Test ​​​​​​​Acer Nitro XV273K - 4K, 144 Hz i FreeSync w tańszym wydaniu

Test ​​​​​​​Acer Nitro XV273K - 4K, 144 Hz i FreeSync w tańszym wydaniu

Test Acer Nitro XV273K - podsumowanie

Przyszedł czas na podsumowanie i musimy przyznać, że Acer Nitro XV273K spełnił niemal wszystkie pokładane w nim nadzieje. Najważniejsza jest tu niewątpliwie matryca klasy IPS pozwalająca na wyświetlanie rozdzielczości 4K przy odświeżaniu 144 Hz, co dotychczas możliwe było jedynie w przypadku horrendalnie drogich Asus ROG Swift PG27UQ oraz Acer Predator X27. Oczywiście różnica w cenie (przeszło dwukrotna) okupiona została pewnymi cięciami i najważniejszymi są tu brak systemu podświetlenia Full Array Local Dimming (FALD) z 384 strefami oraz mocno ograniczone wsparcie dla HDR, przez co efekt nie jest już tak spektakularny. Co jednak ciekawe, Nitro XV273K ma także własne asy w rękawie, zapewniające mu przewagę nad wspomnianymi topowymi propozycjami dla obrzydliwie bogatych graczy. Chodzi bowiem o możliwość wykorzystania podwójnego złącza DP 1.4, dzięki czemu nie musimy rezygnować z 10-bitowej głębi kolorów i pełnego zakresu RGB oraz tryb stroboskopowego podświetlenia, dzięki któremu nawet najbardziej dynamiczne gry są bardzo ostre w ruchu. Jednak nawet bez niego możemy cieszyć się bardzo szybką, jak na standardy IPS, matrycą, gwarantującą świetne doznania w czasie rozgrywki.

Recenzowany monitor jest więc produktem, który idealnie łączy dwa światy gamingu, zapewniając świetną jakość obrazu o wysokiej rozdzielczości oraz doskonałą płynność.

Test ​​​​​​​Acer Nitro XV273K - 4K, 144 Hz i FreeSync w tańszym wydaniu

Recenzowany monitor jest więc produktem, który idealnie łączy dwa światy gamingu, zapewniając świetną jakość obrazu o wysokiej rozdzielczości oraz doskonałą płynność. Nie musimy więc dłużej wybierać, czy chcemy cieszyć się szczegółowością i świetnym oddaniem kolorów, czy też bardzo wysokim klatkażem w grach. Tym samym Nitro XV273K jest monitorem, który bardzo dobrze spisywać będzie się w grach singlowych, oferujących graficzne wodotryski, gdzie wykorzystamy rozdzielczość 4K przy mniejszej liczbie kl./s (no chyba, że ktoś dysponuje sprzętem, który udźwignie to bez kompromisów), ale i multiplayerowych, gdzie liczy się przede wszystkim czas reakcji (tutaj docenimy przede wszystkim 144 Hz). Do tego dochodzi dobra implementacja FreeSync oraz pełna zgodność z G-Sync (certyfikat „G-Sync Compatible”), a także wspomniany już tryb Visual Response Boost.

Producent nie zapomniał także o innych ważnych kwestiach, takich jak ergonomia, jakość wykonania, wygodny dżojstik sterowania OSD czy nawet osłonki w zestawie. Co więcej, monitor otrzymujemy po fabrycznej kalibracji i już na domyślnych ustawieniach zapewnia on bardzo dobre wyniki w odwzorowaniu kolorów, a w kalibrowanym trybie sRGB wskakuje praktycznie na profesjonalny poziom (co więcej, jest bardzo podatny na profilowanie). Jeśli mielibyśmy się tu czegoś czepiać, to wspomnieć należałoby o irytująco lagującym menu ekranowym, problemach z równomiernością podświetlenia (to jednak mocno zależne jest od konkretnego egzemplarza) czy pewnych ograniczeniach wynikających z zastosowanego interfejsu, jak np. brak obsługi FreeSync w trybie 4K 144 Hz. Te drobne potknięcia nie rzutują jednak mocno na ocenę produktu, która musi być bardzo pozytywna. Tym bardziej, że Nitro XV273K jak na razie nie ma praktycznie żadnej konkurencji na rynku i Acer mógł się ograniczyć do minimum, oferując jedynie 4K i 144 Hz, tymczasem otrzymujemy zdecydowanie więcej. Cena zaczynająca się od ok. 3500 zł także nie wydaje się zbyt wygórowana jak za monitor tej klasy, szczególnie kiedy za alternatywę trzeba wyłożyć przynajmniej 8500 zł. Acer Nitro XV273K bez dwóch zdań zasługuje więc na naszą bardzo mocną rekomendację.

Acer Nitro XV273K

Plusy Rewelacyjna jakość obrazu (rewelacyjna reprodukcja barw, wysoki kontrast, liniowość), 144 Hz w rozdzielczości 4K, akceptowalne opóźnienia i niezła ostrość w ruchu, FreeSync z certyfikatem „G-Sync Compatible”, szerokie kąty patrzenia, spasowanie obudowy, użyte materiały, wielofunkcyjna podstawa, klimatyczny system podświetlenia, Visual Response Boost, 4K 144 Hz bez konieczności rezygnowania z 10-bitowej głębi kolorów i pełnego zakresu RGB, cena nie jest oderwana od rzeczywistości

Minusy Problemy z równomiernością podświetlenia, lagujące OSD, cena oderwana od rzeczywistości, brak obsługi FreeSync w trybie 4K 144 Hz, w tej półce cenowej można oczekiwać lepszego HDR

Cena (na dzień publikacji): 3499 zł

Gwarancja: 24 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

acer

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ​​​​​​​Acer Nitro XV273K - 4K, 144 Hz i FreeSync w tańszym wydaniu

 0