Asustor AS6302T – Test wielozadaniowego serwera NAS dla domu i małej firmy

Asustor AS6302T – Test wielozadaniowego serwera NAS dla domu i małej firmy

Jakby tego było mało, Asustor oferuje także oprogramowanie dla urządzeń mobilnych, z systemami Android lub iOS. Możemy zdecydować się albo na wielozadaniowy kombajn AiMaster, będący mobilnym odpowiednikiem Control Center, albo pobrać oddzielnie tylko niezbędne aplikacje, z następującej listy:

  • AiData – przeglądarka plików zapisanych na NAS-ie,
  • AiDownload – menedżer pobierania,
  • AiFoto – zarządzanie zdjęciami,
  • AiMusic – odtwarzacz muzyki,
  • AiRemote – pilot zdalnego sterowania do NAS-a,
  • AiSecure – monitor bezpieczeństwa,
  • AiVideos – odtwarzacz filmów.

Samym aplikacjom nie sposób cokolwiek zarzucić, bo po prostu realizują cele, do których zostały stworzone. Jednocześnie ich interfejsy są czytelne i dość dobrze spolszczone, a konfiguracja - bardzo prosta. Parowanie z NAS-em następuje poprzez numer IP lub wyznaczone wcześniej, przy konfiguracji wstępnej, Cloud ID. Za to raz jeszcze pewną niedogodność stanowić może niska moc obliczeniowa procesora w jednostce centralnej. Przykładowo, aplikacja AiVideos teoretycznie umożliwia transkodowanie materiału wideo do niższej rozdzielczości, kiedy z wyższą nie radzi sobie smartfon, ale proces ten, przechodząc z 720p na 360p, potrafi zająć nawet kilkadziesiąt minut. NAS wykorzystuje wówczas ułamek mocy obliczeniowej procesora, bo część zasobów pochłaniają niezbędne na bieżąco funkcje serwerowe. Jest to zrozumiałe, lecz irytujące.

Nie zawsze jednak wysoka moc obliczeniowa jest w ogóle potrzebna. Inny przykład. Kiedy chcemy udostępnić komuś fotografię, wystarczy wybrać stosowną opcję w aplikacji AiFoto, a zostanie wygenerowany odnośnik, z numerem IP. Później możemy automatycznie wkleić go do wiadomości e-mail, lub opublikować w mediach społecznościowych (np. na tablicy Facebook).

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnych Asustor:

Asustor AS6302T

Asustor AS6302T

Asustor AS6302T

Asustor AS6302T

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asustor AS6302T – Test wielozadaniowego serwera NAS dla domu i małej firmy

 0