Procesor
Zainstalowano procesor Core i7 6920HQ. To czterordzeniowa i ośmiowątkowa jednostka o taktowaniu bazowym 2,9 GHz i maksymalnym 3,8 GHz (w trybie Turbo). Procesor ma 8 MB cache L3, więc w tym względzie nie odbiega od procesorów Core i7 Skylake stosowanych w desktopach - jednak taktowanie nadal jest nieco niższe (bazowo o 500 MHz mniej niż w przypadku desktopowego Core i7 6700). TDP układu wynosi 45 W - to całkiem sporo jak na laptopa, ale dla laptopa tej klasy schłodzenie takiego układu to pryszcz...
Układy graficzne
Dochodzimy teraz do sedna sprawy, czyli do kart graficznych zastosowanych w tym komputerze. Są to dwa pełnoprawne GeForce GTX 1080 połączone w SLI mostkiem o wysokiej przepustowości. Pełnoprawne, czyli takie jak w desktopach. Każdy ma 2560 procesorów strumieniowych taktowanych zegarem 1537 MHz (1733 MHz w trybie Boost), 160 jednostek teksturujących, 64 jednostki ROP i aż 8 GB pamięci RAM GDDR5X o przepustowości 320 GB/s. Poprzednio napisałem o pojedynczym GeForce GTX 1070 - że jest to potwór... Cóż, teraz muszę powiedzieć, że jest to potężna dwugłowa hydra. Nawet w desktopie taka konfiguracja musi budzić najwyższe uznanie, a co dopiero w laptopie.
Pamięć RAM
Konfiguracja, którą testowałem była wyposażona w w 4 kości DDR4-2400 CL17 o pojemności 8 GB każda. 32 GB pamięci RAM to bardzo rozsądna ilość nawet do skomplikowanego montażu wideo z dodaniem wielu złożonych efektów. Ewentualna rozbudowa do 64 GB może być jednak utrudniona - w komputerze nie ma już wolnych slotów. Trzeba jednak przyznać, że mało kto potrzebuje aż tylu GB pamięci, a na pewno nie gracz.
Przestrzeń dyskowa
MSI GE83VR 6RF Titan SLI ma na pokładzie dwa dyski Samsung SM951 o pojemności 128 GB spięte w RAID 0 oraz 1 TB talerzowy dysk twardy Hitachi. Te pierwsze pracują na magistrali PCI-Express 3.0 x4 i obsługują protokół NVMe. Nikogo nie powinien więc dziwić odczyt sekwencyjny na poziomie 2,6 GB/s i zapis na poziomie 1,2 GB/s. Rewelacyjnie wypadły też inne testy, nic więcej nie trzeba dodawać.
Talerzowy dysk twardy także do wolnych nie należy, ponieważ jest to dysk Hitachi z serii Travelstar 7K1000 o prędkości obrotowej 7200 obr./min. Pojemność 1 TB pozwoli zmieścić wiele gier, aplikacji i mediów.
Akumulator
Producent zastosował 8-komorowy akumulator o pojemności 75 Wh. Sprzęt jest jednak tak prądożerny, że akumulator należy traktować raczej jako zasilacz awaryjny, niż jako podstawowe źródło zasilania z dala od gniazdka elektrycznego. GT83VR 6RF Titan SLI pozwala na około 50 minut gry bez podłączania do gniazdka, a wyłączenie jednej z kart graficznych wydłuża ten czas do 1 godziny i 15 minut. Manipulując różnymi ustawieniami zarządzania energią można uzyskać jeszcze dodatkowe 20-30 minut, ale to i tak niewiele. Jednak patrząc na wagę komputera... to niewielka strata. On i tak nie jest mobilny, to w zasadzie komputer stacjonarny w rozmiarze mini - który po prostu łatwo przenieść z miejsca na miejsce (np. na LAN Party ze znajomymi). Jeśli chodzi o typowe przeglądanie internetu i pracę biurową - komputer może wytrzymać nieco ponad 2 godziny, ze zmniejszoną do połowy jasnością ekranu 2 godziny 30 minut. Rewelacji nie ma, ale raczej nie należało się jej spodziewać.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test laptopa MSI GT83VR 6RF - ten notebook zawstydzi Twojego desktopa