytkownicy mogą sami modyfikować.

EVGA starało się bardziej obrazowo wyjaśnić problem, twierdząc, że przy braku limitu fps, GPU nagle przeskoczy z szybkości 100 klatek na sekundę osiąganych w grze, do 800 klatek na sekundę w menu. Przypomina to wjeżdżanie samochodem na pełnym gazie pod górę i nagłe wrzucenie na luz. Bez zdjęcia stopy z gazu, natychmiast obroty wskakują w niebezpieczny czerwony zakres.

Analiza wykazała, że winne najprawdopodobniej jest wadliwe lutowanie sekcji zasilania kart RTX 3090, choć EVGA nie udało się wywołać awarii podczas testów. Amazon ze swojej strony zablokował ilość fps, a EVGA wymienia uszkodzone karty na nowe. Czy to koniec kłopotów? Okazuje się, że nie, bo użytkownicy, którzy nie interesowali się tematem przez ostatnie tygodnie, wciąż mogą uszkodzić swoją kartę.

Na forum Reddit pojawił się wpis użytkownika, który złożył komputer specjalnie, by grać w New World. Zaopatrzony w wydajny model RTX 3080 Ti Eagle od Gigabyte z 12 GB pamięci ustawił wszystkie suwaki w sekcji grafiki na maksimum. Ustawił również FPS na... nieograniczone. Niestety Amazon, wiedząc, że opcja ta może uśmiercać karty graficzne, nie zlikwidował tej opcji, a jedynie zmienił ustawienie domyśle. Nieświadomy użytkownik z pewnością włączy nieograniczone FPS, chcąc sprawdzić możliwości swojej karty. Przecież w teorii nic nie powinno się stać.

 EVGA wyjaśnia powody awarii RTX 3090 podczas gry w New World od Amazon. To rzadki problem z...

 Amazon przyznaje: New World może uszkadzać karty RTX 3090

Problem może mocno niepokoić, bo o ile wcześniej awarii ulegały jedynie karty RTX 3090 od EVGA, to teraz mamy do czynienia z innym modelem i innym producentem. Niestety karty graficzne są coraz gorszej jakości, a sami użytkownicy często zgłaszają problemy fabryczne - w tym niepoprawnie zamontowane elementy układu chłodzenia, bądź nawet osłony dłoni zostawione pod radiatorem. Jeśli połączyć kiepskie wykonanie ze stresem dla karty podczas nagłych, skrajnych skoków liczby klatek na sekundę, to mamy prosty przepis na awarię.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Uważaj! Włączenie tej opcji w New World od Amazon może spalić kartę graficzną. Problem wciąż groźny

 0