Polecane zestawy komputerowe do gier - marzec 2019

Polecane zestawy komputerowe do gier - marzec 2019

Polecane zestawy komputerowe - jaki komputer do gier kupić w marcu 2019 roku?

Premiera GTX 1660 Ti zamieszała nam w zestawach

Po premierze karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 2060, która miała miejsce w styczniu między Radeonem RX590 czy GTX 1060 6 GB a wspomnianym RTX 2060 zrobiła nam się spora dziura. I choć atrakcyjnej ceny referencyjnej wersji RTX 2060 FE w sklepie NVIDII mamy problemy z jej dostępnością. Tę pustkę wypełnia idealnie długo wyczekiwana GTX 1660 Ti, którą możemy kupić za nico ponad 1300 zł do ponad 1500 zł za bardziej rozbudowane autorskie wersje. Do tego GTX 1070 otrzymała spore obniżki do poziomu ok. 1550 zł, oczywiście  Vega 56 do AMD również potaniała, ale nie są to GPU na  tyle konkurencyjne ani wydajnościowo, ani cenowo względem najnowszego dziecka NVIDII (aczkolwiek GTX 1070 to niemal ten sam poziom wydajności). Pozostałe karty zielonych, mam na myśli RTX-y, pozostały niemal be zmian w cenie względem poprzedniego miesiąca. Na plus można zaliczyć premiery gier wspierających DLSS i ray-tracing jak Metro Exodus. Warto wspomnieć fakt pojawienia się Radeona VII, jednakże nie wniósł on zbyt wiele, poza tym jest słabo dostępny, a cena zaczyna się od 4000 zł.

Platforma AMD nadal jest bardziej opłacalna, tanieją dyski półprzewodnikowe SSD oraz pamięci RAM - łącznie możemy zaoszczędzić od 30 do ponad 100 zł, w zależności od zestawu. Procesory Intela doczekały się niewielkich obniżek, w szczególności i5-8400, ale nadal nie są to ceny konkurencyjne do produktów AMD.

polecane zestawy PC

Intel nadal drogi - AMD na topie

Jeśli chodzi o rynek procesorów, to ceny produktów AMD raczej się nie zmieniły. Co ciekawe, można natomiast zauważyć delikatny spadek cen niektórych CPU od Intela oraz wprowadzenie na rynek układów serii Core 90009000F, czyli bez układu graficznego, które kupimy od 899 zł. Co prawda nie wszystkich modeli, ale przykładowo i5-8400 potaniał do kwoty 899 zł. Ponadto pamięci RAM oraz nośniki półprzewodnikowe SSD nadal stają się coraz przystępniejsze dla portfela, więc zapowiadany trend spadkowy się utrzymuje, co oczywiście nas, konsumentów, cieszy. Obecnie Core i5-9600K zdrożał z 1199 zł do 1339 zł, podczas gdy najmocniejszy CPU Intela, i9-9900K, możemy nabyć za 2399 zł. Cena procesora Pentium G5400 wynosi prawie 370 zł, natomiast i3-8100 niespełna 180 zł więcej. Nie da się zatem ukryć, że w dalszym ciągu korzystniej wypadają alternatywne Athlon 200GE oraz R5 1600X/2600. Tak więc złożenie komputera do gier z procesorem AMD nadal jest bardziej opłacalne niż z jednostką Intela, o ile nie wchodzimy w wysoką półkę, gdzie zieloni nie mają odpowiedniego zawodnika do zastosowań rozrywkowych. Inaczej mówiąc, wygląda na to, że w  lutym 2019 to procesory od AMD wciąż będą wiodły prym w większości segmentów cenowych. Inwestowanie w zestaw z procesorem Intela ma obecnie sens tylko w sytuacji, kiedy liczy się bezwzględnie najwyższa wydajność, bez względu na koszty. Jest jednak jeden wyjątek - jedyną konfiguracją z procesorem Intela, która ma większy sens, jest taka z procesorem Core i5-9600K i co najmniej GeForce RTX 2060. Mimo, że procesor nadal jest troszkę przepłacony (w stosunku do cen, które przecież obowiązywały jeszcze jakiś czas temu), to w pakiecie z mocną kartą graficzną warto go przemyśleć. Cena Core i7-8700K/9700K jest za to aktualnie tak wysoka, że można spokojnie pokusić się o procesor AMD i sparować go z akceleratorem o klasę (lub nawet dwie) lepszym, jeżeli zależy nam przede wszystkim na wysokiej rozdzielczości i detalach, zamiast wyższej płynności kosztem gorszej grafiki, bo w tym drugim scenariuszu procesor odgrywa już niepośrednią rolę.

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Ceny procesorów Intela nadal nie zachwycają.
 • Jednostki AMD w większości zestawów wypadają korzystniej.
 • Nośniki SSD są coraz tańsze.
 • Pamięć RAM lekko tanieje.
 • Ceny kart graficznych GeForce RTX są niestety bardzo wygórowane, ale jest nowy GTX 1660 Ti.

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianę (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował), skoro SSD mocno potaniały.
 2. Stawialiśmy bardziej na większą pojemność niż wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA a nie NVMe (poza najdroższymi zestawami).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Sugerowana pamięć operacyjna jest w większości przypadków jako jeden moduł RAM! Jesteśmy świadomi tego, że ograniczamy trochę wydajność trybem pracy single channel, ale dokupienie pamięci RAM za kilka miesięcy nie będzie problemem, natomiast odsprzedanie i zmiana już tak (tym bardziej dla posiadaczy płyt głównych z dwoma bankami pamięci).
 5. W przypadku procesorów AMD Ryzen zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie (wyłączając Athlona 200GE). Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie - to tylko propozycje
 6. W większości konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz, co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba Wam się dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

Zestawy dalej składamy z oferty sklepu X-KOM. Dla Waszej wygody przy każdym zestawie dajemy link do gotowego koszyka w X-KOM. Możecie go sobie oczywiście dowolnie modyfikować.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - marzec 2019

 0