Test procesora AMD Ryzen 5 1400. Najtańszy w rodzinie, ale czy dobry?

Test procesora AMD Ryzen 5 1400. Najtańszy w rodzinie, ale czy dobry?

Podsumowanie niniejszego testu zacznę trochę nietypowo. Mianowicie, na początek skomentuję nie kwestie wydajnościowe, lecz aspekty czysto użytkowe. Zdecydowałem się na ten krok, gdyż to właśnie wspomniane kwestie w dużej mierze sprawiają, że testowany procesor jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla przeciętnego nabywcy od Ryzena 7 1700X. Przede wszystkim, wraz z CPU dostajemy tutaj zestaw chłodzący, a to znaczący plus, gdyż odpada nam koszt zakupu dedykowanego rozwiązania. Tym bardziej, że ten skromny "radiatorek" radzi sobie naprawdę niczego sobie i zapewnia bezproblemowe OC do okolic 3,8 GHz, a na lepszej sztuce może nawet nieco więcej. Oczywiście związane jest to z relatywnie niskimi temperaturami pracy Ryzena 5 1400, co z kolei wynika przede wszystkim z umiarkowanego apetytu na energię elektryczną. Od bardzo dawna nie mieliśmy procesora AMD, który zarówno pobierałby niewiele prądu, jak i był przy tym konkurencyjny wydajnościowo. Co prawda Athlon X4 845 spełniał pierwsze kryterium, ale o drugim w tym przypadku po prostu nie było mowy.  Jakby na to nie patrzeć, to wszystko oznacza po prostu tyle, że podkręcanie jest w przypadku dzisiejszego bohatera czynnością banalną, która nie wymaga ani dodatkowych wydatków na zakup coolera, ani posiadania płyty głównej z rozbudowaną sekcją zasilania - wystarczą najtańsze modele B350. To znacząca zaleta w stosunku do Ryzenów 7, gdzie bez mobo klasy ASUS-a X370-PRO zalecam nie podchodzić.

W związku z powyższym, wyniki wydajnościowe pozostaje mi rozpatrywać głównie w kontekście niezłych możliwości OC Ryzena 5 1400, podczas gdy główny konkurent cenowy (Core i5-7400) w ogóle nie umożliwia przetaktowania. Jeśli chodzi o aplikacje, to - jak już wcześniej zasygnalizowałem - czterordzeniowa odmiana Ryzena błyszczy przede wszystkim w konwersji materiału audio/wideo, renderingu oraz szyfrowaniu, gdzie Core i5 są po prostu wolniejsze. W przypadku kompresji danych też jest całkiem nieźle, czyli porównywalnie do Core i5, ale jednak mogłoby być po prostu lepiej. Tym bardziej, że poprzednie architektury AMD (FX, Phenom II) prezentują w tym przypadku wyższy poziom. Tradycyjnie, kulą u nogi AMD są zastosowania jednowątkowe, takie jak emulacja gier z konsol, prosta obróbka zdjęć czy testy przeglądarkowe. Przy standardowych ustawieniach Ryzen 5 1400 traci w owych testach dość znacznie do Core i5-6600K, ale po OC zmniejsza dystans i prezentuje się w zupełności akceptowalnie - to poziom marginalnie niższy od Core i5-7400, który jest około 9% wolniejszy od i5-6600K. Największym zaskoczeniem na minus są jednak wyniki testu OpenGL w Cinebench R15, co wynika z obciętej pamięci cache L3 i oznacza kiepską wydajność w viewportach, a to trochę limituje użyteczność testowanego procesora w zastosowaniach półprofesjonalnych. Słabiej niż oczekiwałem wypadł też test kompilacji w GCC - w późniejszym terminie sprawdzę, jak sprawa wygląda w Visual Studio.

Wreszcie doczekaliśmy się rozsądnej alternatywy od AMD w segmencie średnim i jeśli najjaśniejsze punkty 1400-tki wpadają w krąg Waszych zainteresowań, to zdecydowanie warto rozważyć ten produkt podczas zakupów.

