Polecane zestawy komputerowe do gier - wrzesień 2019

Polecane zestawy komputerowe do gier - wrzesień 2019

Jaki komputer kupić do gier w sierpniu 2019?

Jaki komputer kupić? Jaki procesor czy kartę graficzną wybrać? To najczęstsze dylematy kupującego. Sytuacja na rynku elektroniki czasami bywa bardzo dynamiczna, a ceny potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Zamieszania dodają częste premiery sprzętu komputerowego, takiego jak procesory, karty graficzne czy płyty główne, którym towarzyszą nowe podstawki - przyznacie, że często łatwo się pogubić. Niniejszy poradnik ma Wam ułatwić kupno nowego komputera do gier. Gotowe koszyki z odpowiednio dobranymi podzespołami, kilka kliknięć i nowy komputer stoi u Was na biurku. Oczywiście staramy się tak dobierać płyty główne i karty graficzne, by zapewniły stabilność pracy i dobrą kulturę pracy. Oznacza to, że najtańsze modele nie będą proponowane, ale nie będziemy też serwować najdroższych konstrukcji, znajdując kompromis między wydajnością a opłacalnością.

We wrześniowych zestawach utrzymujemy formę z poprzedniego cyklu i skorzystaliśmy z cen z porównywarek cenowych. Tym samym zrezygnowaliśmy z wirtualniuków sklepowych. Tak więc prosimy o wyłączenie Ad-blocków :)   

Jaka karta graficzna? 

W sierpniu w zasadzie nie działo się nic ciekawego na rynku kart graficznych, nadal czekamy na modele niereferencyjne kart graficznych AMD Radeon RX5700/5700X, które mogą się okazać ciekawymi modelami. Ceny GeForce GTX 1660 oraz GTX 1660 Ti, czyli jednych z najpopularniejszych GPU, się nie zmieniły, ewentualnie chodzi o drobne kwoty. RTX 2060 nadal utrzymuje zbliżony koszt zakupu, zresztą jak i pozostałe RTX-y. W tańszych zestawach cieszy za to kolejna obniżka Radeona RX 570 4 GB, którego dorwiemy nawet za 650-700 zł, oraz RX 580 z 4 GB pamięci wideo, którego ceny zaczynają się od 800 zł, a to już naprawdę świetne oferty. 

Jaki procesor wybrać?

Jeżeli chodzi o procesory, to w tańszych zestawach nasze propozycje się nie zmieniają wiele, to cena Intel Core i5-9400F (bez zintegrowanego układu graficznego) spadła do 659 zł. Niewielkie obniżki dotknęły również Core i5-9600K oraz i9-9900K, których koszt wynosi odpowiednio 1089 oraz 2299 zł. Kończąc powoli analizę oferty niebieskich, cena procesora Pentium G5400 to nadal 249 zł, natomiast Core i3-9100F do niespełna 405 zł. Nadal korzystniej wypadają więc alternatywne Athlon 200GE oraz R5 1600/2600. Sytuację tę z powodzeniem wykorzystuje zatem AMD - Ryzen 5 2600 kupimy za 589 zł. Dodatkowo spadają ceny Ryzenów 1. generacji i tym oto sposobem pojawił się zestaw z Ryzenem 5 1600. Inwestowanie w zestaw z CPU od Intela ma obecnie sens tylko w sytuacji, kiedy liczy się bezwzględnie najwyższa wydajność, bez względu na koszty. Do tego nie możemy zapomnieć o nowościach od AMD i CPU Ryzen 5 3600 i wyższych, ale to ten model będzie najbardziej popularny, konkurując wydajnością i nawet ceną z i7 8700K.

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Ceny procesorów klasy Intel Core i5 oraz Core i3 powoli spadają.
 • Procesory AMD utrzymują swoje ceny.
 • Nośniki SSD delikatnie tanieją.
 • Pamięć RAM w dalszym ciągu tanieje.
 • Ceny kart graficznych GeForce RTX są, niestety, bardzo wygórowane, ale w niższych półkach cenowych nie brakuje sensownych wyborów, za sprawą GTX 1660/1660 Ti oraz Radeonów RX 5xx lub Vega 56/64, ale nowe GPU za rogiem...
 • Nowy GeForce GTX 1650 jest kompletnie nieopłacalny, więc nie ma go w zestawach.

Zestawy na wrzesień potaniały od 50 zł -150 zł.

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianę (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował), skoro SSD mocno potaniały.
 2. Stawialiśmy bardziej na większą pojemność niż wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA, a nie NVMe (poza najdroższymi zestawami).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Były komentarze, że wolicie pamięć RAM domyślnie w dwóch kościach i tak jest tym razem. 
 5. W procesorach AMD Ryzen oraz Intel zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie (wyłączając Athlona 200GE). Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie — to tylko propozycje
 6. W sporej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz, co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba się Wam dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - wrzesień 2019

 0