Test laptopa MSI GT83VR 6RF - ten notebook zawstydzi Twojego desktopa

Test laptopa MSI GT83VR 6RF - ten notebook zawstydzi Twojego desktopa

Klawiatura


Test laptopa MSI GT83VR 6RF

Klawiatura jest bardzo miłym zaskoczeniem, wbudowano prawdziwą mechaniczną klawiaturę opartą o przełączniki Cherry MX Brown. Moment aktywacji klawiszy jest bardzo dobrze wyczuwalny, a klikanie klawiszy w trakcie pracy jest bardzo przyjemne - o ile oczywiście lubimy klawiatury mechaniczne, bo trzeba powiedzieć sobie szczerze, nie każdy to lubi.

Układ klawiszy jest taki jak w przypadku znacznej części klawiatur do desktopów, US QWERTY. Drażni jedynie klawisz Enter o pojedynczej wysokości oraz brak przycisku Win po lewej stronie od spacji. Jest tam tylko funkcyjny (Fn). Można co prawda w UEFI zamienić te klawisze miejscami - ale wtedy przycisk Fn będzie po prawej stronie. Optymalnym i najczęściej spotykanym rozwiązaniem są jednak oba klawisze po lewej stronie...

Touchpad

Touchpad jest umieszczony nietypowo - trzeba jednak przyznać że na komputerze pracuje się bardzo wygodnie. Początkowo płytka dotykowa wydaje się za wąska i jednocześnie za wysoka, ale po dostosowaniu akceleracji kursora i odpowiedniej szybkości wszystko sprawuje się bardzo dobrze. No i oczywiście nie w grach - a w codziennej pracy. Do gier trzeba zaopatrzyć się w zewnętrzną myszkę.

Test laptopa MSI GT83VR 6RF

Jeśli wydaje się Wam że komputer nie ma wydzielonego bloku numerycznego jesteście w błędzie. Po naciśnięciu Num Lock (lewy górny róg) na płytce dotykowej podświetlają się klawisze - i całość pracuje jako Numpad.

Porty I/O

W tej kwestii producent nie zawodzi. Mamy aż pięć portów USB 3.0 oraz jeden dodatkowy USB 3.1 typu C obsługujący także Thunderbolt 3. Ten ostatni znajduje się na tylnej ściance laptopa, podobnie jak inne złącza którymi można przesyłać obraz do zewnętrznych ekranów lub gogli VR. W tym wypadku znajdziemy jeszcze złącze mDP oraz HDMI 2.0.

Na lewej krawędzi komputera oprócz trzech portów USB 3.0 znalazł się czytnik kart SDXC, optyczne wyjście audio TOS link, gniazdko słuchawkowe oraz mikrofonowe, a także wyjście audio HiFi. Za wyjście HiFi odpowiada zintegrowany w laptopie dodatkowy, wysokiej klasy DAC podłączony wewnętrznie poprzez USB. 

Prawa krawędź oprócz dwóch portów USB 3.0 nie ma już żadnych portów.

Mam zastrzeżenia co do portów USB 3.0 oraz gniazdek audio, słuchawkowego i mikrofonowego. Znajdują się zbyt blisko przedniej krawędzi laptopa, i będą nieco narażone na przypadkowe wyłamanie w skutek oparcia rąk o bok komputera. Z resztą w egzemplarzu, który testowałem gniazdko mikrofonu było już częściowo wyłamane...

Test laptopa MSI GT83VR 6RF

 

Ekran

W przypadku testowanego modelu zastosowano matrycę PLS o przekątnej 18,4" i rozdzielczości Full HD. Ekran jest matowy, więc można pracować bez żadnych problemów także w warunkach mocnego nasłonecznienia. Jeśli chodzi o konkretny model matrycy, to jest to Samsung XJY7J-184HL. To bardzo dobra matryca jeśli chodzi o odwzorowanie barw i kąty patrzenia, ale niestety tylko Full HD i tylko 60 Hz, na dodatek bez obsługi G-Sync. Do takiego setupu kart graficznych przydałby się jednak ekran 4K - a jeśli nie to przynajmniej taki obsługujący G-Sync, dla graczy. Tutaj MSI się nie popisało, ale prawdopodobnie chodzi tu o problemy z dostępnością matryc 4K o takiej konkretnie przekątnej.

Wbudowane głośniki

Wbudowane głośniki grają bardzo dobrze, głośno i czysto. Widać że system wykonany przez firmę DYNAUDIO jest dopracowany i dobrze pasuje do tej klasy produktu. Można mieć jednak zastrzeżenia do pracy głośniczka niskotonowego na spodzie laptopa. Nie spełnia on swojej roli w zadowalającym stopniu. W tym względzie laptopy Asusa są lepsze.

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...