Mining kryptowalut - część 4/4 - rozwój kopalni

Mining kryptowalut - część 4/4 - rozwój kopalni

W niniejszym miejscu dobiega końca czwarta i ostatnia część naszego przewodnika po wydobyciu kryptowalut. Mam nadzieję, że udało mi się przekazać Wam podstawowe idee na temat miningu oprócz samego benchmarku i modowania kart graficznych. Wygląda na to, że po latach bycia działalnością najpierw tajemną, a potem niszową tegoroczne poruszenie na rynku spowodowało spopularyzowanie miningu do tego stopnia, że producenci sprzętu zdecydowali się potraktować kryptowaluty jako kolejny, osobny segment rynku. Nic dziwnego, skoro rozmiar rynku kryptowalut na chwilę obecną jest szacowany na nieco ponad 170 miliardów dolarów, z czego 33 miliardy przypada na 5 największych nadających się do kopania przy użyciu GPU (Ethereum, Dash, Monero, Ethereum Classic i Zcash, z czego Dash jest średnio opłacalny po premierze najnowszych ASIC-ów), a zgrubna kalkulacja daje oszacowanie ilości kart graficznych kopiących samo Ethereum rzędu 4-10 milionów sztuk. Wystarczy dodać tego informacje o zwiększonych zamówieniach na GPU przez producentów, aby mieć pewność co do poważnego traktowania wydobycia kryptowalut jako alternatywnego wykorzystania zasobów obliczeniowych obok renderingu, gier czy Machine Learning.

... rozmiar rynku kryptowalut na chwilę obecną jest szacowany na nieco ponad 170 miliardów dolarów, z czego 33 miliardy przypada na 5 największych nadających się do kopania przy użyciu GPU

Najbardziej zapaleni konstruktorzy potrafią postawić dedykowane szopy, w których prowadzą swoją działalność (źródło: bitcointalk.org/forum.ethereum.org)

Z naszego (portalu) punktu widzenia oznacza to mniej więcej tyle, że będziemy mieć dodatkową podkategorię sprzętu w przypadku płyt głównych czy kart graficznych, dla których testy będą miały nieco inny format niż w przypadku sprzętu gamingowego czy dla entuzjastów - wydajność czy wyniki OC są bowiem w tym wypadku drugorzędne w stosunku do stabilności i kultury pracy. Rozpoczęliśmy wątek recenzją płyty Asus EX-B250-V7 i będziemy w miarę możliwości dodawać kolejne pozycje. Jednocześnie mamy nadzieję, że temat jest dopiero rozpoczęty i będzie się w kolejnych miesiącach rozwijał w artykułach i dyskusjach, do czego serdecznie zapraszamy. Czekamy jednocześnie na wspomniane premiery sprzętu i obserwujemy sytuację na rynkach; koniec roku zapowiada się bardzo interesująco i jak już wcześniej zostało wspomniane - "Mining is not dead!"

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mining kryptowalut - część 4/4 - rozwój kopalni

 0