Premierowy test zasilacza SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W

Premierowy test zasilacza SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W

Za chło­dze­nie elektroniki od­po­wia­da 120 milimetrowy wen­ty­la­tor Sigma Pro, a dokładnie aobos AAL1225B1AN, z japońskim łożyskiem kulkowym NMB i maksymalną prędkością 1600 obr./min.

Po otwarciu obudowy zauważam wiele podobieństw do platformy Corsair CS/LC-Power GP4. Oczywiście to dobrze świadczy, jednak wprawne oko zauważy sporo zmian jak inne radiatory, brak jednego kondensatora sekcji APFC czy mniejsza ilość kondensatorów polimerowych na stronie wtórnej. Producentem OEM, jak w większości zasilaczy SilentiumPC, jest SAMA , jednak na PCB znalazłem, że za projekt zasilacza odpowiada firma Eversun Electronics. Podsumowując, Supremo M2 zaprojektowała inna firma, a wykonawcą jest SAMA.

Zauważam wiele podobieństw do platformy Corsair CS / LC-Power GP4

Wracając do budowy wnętrza, jest sporo miejsca, co ułatwi cyrkulację powietrza. Na stronie pierwotnej jeden kondensator sekcji APFC. W prawym górnym rogu znajdziemy elementy układu rezonansowego LLC. Zasilacz korzysta z topologii półmostu + LLC + DC-DC. Radiator strony pierwotnej odpowiada za rozpraszanie ciepła z mostka prostowniczego, elementów APFC oraz tranzystorów MOSFET sekcji kluczowania. Dobrym rozwiązaniem jest to, że mostek znajduje się na tym samym radiatorze co inne elementy strony pierwotnej, zaoszczędzono miejsce, a chłodzenie jest efektywniejsze. Na radiatorze strony wtórnej typowo znajdziemy MOSFETy prostowania linii +12 V. Za 5 VSB tym razem odpowiada dioda prostownicza, sprawność tego obwodu nie będzie wysoka. Zastanawia mnie, dlaczego nie zastosowano odpromienników o zwiększonej pojemności cieplnej? Okaże się podczas testów. Za generowanie linii +3,3 V oraz +5 V odpowiada konwerter DC-DC, cewki napięć wlutowano w płytę główną tuż przy pionowo wlutowanym module . Obok umiejscowiono kilka kondensatorów aluminiowo-polimerowych oraz elektrolitycznych.

 

Strona lutowania, jak nas przyzwyczaił producent OEM (SAMA), jest średniej jakości. Może na 4 z minusem, znalazłem kilka niedoróbek jak pozostałości topnika. Na rewersie PCB znajdują się dodatkowe elementy elektroniczne oraz układy scalone, kontroler rezonansowy LLC CM6901X oraz kontroler PFC CM6502UHHX.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Premierowy test zasilacza SilentiumPC Supremo M2 Gold 550 W

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł