Polecane zestawy komputerowe do gier - luty 2019

Polecane zestawy komputerowe do gier - luty 2019

Polecane zestawy komputerowe - jaki komputer do gier kupić w lutym 2019 roku?

Początek obecnego roku należał do tych bardziej intensywnych - przede wszystkim sporo zamieszania spowodował debiut karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2060 oraz późniejsze wprowadzenie jej wersji niereferencyjnych. Z kolei parę dni temu miejsce miała kolejna premiera, tym razem mobilnych układów graficznych z przedrostkiem RTX. Dlatego też, z uwagi na opisane wydarzenia, będą musiały nastąpić pewne zmiany w naszych zestawach. Przede wszystkim, RTX 2060 6 GB będzie powoli wypierała karty graficzne pokroju GTX 1070/GTX 1070 Ti, zaś tych bardziej majętnych graczy ucieszy za to większa dostępność modeli GeForce RTX 2080 i 2080 Ti. Niestety, technologię RT, czyli sprzętowego ray-tracingu, na dzień dzisiejszy możemy zobaczyć tylko grając w najnowszego Battlefielda V, ewentualnie uruchamiając nieliczna dema technologiczne czy benchmark Port Royal. Aczkolwiek warto odnotować, że w Battlefield V poprawiono nieco wydajność. Za to firma AMD, po wydaniu Radeona RX 590, który nieco przegania pod kątem wydajności GTX-a 1060, poszła dalej i na początku lutego zapowiada premierę nowej karty graficznej Radeon VII, której rdzeń ma być wykonany w litografii 7 nm. Ciekawostką jest fakt, że owa karta ma być najdroższą jednoukładową konstrukcją AMD w historii i nie, nie wpiera ona ray-tracingu.

Platforma AMD nadal jest bardziej opłacalna, tanieją dyski półprzewodnikowe SSD oraz pamięci RAM - łącznie możemy zaoszczędzić od 30 do ponad 100 zł, w zależności od zestawu. Procesory Intela doczekały się niewielkich obniżek, w szczególności i5-8400, ale nadal nie są to ceny konkurencyjne do produktów AMD.

Jeśli chodzi o rynek procesorów, to ceny produktów AMD raczej się nie zmieniły. Co ciekawe, można natomiast zauważyć spadek cen CPU od Intela. Co prawda nie wszystkich modeli, ale przykładowo i5-8400 potaniał poniżej 1000 zł. Ponadto pamięci RAM oraz nośniki półprzewodnikowe SSD nadal stają się coraz przystępniejsze dla portfela, więc zapowiadany trend spadkowy się utrzymuje, co oczywiście nas, konsumentów, cieszy. Obecnie Core i5-9600K kupimy w cenie 1199 zł, podczas gdy najmocniejszy CPU Intela, i9-9900K, możemy nabyć za 2449 zł. Cena procesora Pentium G5400 wynosi prawie 400 zł, natomiast i3-8100 niespełna 150 zł więcej. Nie da się zatem ukryć, że w dalszym ciągu korzystniej wypadają alternatywne Athlon 200GE oraz R5 1600X/2600. Tak więc złożenie komputera do gier z procesorem AMD nadal jest bardziej opłacalne niż z jednostką Intela, o ile nie wchodzimy w wysoką półkę, gdzie zieloni nie mają odpowiedniego zawodnika do zastosowań rozrywkowych. Inaczej mówiąc, wygląda na to, że w  lutym 2019 to procesory od AMD wciąż będą wiodły prym w większości segmentów cenowych. Inwestowanie w zestaw z procesorem Intela ma obecnie sens tylko w sytuacji, kiedy liczy się bezwzględnie najwyższa wydajność, bez względu na koszty. Jest jednak jeden wyjątek - jedyną konfiguracją z procesorem Intela, która ma większy sens, jest taka z procesorem Core i5-9600K i co najmniej GeForce RTX 2060. Mimo, że procesor nadal jest troszkę przepłacony (w stosunku do cen, które przecież obowiązywały jeszcze jakiś czas temu), to w pakiecie z mocną kartą graficzną warto go przemyśleć. Cena Core i7-8700K/9700K jest za to aktualnie tak wysoka, że można spokojnie pokusić się o procesor AMD i sparować go z akceleratorem o klasę (lub nawet dwie) lepszym, jeżeli zależy nam przede wszystkim na wysokiej rozdzielczości i detalach, zamiast wyższej płynności kosztem gorszej grafiki, bo w tym drugim scenariuszu procesor odgrywa już niepośrednią rolę.

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Ceny procesorów Intela nadal nie zachwycają.
 • Jednostki AMD w większości zestawów wypadają korzystniej.
 • Nośniki SSD są na poziomie z grudnia 2018 i standardem pozostaje SSD o pojemności 480 GB, wypierając tym samym HDD.
 • Pamięć RAM lekko tanieje, ale dalej nie jest jeszcze tak dobrze, jak byśmy chcieli.
 • Ceny kart graficznych GeForce RTX są niestety bardzo wygórowane, ale w przypadku starszych generacji jest już w miarę dobrze...
 • RTX 2060 trochę zamieszała na rynku.
 • Ogólnie koszta spadły o ok. 30-100 zł.

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianę (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował), skoro SSD mocno potaniały.
 2. Stawialiśmy bardziej na większą pojemność niż wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA a nie NVMe (poza najdroższymi zestawami).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Sugerowana pamięć operacyjna jest w większości przypadków jako jeden moduł RAM! Jesteśmy świadomi tego, że ograniczamy trochę wydajność trybem pracy single channel, ale dokupienie pamięci RAM za kilka miesięcy nie będzie problemem, natomiast odsprzedanie i zmiana już tak (tym bardziej dla posiadaczy płyt głównych z dwoma bankami pamięci).
 5. W przypadku procesorów AMD Ryzen zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie (wyłączając Athlona 200GE). Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie - to tylko propozycje
 6. W większości konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz, co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba Wam się dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

Zestawy dalej składamy z oferty sklepu X-KOM. Dla Waszej wygody przy każdym zestawie dajemy link do gotowego koszyka w X-KOM. Możecie go sobie oczywiście dowolnie modyfikować.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - luty 2019

 0