Na start prób z kolorymetrem - gamut barwny. Bryła pokrywa 97,3% przestrzeni sRGB, przy całkowitej objętości na poziomie 111,7% sRGB. Zieleń, żółć i czerwień są wyraźnie przesycone, ale, w połączeniu z wysokim kontrastem matrycy MVA, daje to efekt bardzo soczystego, żywego obrazu. Z doświadczenia wiem, że większości użytkowników się taki stan rzeczy zdecydowanie spodoba.
Ustawienia fabryczne
AOC, jak każdy producent obecnie, serwuje fabrycznie niemal wymaksowany suwak jasności, ustawiony dokładnie na 90%. Niemniej przy relatywnie niskiej jasności szczytowej, daje to biel ustaloną na "ledwie" 220,1 cd/2, czerń zaś - 0,0528 cd/m2. Tym samym kontrast statyczny wynosi 4166,4:1, co jest wielkością absolutnie szokującą, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Co ciekawe, tak dobrych osiągów nie spodziewał się nawet sam producent, który w specyfikacji podaje wartość 3000:1. Jedynie temperatura barwowa mogłaby być niższa, bo 7172 K to już dość wyraźny błękit, nie biel.
- Punkt bieli: 7172 K
- Jasność bieli: 220,1 cd/m2
- Jasność czerni: 0,0528 cd/m2
- Kontrast rzeczywisty: 4166,4:1
Średni błąd Delta E wynosi 3,06. Biorąc pod uwagę wysokie przekłamania odcieni w kanałach podstawowych, o prawidłowej reprodukcji barw możemy zapomnieć. Obraz jest jednak wizualnie przyjemny w odbiorze, choć zauważalnie cukierkowy, co po prostu trzeba lubić.
Gamma1 (ust. domyślne)
Gamma3
Z przebiegiem gammy lokalnej w monitorze AOC Q3279VWF jest niestety drobny problem. Domyślne ustawienie pozwala zachować prawidłową jasność jedynie w największych cieniach, nienaturalnie rozjaśniając resztę gradientu. Lepszy z profili alternatywnych działa natomiast dokładnie odwrotnie. Przez większą część gradientu jasności są dobre, tylko skrajne cienie zostają sprowadzone do czerni. Jednocześnie ustawienie Gamma2 można przemilczeć, ponieważ nienaturalnie rozjaśnia całość sceny. Summa summarum, zalecam korzystanie z "trójki", która zdecydowanie podnosi odczuwalny kontrast.
Jako iż monitor ma też funkcję Shadow Control, korektor cieni, mogłoby wydawać się, że coś tu można jeszcze usprawnić. Wspomniany korektor oddziałuje jednak na całą górną połówkę gradientu szarości, przez co nie gwarantuje jednoznacznej poprawy.
Wbudowany tryb sRGB
Wbudowany tryb sRGB jest nieco ukryty, bo występuje jako ustawienie temperatury barwowej, a nie sensu stricto tryb pracy. Tym niemniej jego działanie jest bardzo dobre. Po aktywacji presetu, temperatura barwowa spada do 6462 K, co pozwala cieszyć się bardzo naturalną bielą, a średni błąd Delta E topnieje do 1,69. Przebieg gammy lokalnej dalej nie jest wzorcowy, ale, tak czy inaczej, monitor można nawet zacząć wykorzystywać do amatorskich prac z kolorem. W tym przedziale cenowym, przy takich gabarytach i rozdzielczości, to wręcz niewiarygodne.
- Punkt bieli: 6462 K
- Jasność bieli: 210,3 cd/m2
- Jasność czerni: 0,052 cd/m2
- Kontrast rzeczywisty: 4044,5:1
Kalibracja i profilowanie
Kalibracja monitora AOC Q3279VWF nie wyróżnia się niczym szczególnym, aczkolwiek 50-stopniowe sterowanie składowymi RGB, o czym wspominałem przy okazji opisywania menu ekranowego, nie gwarantuje idealnej precyzji. Niestety kalibracji nie da się przeprowadzić w trybie sRGB. Trzeba więc wyjść z wartości domyślnych, tj. 50-50-50. Kluczem jest ocieplenie sceny, przez drastyczne ścięcie kanału niebieskiego, do 43. Później wystarczy obniżyć jasność. Uzyskanie podręcznikowych 120 cd/m2, w przypadku testowanej sztuki, następuje przy suwaku w pozycji 47. Temat gammy lokalnej wytłumaczyłem powyżej.
- Preset: Użytkownika
- Jasność: 47
- Kontrast: 50
- RGB: 50, 50, 43
- Gamma: Gamma3
Profilowanie przebiega bez większych zarzutów. Krzywe korekcyjne są w miarę równoległe, bo też wyjściowa liniowość jest niczego sobie. Głównym problemem dla oprogramowania profilującego okazał się żółtawy zafarb, ciągnący się właściwie przez cały gradient szarości. Co oczywiste, obniżenie jasności przekłada się na lekko zredukowany kontrast statyczny - to typowe dla matryc MVA. Tak czy inaczej, rezultaty są niezłe, a biorąc poprawkę na cenę testowanego wyświetlacza, wręcz rewelacyjne.
- Punkt bieli: 6472 K
- Jasność bieli: 121,5 cd/m2
- Jasność czerni: 0,0355 cd/m2
- Kontrast rzeczywisty: 3424,1:1
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test AOC Q3279VWF - 32 cale, 1440p, 75 Hz i FreeSync za 799 zł!