Polecane zestawy komputerowe do gier - styczeń 2019

Polecane zestawy komputerowe do gier - styczeń 2019

Nowy rok 2019 może być dobry dla osób kupujących nowy sprzęt lub modernizujących posiadany komputer. W ostatnim miesiącu platforma AMD potaniała o ok. 170 zł. Głównym czynnikiem jest obniżka cen procesorów AMD Ryzen 2. generacji. I tak przykładowo R5 2600 potaniał o 100 zł, natomiast płyty główne i pamięci RAM dokładają prawie 70 zł kolejnej obniżki (wyliczenia dotyczą zestawu za 3200 zł z grudnia 2018). Nieco inaczej wygląda to dla kart graficznych. GeForce RTX 2080 i 2080 Ti są wprawdzie bardzo wydajne, sęk jednak w tym, że skok wydajności w dotychczasowych tytułach nie jest jednak tak duży jak pomiędzy dwoma poprzednimi generacjami (Maxwell -> Pascal), a dodatkowo technologię RT, czyli sprzętowego ray-tracingu, na dzień dzisiejszy możemy zobaczyć tylko grając w najnowszego Battlefielda V. Drobnym pocieszeniem jest poprawa wydajności z aktywnym śledzeniem promieni w rzeczonym tytule, która na premierą była - delikatnie mówiąc - niezadowalająca, ale to i tak ciągle za mało. Za to firma AMD, po wydaniu Radeona RX 590, który nieco przegania pod kątem wydajności GTX-a 1060, poszła dalej i obniżyła do akceptowalnego poziomu ceny modeli RX 580 i 570, gdzie ten drugi w pewnym momencie był dostępny za ok. 650 zł.

Platforma AMD jest coraz bardziej opłacalna, taniejąc w ostatnich dniach nawet o 170 zł. Procesory Intela doznały niewielkich obniżek, ale nadal nie są to ceny konkurencyjne do produktów AMD.

Jeżeli chodzi o procesory, można zauważyć kolejne (nieznaczne) spadki cen modeli od Intela, które jednak są nadal wysokie. Obecnie Core i5-8600K kupimy w cenie bliskiej i5-9600K (1219 zł). Najmocniej potaniał i9-9900K, bo blisko 700 zł. Cena procesora Pentium G5400 wynosi ponad 400 zł, natomiast i3-8100 niespełna 200 zł więcej. Nadal korzystniej wypadają więc alternatywne Athlon 200GE oraz R5 1500X/2600. Sytuację tę z powodzeniem wykorzystuje więc AMD, które dodatkowo obniżyło ceny swoich CPU o nawet 100 zł i wspomnianego R5 2600 kupimy w X-kom za 729 zł. Tak więc złożenie komputera do gier z procesorem AMD nadal jest bardziej opłacalne niż z jednostką Intela, o ile nie wchodzimy w wysoką półkę, gdzie zieloni nie mają odpowiedniego zawodnika do zastosowań rozrywkowych. Wygląda więc na to, że w  styczniu 2019 to procesory od AMD nadal będą wiodły prym w większości segmentów cenowych. Inwestowanie w zestaw z procesorem Intela ma obecnie sens tylko w sytuacji, kiedy liczy się bezwzględnie najwyższa wydajność, bez względu na koszty. Jest jednak jeden wyjątek - jedyną konfiguracją z procesorem Intela, która ma większy sens, jest taka z procesorem Core i5-9600K i co najmniej GeForce GTX 1070. Mimo że procesor jest troszkę przepłacony (w stosunku do cen, które przecież obowiązywały jeszcze jakiś czas temu), to z tak mocną kartą graficzną warto go przemyśleć. Cena Core i7-8700K/9700K jest aktualnie tak wysoka, że można spokojnie pokusić się o procesor AMD i sparować go z kartą graficzną o klasę (lub nawet dwie) wyższą, jeżeli zależy nam przede wszystkim na wysokiej rozdzielczości i detalach, zamiast wyższej płynności kosztem gorszej grafiki, bo w tym drugim scenariuszu procesor odgrywa już niepośrednią rolę.

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Ceny procesorów Intela nadal nie zachwycają.
 • Procesory AMD tanieją, stając się jeszcze bardziej opłacalnymi.
 • Nośniki SSD są na poziomie z grudnia 2018 i standardem pozostaje SSD o pojemności 480 GB, wypierając tym samym HDD.
 • Pamięć RAM lekko tanieje, ale dalej nie jest jeszcze tak dobrze, jak byśmy chcieli.
 • Ceny kart graficznych GeForce RTX są niestety bardzo wygórowane, ale w przypadku starszych generacji jest już w miarę dobrze...
 • Niektóre płyty główne z chipsetemi AMD potaniały.
 • Ogólnie platforma AMD staniała o ok. 170 zł.

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianą (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował), skoro SSD mocno potaniały.
 2. Stawialiśmy bardziej na większą pojemność niż wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA a nie NVMe (poza najdroższymi zestawami).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Sugerowana pamięć operacyjna jest w większości przypadków jako jeden moduł RAM! Jesteśmy świadomi tego, że ograniczamy trochę wydajność trybem pracy single channel, ale dokupienie pamięci RAM za kilka miesięcy nie będzie problemem, natomiast odsprzedanie i zmiana już tak (tym bardziej w przypadku płyt głównych z dwoma bankami pamięci).
 5. W przypadku procesorów AMD Ryzen zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie (wyłączając Athlona 200GE). Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie - to tylko propozycje
 6. W większej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba Wam się dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

Zestawy dalej składamy z oferty sklepu X-KOM. Dla Waszej wygody przy każdym zestawie dajemy link do gotowego koszyka w X-KOM. Możecie go sobie oczywiście dowolnie modyfikować.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - styczeń 2019

 0