Asustor AS6302T – Test wielozadaniowego serwera NAS dla domu i małej firmy

Asustor AS6302T – Test wielozadaniowego serwera NAS dla domu i małej firmy

Sieć Windows (CIFS) - dyski wewnętrzne (2 x Seagate IronWolf 1 TB w RAID 1)

Niejako zgodnie z oczekiwaniami, w przypadku dużych plików szybkość transferu osiąga limit standardu Gigabit Ethernet. Inaczej jest oczywiście w przypadku kopiowania mniejszych plików, szybkość spada. Wyniki i tak są jednak nieco lepsze niż w przypadku testu modelu AS3204T, z uwagi na wyższe taktowanie procesora w samym NAS-ie. AS3204T ma Celerona który w trybie Turbo osiąga 2,3 GHz, testowany AS6302T - Celerona który potrafi pracować nawet z częstotliwością 2,5 GHz. Różnica ta nie jest przypadkowa. Proces (SMBD) w urządzeniu wykorzystuje tylko jeden rdzeń procesora, więc pracuje on z maksymalną częstotliwością. 

Sieć Windows (CIFS) - dysk zewnętrzny (1 x Seagate Barracuda 7200.14 2 TB 7200 RPM w obudowie USB 3.0 Inter-Tech Argus USB 3.0)

Porty USB 3.0 AS6302T zapewniają właściwą szybkość transmisji, co w przypadku wielu urządzeń sieciowych z procesorami ARM nie jest takie oczywiste. Tutaj ogranicza nas jedynie szybkość standardu Gigabit Ethernet, ewentualnie dysku, jeśli jest to wolniejszy model.  

FTP

Nie będzie zaskoczeniem, że FTP to nieco mniej efektywny sposób przesyłania plików niż sieć Windows. Relacje są podobne jak w tym poprzednim przypadku, lecz szybkość jest jednak troszkę niższa.

ATTO Disk Benchmark 3.05

Wydajność jest właściwa, podobnie jak w przypadku tradycyjnych dysków podłączonych bezpośrednio do komputera (a nie przez sieć) wydajność spada drastycznie dopiero przy bardzo małych blokach (np. pliki tekstowe, które zwykle są bardzo lekkie). 

Intel NAS Performance Toolkit (NASPT)

Testy wielozadaniowości w narzędziu Intel NAS Performance Toolkit wykazały, że wielozadaniowość nie jest problemem dla urządzeń klasy Asustor AS6302T, nawet kiedy muszą one przesyłać kilka strumieni wideo w wysokiej rozdzielczości naraz. Z łatwością udane się dotrzeć to granicy możliwości Gigabit Ethernet. 

Zmierzony pobór energii elektrycznej

Pobór energii samego urządzenia jest niewielki, bo wynosi tylko około 13 W. To niewiele, a trzeba pamiętać, że jest to jednak niemalże pełnoprawny komputer z energooszczędnym Celeronem. Po dołożeniu dwóch dysków zapotrzebowanie wyraźnie rośnie, ale z oczywistych względów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asustor AS6302T – Test wielozadaniowego serwera NAS dla domu i małej firmy

 0