ASUS TUF Gaming Dash F15 - test laptopa. Czy połączenie Intel Tiger Lake i NVIDIA Ampere daje radę?

ASUS TUF Gaming Dash F15 - test laptopa. Czy połączenie Intel Tiger Lake i NVIDIA Ampere daje radę?

ASUS TUF Gaming Dash F15 - Test laptopa. Czy połaczenie Intel Tiger Lake i NVIDIA Ampere daje radę?

Początek roku rozpoczął się niezwykle interesująca na rynku gamingowych laptopów, a to za sprawą premiery pierwszy mobilnych kart graficznych NVIDII z rodziny Ampere, a także nowych procesorów zarówno od Intela, jak i AMD. Pierwsze modele wyposażone w te nowości trafiają właśnie na sklepowe półki, więc nadszedł czas by przyjrzeć im się nieco bliżej i sprawdzić co przynosi nowa generacja zarówno CPU, jak i GPU. Oczekiwania mamy naprawdę duże, gdyż wszyscy producenci chwalili się dużym skokiem wydajności. Na pierwszy ogień idzie więc TUF Gaming Dash F15 od ASUSa. Jest to zupełnie nowy model rodziny TUF (obok A15 i A17), która cieszy się dużą popularnością ze strony graczy, gdyż łączy wysoką wydajność z przystępniejszą ceną. Choć akurat F15 zdaje się nieco odchodzić od tej tradycji, ale jeszcze wrócimy do tej kwestii.  

Co przynosi nowa generacja mobilnych CPU, jak i GPU? Oczekiwania mamy naprawdę duże, gdyż wszyscy producenci chwalili się dużym skokiem wydajności.

ASUS TUF Gaming Dash F15 to laptop z 15,6-calowym ekranem IPS o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu 240 Hz. Szkoda, że producent nie pokusił się tu o rozdzielczość QHD, gdyż takowe panele dla notebooków. Pod maską ten maszyny znajdziemy procesor 10 nm procesor Intela 11. generacji, czyli Tiger Lake, ale w gamingowym wydaniu o podwyższonym TDP do 35W. W tym przypadku sięgnięto po CPU Core i7-11370H i jestesmy jak wypadać będzie ono na tle poprzednika z 10. generacji Core i7-10750H, którego limit energetyczny wynosił 45 W. Najważniejszym elementem, a przynajmniej najbardziej ekscytującym, wydaje się tu być jednak grafika GeForce RTX 3070 w mobilnym wydaniu. Warto od razu wyjaśnić, że wraz z układami Ampere NVIDIA odeszła od utrzymywania takiej samej konfiguracji desktopowych i mobilnych GPU i podobnie jak przed generacją Pascal, występują tu znaczące różnice. Poza tym, na pokładzie znajdziemy 16 GB pamięci RAM DDR4 i szybki 1 TB dysk SSD. 

Specyfikacja ASUS TUF Gaming Dash F15
Ekran 15,6'' Full HD 244 Hz IPS 
Procesor Intel Core i7-11370H
Pamięć RAM 2x 8 GB DDR4-3200 CL22
Grafika NVIDIA GeForce RTX 3070
Nośniki 1 TB GB SSD M.2 
Łączność Wi-Fi 802.11ac, BT v5, Gb LAN
Bateria 76 Wh
Wymiary 36 x 25,2 x 1,99 cm
Waga ok. 2 kg
System Windows 10 Home 64-bit
Cena 8499 zł

To oczywiście nie wszystko to TUF Gaming Dash F15 ma do zaoferowania, ale omówieniem szczegółów zajmiemy się na następnym stronach. Tu jednak trzeba wspomnieć o cenie tego notebooka, która wynosi 8499 zł. Kwotę można odbierać dwojako, ponieważ jak na laptopa z RTX 3070 na pokładzie wcale nie wydaje się taka wygórowana, gdyż tańsze (niewiele) propozycje z tym GPU obejmują albo modele na Ryzenie 5800H, albo na poprzedniej generacji Intela. Z drugiej jednak strony TUF zawsze było bardziej przyjazną portfelom gracza serią, pozbawioną blichtru i high-endowego designu charakterystycznego dla produktów klasy premium. W przypadku tego modelu określenie notebook przystępny cenowo zdaje się wywoływać już pewien dysonans. Sprawdźmy zatem, czy wyższa cena to także nowa jakość. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ASUS TUF Gaming Dash F15 - test laptopa. Czy połączenie Intel Tiger Lake i NVIDIA Ampere daje radę?

 0