Mówiąc z przymrużeniem oka, NAS-y są jednymi z tych urządzeń, których człowiek potrzebuje, ale jeszcze o tym nie wie. Testowany Asustor AS6302T stanowi natomiast świetną propozycję zarówno do domu, jak i małej firmy. Serwer z dwiema zatokami na dysk twardy nie daje nieograniczonych możliwości w kwestii pojemności, szczególnie, że wypada na nim utworzyć RAID 1, jednak nie taki jest motyw przewodni testowanego modelu. W rzeczywistości bohater testu to multimedialny kombajn, o wręcz nieograniczonej funkcjonalności. Jedni docenią połączenie komputera multimedialnego z wygodnym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych, drudzy - możliwość tworzenia baz danych SQL czy maszyn wirtualnych, trzeci zaś - system obsługi kamer. Brak tu wspólnego wykładnika, niemniej równie ciężko o znalezienie osoby, której Asustor AS6302T w jakimś stopniu by się nie przydał. Zwłaszcza, że wyniki wydajności są doprawdy dobre, niezależnie czy mówimy o Gigabit Ethernet czy USB 3.0, a oprogramowanie - przejrzyste, proste w obsłudze i przykładnie spolszczone, przez co większą część możliwości opisywanego NAS-a wykorzystać może dosłownie każdy potencjalny nabywca.
I rzeczywiście, możliwości wykorzystania NAS-a Asustor AS6302T są niemalże nieograniczone, choć do pełni szczęścia brakuje odrobinę wyższej wydajności.
Duży plus, naszym zdaniem, stanowią aż cztery porty USB 3.0, w tym jeden Typu C, a także HDMI 2.0 umożliwiające przesył obrazu 4K w 60 kl./s. Właśnie dlatego Asustor AS6302T zasługuje na miano pełnoprawnego komputera multimedialnego. Owszem, procesor Celeron J3355 demonem wydajności nie jest, ale testy wykazały, że z materiałem wideo o wysokiej rozdzielczości radzi sobie nie najgorzej, nie wspominając o czynnościach znacznie mniej zasobożernych, jak odtwarzanie muzyki, przeglądanie zdjęć czy edycja dokumentów. Siłą rzeczy testowany sprzęt deklasuje wielozadaniowością wszelkie NAS-y klasy ekonomicznej, oparte na powolnych procesorach ARM, dostępne w cenie około tysiąca złotych. Sam kosztuje jakoś dwukrotnie więcej, ale przynależy przy tym do zupełnie innej kategorii sprzętu, który wykracza poza prostolinijne magazynowanie danych, z dostępem przez sieć. Jako iż uboższy Asustor AS3204T otrzymał od nas w ubiegłym roku Rekomendację, a model AS6302T jest od niego atrakcyjniejszy (m.in. pozwala na rozbudowę pamięci RAM i ma nieco wydajniejszy procesor), nie pozostaje nam nic innego jak i w tym przypadku przyznać najwyższe możliwe wyróżnienie.
Asustor AS6302T
Jakość wykonania, aż cztery porty USB 3.0 (w tym jeden typu C), HDMI 2.0 wspierające rozdzielczość 4K, wydajność w zastosowaniach sieciowych, wysoka kultura pracy, olbrzymie możliwości multimedialne, przejrzyste i dobrze spolszczone oprogramowanie wszystkich typów (wewnętrzne, dla komputera i urządzeń mobilnych), synchronizacja z najpopularniejszymi chmurami, dobra zapora sieciowa, możliwość rozbudowy pamięci RAM
Trochę szkoda niskiej wydajności transkodowania filmów
Cena (na dzień 17.04.2018): 1999 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Asustor AS6302T – Test wielozadaniowego serwera NAS dla domu i małej firmy