MSI GE73 Raider RGB 8RF – Test laptopa z 6-rdzeniowym Intel Core i7-8750H

MSI GE73 Raider RGB 8RF – Test laptopa z 6-rdzeniowym Intel Core i7-8750H

Dostęp do wnętrza laptopa MSI GE73 Raider RGB 8RF jest niezwykle prosty, bo ten, zamiast typowych klapek serwisowych, ma po prostu całkowicie zdejmowalny spód. Wszystko co należy zrobić, to odkręcić 12 śrub typu Philips. Jedna z nich zakryta jest plombą, ale nie jest to plomba gwarancyjna, lecz naklejka informująca, w razie czego, serwis o możliwych modyfikacjach wewnątrz. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, by rozbudowywać i konserwować testowany notebook własnym sumptem. 

Test MSI GE73 Raider RGB 8RF

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia składa się z dwóch wentylatorów promieniowych, systemu ciepłowodów i dwóch gęstych radiatorów, które chłodzą zarówno procesor centralny, jak i kartę graficzną. Niemniej nie jest to konstrukcja typowo dwudrożna, ponieważ rurki cieplne z poszczególnych radiatorów poprowadzono na planie pajęczyny, czyli niejako wymiennie. I tak, przykładowo, radiator znajdujący się bliżej CPU ma też kontakt z GPU i odwrotnie. Jako iż wszystkie najgorętsze komponenty umieszczono w górnej części obudowy, a bezpośrednio pod panelem roboczym znajdują się tylko głośniki, nawet podczas intensywnej rozgrywki obudowa nie nagrzewa się zbytnio w tych miejscach, gdzie nominalnie spoczywają dłonie. Ba, jest nawet całkiem chłodna. Na kolanach bym jednak MSI GE73 Raider RGB 8RF nie kładł, i to nie tylko z uwagi na możliwość zatkania otworów wlotowych powietrza, ale już wydatnie zbyt wysoką temperaturę spodu. To oczywiście nie wada, raczej specyfika wysokowydajnych notebooków, ale fakty są, jakie są. Z nimi się zaś nie dyskutuje.

Tak czy siak, w laptopach najważniejsze zagadnienie termiczne stanowi to, czy sprzęt aby nie throttluje, a więc nie zrzuca zegarów w celu utrzymania bezpiecznych temperatur podzespołów. I nie, MSI GE73 Raider RGB 8RF problemów z throttlingiem nie ma. Test stabilności zegarów, polegający na 20-krotnym ukończeniu benchmarku 3D Mark Time Spy, testowany notebook kończy z wynikiem 98,2%. W tym czasie taktowanie procesora wynosi co najmniej 3,9 GHz, karty graficznej zaś - nie mniej niż 1633 MHz. To wartości, jakie będziemy regularnie obserwować w grach, przyzwoicie wysokie - dodam. Po potraktowaniu syntetykami z wektorowymi instrukcjami AVX, procesor potrafi schodzić do 2,5 - 2,7 GHz, jednak są to już scenariusze skrajne, których de facto nie wytrzymują nawet niektóre stacjonarne maszyny. Wniosek: układ chłodzenia jest bardzo efektywny.

Ale czy równie cichy? Niekoniecznie - sonometr Bestone BE-824 przy długotrwałym obciążeniu, z poziomu uszu użytkownika, potrafi lekką ręką wskazać 47,2 dBA. Szum tłoczonego powietrza staje się wyraźnie słyszalny. Również dlatego, ponownie, MSI GE73 Raider RGB 8RF dobrze "dogaduje się" ze słuchawkami. Inna sprawa, że podczas prostych prac biurowych generowany hałas zlewa się z tłem akustycznym, więc niedogodności ograniczone są do stanu maksymalnego obciążenia.

Test MSI GE73 Raider RGB 8RF

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI GE73 Raider RGB 8RF – Test laptopa z 6-rdzeniowym Intel Core i7-8750H

 0