Powrót do szkoły 2021 - poradnik zakupowy i promocje na sprzęt

Powrót do szkoły 2021 - poradnik zakupowy i promocje na sprzęt

Intel Core i3 10100F

Jeśli szukacie dobrego i taniego procesora zarówno do zwykłych prac szkolnych, jak i gier, nie możecie przejść obok omawianej jednostki obojętnie. Ten wypadł w naszym wielkim teście tanich procesorów naprawdę dobrze. Jest to czterordzeniowa, ośmiowątkowa jednostka Intel Comet Lake wykonana w procesie technologicznym 14 nm o taktowaniu bazowym 3.6 GHz, która przyspiesza w trybie boost do 4.3 GHz. Wraz z relatywnie niedrogą płytą główną i pamięcią RAM, stworzy doskonały komputer do codziennych zastosowań. Core i3 10100F jest aktualnie jednym z najbardziej opłacalnych procesorów na rynku. Literka F w nazwie oznacza, że procesor nie posiada zintegrowanej karty graficznej.

Kup procesor Intel Core i3 10100F najtaniej na Ceneo.pl

Intel Core i5 10400F

Kolejnym bardzo opłacalnym procesorem, choć dla nieco bardziej wymagających użytkowników, jest Intel Core i5 10400F. Ten sześciordzeniowy, dwunastowątkowy CPU wykonany został w 14 nm procesie technologicznym (Intel Comet Lake 10-ta generacja). Taktowany jest zegarem 2.9 GHz, który w trybie boost osiąga 4.3 GHz i dobrze nada się do wszelkiego rodzaju komputerów gamingowych dla uczniów. Swoją drogą przyglądaliśmy się dokładnie na co pozwala omawiana jednostka w naszym teście procesorów. Warto na koniec wspomnieć, że literka F w nazwie produktu oznacza brak wbudowanej, zintegrowanej karty graficznej i wymagane jest, by zainstalować w komputerze dedykowaną.

Kup procesor Intel Core i5 10400F najtaniej na Ceneo.pl

Intel Core i5 11400F

Bezpośrednim następcą wcześniej omawianego procesora jest właśnie Core i5 11400F. Nie można powiedzieć, że nie mogą one ze sobą koegzystować, bo aktualnie opisywany jest po prostu konstrukcją droższą. Tak czy inaczej – jest również wydajniejszy. Mamy tu do dyspozycji sześć rdzeni (dwanaście wątków), taktowane zegarem 2.6 GHz, a trybie boost, przyspiesza on do 4.4 GHz. O odpowiednią wydajność zadba także 12 MB pamięci podręcznej oraz wsparcie dla szybkich pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz. Procesor, tak jak i jego poprzednik, wykonany został w technologii 14 nm i oczywiście mieliśmy przyjemność przeprowadzenia szczegółowej recenzji produktu już wcześniej.

Kup procesor Intel Core 11400F najtaniej na Ceneo.pl

AMD Ryzen 5 1600AF

Chyba najbardziej rozpoznawalny, sześciordzeniowy procesor na rynku należy do amerykańskiego producenta AMD. Ryzen 5 1600AF to budżetowa konstrukcja (6 rdzeni, 12 wątków), która spełni oczekiwania wszystkich, mniej wymagających użytkowników domowych komputerów szkolnych, jak i gamingowych. Szczególnie istotna jest tutaj długożyjąca platforma AM4, na którą w przyszłości, jeśli się na taki krok zdecydujesz, będziesz mógł włożyć znacznie wydajniejszy procesor Ryzen z serii 3000 lub 5000. W taki sposób, czyli przy zmianie komputera na lepszy, możesz oszczędzić naprawdę niezłą ilość gotówki. Procesor pobiera mało energii elektrycznej, dołączone chłodzenie jest relatywnie ciche (porównując chociażby z procesorami Intel), a wszystko to za niewielkie pieniądze.

Kup procesor AMD Ryzen 5 1600AF najtaniej na Ceneo.pl

AMD Ryzen 5 3600

Aktualnie Ryzen 5 3600 konkuruje bezpośrednio zarówno z procesorami Intel Core i5 10400F, jak i 11400F. Jak mu się to udaje? Oczywiście zależy od zastosowania, ale zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi testami, które przeprowadziliśmy w redakcji. Ryzen 5 3600 to nowoczesny, wydajny i pobierający małą ilość energii elektrycznej CPU – doskonale się nada do każdego stanowiska ucznia, który lubi po wykonaniu obowiązków w coś dodatkowo pograć. Jest to procesor sześciordzeniowy, dwunastowątkowy o taktowaniu bazowym 3.6 GHz, osiągający maksymalne zegary w trybie boost na poziomie 4.2 GHz.

Kup procesor AMD Ryzen 5 3600 najtaniej na Ceneo.pl

AMD Ryzen 5 5600X

Aktualnie najlepszym, sześciordzeniowym procesorem jest Ryzen 5 5600X (test procesora również znajdziesz u nas na stronie). Nieco droższy od swoich odpowiedników w tej klasie, ale również i wydajniejszy, a przy tym bardziej energooszczędny. Pobór prądu to nierzadko temat tabu, ale nasza redakcja zdążyła już przyjrzeć się tej kwestii w naszym specjalnie przygotowanym teście Ryzena 5 5600X. Jeśli oprócz zwykłej nauki lubisz pograć w gry wysokobudżetowe utrzymując przy tym bardzo wysoką płynność, opisywany CPU jest właśnie dla Ciebie. Wykonany został w 7-nanometrowym procesie technologicznym, wspiera szybką pamięć RAM o taktowaniu 3200 MHz i może z powodzeniem działać zarówno na płytach głównych z chipsetem 400, jak i 500 – choć trzeba wspomnieć, że technologię PCIe 4.0 wykorzystasz tylko na płytach głównych z chipsetem 500.

Kup procesor AMD Ryzen 5 5600X najtaniej na Ceneo.pl

Pokaż / