MSI GE73 Raider RGB 8RF – Test laptopa z 6-rdzeniowym Intel Core i7-8750H

MSI GE73 Raider RGB 8RF – Test laptopa z 6-rdzeniowym Intel Core i7-8750H

Co tu dużo mówić, MSI GE73 Raider RGB 8RF jest bardzo dobrym laptopem dla graczy. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że to jedna z najciekawszych konstrukcji tego typu na rynku. Urządzenie ma imponującą specyfikację techniczną, z potężnym 6-rdzeniowym Core i7-8750H i pełnowartościową kartą GeForce GTX 1070 (nie niżej taktowanym modelem Max-Q) na czele, a producentowi mimo to udało się utrzymać kompaktową formę obudowy i nienaganne parametry termiczne. Innymi słowy: zapewnić temu wszystkiemu prawidłowe warunki do pracy, przy możliwie wysokiej mobilności. Siłą rzeczy wydajność stoi na bardzo wysokim poziomie, do niedawna dosłownie nieosiągalnym dla sprzętu mobilnego. Owszem, GeForce GTX 1070 ma wydajniejszą alternatywę w postaci GeForce'a GTX 1080, ale już procesor centralny, w odniesieniu do minionych generacji, to tutaj klasa sama w sobie. Dość powiedzieć, że potrafi on być nawet 50% szybszy od bezpośredniego poprzednika, modelu Core i7-7700HQ. A to ledwie początek długiej listy zalet MSI GE73 Raider RGB 8RF, który bryluje nie tylko wysokowydajnymi komponentami, ale także naprawdę, nie bójmy się tego słowa, bliską doskonałości realizacją pozostałych aspektów: urządzeniami wejścia-wyjścia, oprogramowaniem, jakością wykonania.

MSI GE73 Raider RGB 8RF to definitywnie udany kawałek sprzętu, nie tylko dzięki bardzo wydajnym podzespołom bazowym (CPU, GPU), sparowanym z efektywnym chłodzeniem, ale także bliską doskonałości realizacją pozostałych aspektów: urządzeniami wejścia-wyjścia, oprogramowaniem, jakością wykonania.

Test MSI GE73 Raider RGB 8RF

Zastosowana przez producenta matryca 120 Hz jest dosłownie rewelacyjna, bowiem dziedzicząc nienaganną szybkość technologii TN, oferuje jakość obrazu kojarzoną raczej IPS-ami. Idąc dalej, na parę ciepłych słów zasługuje podsystem audio. Co prawda subwoofery nie są zbyt donośne, ale summa summarum cały zestaw gra niczego sobie, a wbudowany mikrofon to już najwyższa liga. Nawet klawiatura i gładzik, pomimo, odpowiednio, dyskusyjnego układu klawiszy i niezbyt śliskiej płytki dotykowej są sumarycznie poprawne, szczególnie mając na uwadze ich nader szeroką funkcjonalność - możliwość tworzenia makr, obsługę gestów, podświetlenie RGB, itd. Jednoznacznie negatywny jest, moim zdaniem, tylko dobór dysku głównego. Toshiba HG6, dzięki modułom MLC, jest wprawdzie nośnikiem stabilnym (w kwestii wydajności po zapełnieniu) i żywotnym, ale ma ledwie poprawną wydajność. W konstrukcji tej klasy chciałoby się czegoś więcej (NVMe?). Poza tym, powtórzę, MSI GE73 Raider RGB 8RF jest bardzo dobrym laptopem dla graczy, któremu z czystym sumieniem wystawić mogę 4,5 "oczka" oraz Rekomendację. I robię to z pełną świadomością ceny, która wynosi 8799 złotych. Nie jest to bynajmniej kwota niska, ale z całą pewnością adekwatna do tego, za co płacimy.

 

MSI GE73 Raider RGB 8RF

4,5 Rekomendacja

 Kapitalna wydajność 6-rdzeniowego procesora, pełnoprawny model karty graficznej GeForce GTX 1070 (nie Max-Q) w smukłej obudowie, rewelacyjna matryca 120 Hz, przyzwoity układ audio z bardzo dobrym mikrofonem, niezła klawiatura i touchpad, efektywny układ chłodzenia, łatwa konserwacja i rozbudowa, masa wynosząca zaledwie 2,89 kg z baterią, pełne podświetlenie RGB - klapa oraz klawiatura, wysoka jakość wykonania, oprogramowanie Dragon Center

Minusy Tylko poprawna wydajność głównego dysku Toshiba HG6, dość krótki czas pracy na baterii, dyskusyjny układ klawiszy, wyraźnie słyszalna praca pod obciążeniem

Cena (na dzień 02.05.2018): 8799 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI GE73 Raider RGB 8RF – Test laptopa z 6-rdzeniowym Intel Core i7-8750H

 0