Test płyty głównej MSI X399 GAMING PRO CARBON AC

Test płyty głównej MSI X399 GAMING PRO CARBON AC

Wybór odpowiedniej płyty głównej to jedna z najważniejszych decyzji zakupowych i platforma TR4 pod procesory Ryzen Threadripper nie jest tutaj wyjątkiem. Ba, można wręcz powiedzieć, że w przypadku ekosystemów charakterystycznych dla CPU firmy z Sunnyvale jest to tym bardziej istotne z uwagi na ogólnie większą liczbę dziwnych przypadłości niż w przypadku niebieskiej konkurencji. Dodatkowym czynnikiem, który ma niebagatelne znaczenie jest oczywiście żywotność płyty głównej, która zależeć będzie m.in. od jakości i chłodzenia sekcji zasilającej, gdyż - jak wiadomo - "rozpruwacze" potrafią skonsumować olbrzymie ilości energii elektrycznej, szczególnie po OC. Dokładając do tego fakt, że zasilamy je zdecydowanie niższym napięciem niż Skylake-X (~1,3 V kontra około 1,9-2 V - ta druga wartość z uwagi na FIVR), co mocno winduje amperaż i zwiększa obciążenie VRM, to wydaje się wręcz oczywiste, że do tej kwestii należy przykładać szczególną uwagę. Naturalnie są również inne istotne czynniki, wśród których można wymienić specyfikację samą w sobie (na rynku mamy konstrukcje mniej i bardziej bogate pod tym względem), jakość wykonania, rozmieszczenie elementów, dopracowanie sfery programowej, która zapewnić ma bezproblemowe działanie bez irytujących błędów i poprawnie funkcjonujące opcje podkręcania, czy też kwestie wizualne. Jak widać, zdecydowanie jest na co zwracać uwagę i chociaż wybór płyt TR4 nie jest może piorunująco bogaty, to i tak każdy powinien znaleźć propozycję odpowiednią do swoich wymagań oraz budżetu.

MSI X399 GAMING PRO CARBON AC to płyta dla procesorów Ryzen Threadripper ze średniej półki. Czy okaże się dobrą podstawą rozbudowanego komputera? Przekonajmy się.

W dzisiejszym artykule cała uwaga skupiać się będzie na propozycji spod znaku MSI, a konkretniej mówiąc chodzi o płytę X399 GAMING PRO CARBON AC. Tak jak sama nazwa wskazuje, stylistyka jest tutaj jedną z istotniejszych cech omawianego modelu. Podobnie jak u pozostałych przedstawicieli "karbonowej" rodziny, mamy liczne wstawki imitujące wspomniany materiał, stonowaną kolorystykę oscylującą wokół odcieni szarości (raczej bliższych czerni niż bieli) oraz solidną porcję diod LED, która obejmuje osłonę panelu I/O na całej jej długości, radiator mostka południowego (X399) oraz prawą krawędź laminatu. Domyślam się, że mniej więcej tego się spodziewaliście po przeczytaniu, o jaką konkretnie konstrukcję chodzi, ale to mnie akurat nie dziwi - w chwili obecnej właśnie tak wygląda praktycznie każda płyta gówna i to bez względu na półkę cenową. Specyfikacja jest naprawdę solidna, potencjalnemu nabywcy bez wątpienia nie zabraknie slotów PCI-Express czy złącz M.2, a bonusowa bezprzewodowa karta sieciowa to bardzo przydatny dodatek w dzisiejszych czasach. Poza tym jest jeszcze dodatkowy kontroler USB 3.1 od ASMedia, który (do spółki z chipsetem) zapewnia obsługę trzech portów w tym standardzie. Układ dźwiękowy to z kolei klasyka obowiązująca od czasu pojawienia się pierwszych płyt Z270 dla procesorów Coffee Lake, czyli najnowszy kodek od Realteka o nazwie ALC1220, dodatkowo wspierany przez wzmacniacz słuchawkowy TI OPA1652. Co tu dużo mówić, wydaje się, że taki zestaw powinien wystarczyć praktycznie każdemu entuzjaście.

Specyfikacja MSI X399 GAMING PRO CARBON AC:

 • Socket: TR4
 • Chipset: AMD X399
 • Pamięć: 8 x DDR4-3600(OC), Max. 128 GB
 • Wyjście obrazu: brak
 • Gniazda rozszerzeń: 4 x PCIe x16 (x16/x8/x16/x8), 2 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 8 x SATA 6Gb/s, 3 x M.2
 • Sieć: Intel I211-AT, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Dźwięk: Realtek ALC1220, TI OPA1652
 • Porty USB: 3 x USB 3.1, 12 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
 • Wymiary: ATX

Zacznę od zaprezentowania najważniejszych elementów specyfikacji testowanej płyty głównej. Nie ma co ukrywać, dla większość nabywców lektura informacji technicznych to jeden z pierwszych kroków na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Podana ilość złączy USB uwzględnia zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy. Z kolei do portów SATA wliczane są natywne oraz wymienne z SATA Express. Porównując testowaną płytę do bezpośredniego odpowiednika dla procesorów Intela, czyli MSI X299 GAMING PRO CARBON AC, należy zwrócić uwagę na dodatkowe złącze M.2 oraz więcej portów USB 3.0. Poza tym są to bliźniacze konstrukcje. Tyle tytułem wstępu, czas przejść do szczegółowego opisu, który znajdziecie na następnych stronach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI X399 GAMING PRO CARBON AC

 0