Test monitora Acer Predator XB252Q z Nvidia G-Sync 240 Hz

Test monitora Acer Predator XB252Q z Nvidia G-Sync 240 Hz

Acer Predator XB258Q, podobnie jak testowany w przeszłości ASUS ROG PG258Q, wyświetla 240 unikalnych ramek w ciągu jednej sekundy. Dla jasności - oznacza to, iż mamy do czynienia z prawdziwie 240-hercowym monitorem, a nie algorytmem klonującym czy sztuczką z podświetleniem. Aby uzyskać maksimum możliwości monitora, należy połączyć go z kartą grafiki przez złącze DisplayPort 1.2. Stosowny tryb obrazu pojawi się na liście obsługiwanych częstotliwości. Karta grafiki marki Nvidia nie jest obligatoryjna, ale z oczywistych przyczyn w przypadku połączenia z akceleratorem AMD nie skorzystamy z zalet dynamicznej synchronizacji czy ULMB.

Acer Predator XB252Q podłączony do karty Nvidia GeForce GTX 1080 Ti FE

Tak jak pisałem przy okazji testu również 240-hercowego panelu ASUS ROG PG258Q, tak i tutaj niezwykle wysokie odświeżanie procentuje w najbardziej intensywnych grach. Choć wiele zależy od tego, w jakie gry gramy i na jakim sprzęcie. Jeśli tylko karta grafiki jest w stanie wygenerować ponad 200 kl./s, obraz staje się wręcz perfekcyjnie ostry - w ruchu. Nie ma mowy o jakichkolwiek rozdarciach czy powidokach, nawet w obliczu setek renderowanych ramek przy braku aktywnej synchronizacji Nvidia G-Sync.

Najlepszym dowodem na nadzwyczajną ostrość w ruchu jest prosty test przewijania tekstu. Po lewej stronie 240 kl./s, a po prawej - 120 kl./s. Porównajcie stronami czytelność czcionki.

Test monitora Asus ROG PG258Q 240 Hz

Tutaj z kolei seria kilkudziesięciu ramek z Battlefield 1, każda intencjonalnie opóźniona do 20 ms. Karta graficzna renderuje blisko 200 kl./s (ustawienia niskie), synchronizacja nie jest oczywiście włączona, a pionowe linie zachowują zamierzoną ciągłość.

Test monitora Asus ROG PG258Q 240 Hz

Dla formalności - filmowe porównanie klasycznych 60 Hz ze 144 Hz.

G-Sync oraz ULMB

O technikach G-Sync oraz Ultra Low Motion Blur pisałem już wielokrotnie. Przypomnę więc tylko, że pierwsza z nich odpowiada za synchronizację monitora z kartą graficzną, a druga - redukuje rozmycie obrazu poprzez manipulację podświetleniem. W testowanym monitorze G-Sync działa w przedziale 30-240 Hz, natomiast ULMB do 120 Hz. Ograniczenia te wynikają ze specyfikacji ASIC dostarczanego przez Nvidię.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test monitora Acer Predator XB252Q z Nvidia G-Sync 240 Hz

 0