Czy graczowi wystarcza HDD? Test wpływu dysku na wydajność w grach

Czy graczowi wystarcza HDD? Test wpływu dysku na wydajność w grach

Patriot HellFire 240 GB M.2

Wpływ dysku twardego na wydajność w grach

Patriot HellFire 240 GB M.2 wykorzystuje interfejs PCIe 3.0 x4. Samo zastosowanie wydajniejszego standardu niewiele by zmieniło, zatem producent postanowił zaimplementować protokół NVMe 1.2. Połączenie tych technologii pozwoliło na niebotyczny skok wydajności dysku względem innych, korzystających z SATA. I tak, producent deklaruje odczyt na poziomie 3000 MB/s oraz zapis 2200 MB/s. Liczby te wydają się być z kosmosu jeśli spojrzymy na wydajność wcześniej przetestowanych dysków. Dysk oparty został o kości MLC, wytworzone w 15-nanometrowym procesie technologicznym w fabrykach Toshiby. Kontroler Phison PS5007-E7 ma za zadanie zarządzać całą zawartością plików. Patriot jest wyposażony w 256 MB DDR3 pamięci cache. Jest on najszybszym dyskiem w procedurze testowej, zatem powinien w najmniejszym stopniu ograniczać kartę graficzną.

Patriot Spark 256 GB

Drugim bohaterem jest Patriot Spark 256 GB. Postanowiłem wykorzystać właśnie jego, ponieważ jest typowo budżetowym przedstawicielem SSD. W poprzednim moim tekście pokazał, że nie jest demonem prędkości, dlatego też dziś otrzymał drugą szansę. Model bazuje na kościach TLC, które są zarządzane przez kontroler Phison PS3111-S11. Jak już wiadomo, deklaracje producenta na poziomie 550 MB/s w odczycie i 500 MB/s w zapisie są prawie nieosiągalne w rzeczywistym użytkowaniu. Zastosowano tylko 32 MB pamięci cache SDRAM zintegrowanej w kontrolerze. Jest to zadziwiająco mała wartość, gdy spojrzymy na inne produkty technologii półprzewodnikowej. Dużo starsze SSD oferują większe ilości tego rodzaju pamięci.

Western Digital Caviar Black 1 TB

Trzecim, a zarazem ostatnim modelem, jest dysk talerzowy Western Digital Black 1 TB. Wybrałem właśnie ten model, gdyż około 5 lat temu uchodził za jednego z najwydajniejszych HDD na rynku. Nie jest on nowy, użytkuję go od wielu lat, przy czym nigdy mnie nie zawiódł. To solidna konstrukcja, bardzo mało awaryjna,  oferująca świetną wydajność w segmencie talerzowców. WD zastosował dwa talerze, których prędkość obrotowa wynosi 7200 obr./min Wyposażenie Blacka w 64 MB pamięci cache pozwoliło na zwiększenie wydajności konstrukcji. W tym przypadku zastosowano interfejs SATA 6 Gb/s, aby nie ograniczać transferów HDD. Western Digital Black 1 TB jest do dziś na tyle popularny, że po prostu musiał pojawić się w zestawieniu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Czy graczowi wystarcza HDD? Test wpływu dysku na wydajność w grach

 0