Po zdjęciu radiatorów aspekt wizualny prezentowanej konstrukcji nie uległ praktycznie żadnej zmianie, co oczywiście wynika ze względnie jednolitej kolorystki X399 GAMING PRO CARBON. Czas więc przejść do analizy poszczególnych komponentów.
Sekcja zasilania CPU jest trzynastofazowa, a na każdą fazę przypada pojedynczy MOSFET. Są to układy IR3555M, mogące dostarczyć prąd o natężeniu do 60 A (w trybie ciągłym przy 25 °C). Tak naprawdę to dwa MOSFET-y oraz sterownik w pojedynczej obudowie. Nadzór nad pierwszymi dziesięcioma fazami (tymi dostarczającymi prąd rdzeniom) sprawuje ośmiofazowy kontroler PWM IR35201, do spółki z pięcioma podwajaczami faz IR3599. Oznacza to, że IR35201 pracuje tutaj w konfiguracji pięciofazowej. Natomiast trzema ostatnimi fazami (zasilającymi SOC) zarządza oddzielny kontroler PWM IR35204. Jeżeli zastanawiacie się, gdzie te fazy w ogóle są, to szukajcie po lewej, obok slotów pamięci. Skoro jesteśmy w temacie, to zasilaniem każdej pary kanałów RAM zajmują się dwie fazy. Zastosowane MOSFET-y to dwie sztuki CSD87350Q5D produkcji Texas Instruments, które potrafią dostarczyć prąd o natężeniu dochodzącym do 40/120 A (w trybie ciągłym/impulsowym przy 25 °C) każdy. Kontroler PWM to PV4210, zaś sterowników nie udało mi się zidentyfikować. Mogę tylko podać ich oznaczenia - "DU F68W".
Układ X399 został umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie portów SATA, co jest standardową lokalizacją tegoż komponentu. Radiator sprawiał wrażenie silnie przyklejonego do mostka południowego, toteż nie ryzykowałem potencjalnego uszkodzenia podczas próby demontażu i pozostał on na swoim miejscu.
Chłodzeniem sekcji zasilania zajmuje się pojedynczy kawałek aluminium. Nie jest on przesadnie dużych rozmiarów, co w połączeniu ze sporą prądożernością procesorów Ryzen Threadripper może stanowić pewne wyzwanie. Być może producent nie bez powodu dorzuca do akcesoriów zestaw umożliwiający montaż wentylatora nad VRM. Ale o tym szerzej będzie później.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI X399 GAMING PRO CARBON AC