Jeśli natomiast chodzi o gry, to chyba wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, że jest to przysłowiowa pięta achillesowa AMD. Bardzo boleśnie dotknęło to Ryzeny 7, które musiały konkurować z wysokotaktowanym Core i7-7700K, a to przecież procesor, który dodatkowo charakteryzuje się przeciętnym potencjałem OC na poziomie 5 GHz. To po prostu nie mogło skończyć się dobrze dla ośmiordzeniowców dla platformy AM4. Tym bardziej, że gry wciąż po prostu sobie nie radzą z efektywnym spożytkowaniem tylu wątków. Jeśli natomiast chodzi o Ryzeny 5, to tutaj cena jest zdecydowanie niższa, toteż konkurentem nie jest odblokowany Core i7, a zablokowane modele Core i5. Rdzeni co prawda też jest mniej, ale - jak już pisałem - w grach jest to zdecydowanie mniej odczuwalne niż w wielowątkowych aplikacjach. Jak to więc wygląda w przypadku testowanej 1400-tki? W gruncie rzeczy lepiej niż się spodziewałem. Co prawda w ustawieniach fabrycznych Ryzen jest zauważalnie wolniejszy od Core i5-6600K, a - biorąc pod uwagę różnicę zegarową - także od Core i5-7400, czyli swojego konkurenta cenowego. Ponownie jednak OC przychodzi na ratunek i w takim scenariuszu Ryzen 5 1400 będzie około 3,6% szybszy od Core i5-7400, a jeśli spojrzymy na najbardziej istotne wartości minimalne, to przewaga wzrasta do ~8,4%*. Oczywiście uśrednienia nie zawsze są dobre, często rozmywają pewne kwestie, ale i tak coś mówią o wydajności.

Koniec końców, Ryzen 5 1400 to solidny procesor, który stanowi rozsądną alternatywę dla porównywalnego cenowo Core i5-7400. Oczywiście obie propozycje mają swoje wady i zalety, dlatego przed zakupem trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakich aplikacji i/lub gier zamierzamy korzystać i na tej podstawie wybrać najlepszą dla siebie ofertę. W tym przypadku wyjście z założenia "kupię Ryzena i będę fajny" niekoniecznie musi być optymalne, ale podobnie jest w każdym innym wypadku. Wszak mocne strony Ryzena to słabsze strony Core i5, a w drugą stronę działa to dokładnie tak samo. Żeby nie przedłużać, oceniam testowany CPU na cztery gwiazdki i daję wyróżnienie "rekomendacja". Wreszcie doczekaliśmy się rozsądnej alternatywy od AMD w segmencie średnim i jeśli najjaśniejsze punkty 1400-tki wpadają w krąg Waszych zainteresowań, to zdecydowanie warto rozważyć ten produkt podczas zakupów. W sumie, tak już absolutnie na zakończenie, warto jeszcze wspomnieć o trzeciej opcji, jaką jest zakup używanego Core i5-6400 i pójście w Non-K OC na Z170. Oczywiście jest to rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników i zapalonych kombinatorów, ale pozwala na osiągnięcie wydajności odblokowanych Core i5 przy kosztach porównywalnych do i5-7400 czy właśnie Ryzena 5 1400. Wybór należy oczywiście już do Was i powinien być podyktowany, jak wcześniej wspomniałem, indywidualnymi wymaganiami nabywcy.

*Jako, że nie miałem okazji testować Core i5-7400, podane wartości procentowe zostały wyliczone na podstawie wyników Core i5-6600K i relacji zegara pomiędzy tymi jednostkami.

 

AMD Ryzen 5 1400

Dobra wydajność w większości aplikacji, dobra wydajność w grach po podkręceniu, niezła efektywność energetyczna, niskie temperatury pracy, dobry potencjał OC, przyzwoity cooler BOX, konkurencyjna cena

Przeciętna wydajność w grach bez OC, zredukowana pamięć cache czasem daje o sobie znać, FX i Phenom II X6 potrafią być szybsze

Cena (na dzień 27.04.2017) : 775 złotych

Gwarancja: 36 miesięcy

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-5-1400-3-2ghz-8mb-yd1400bbaebox-976704/

 

Sprzęt do testów dostarczył:

eDSK

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test procesora AMD Ryzen 5 1400. Najtańszy w rodzinie, ale czy dobry?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł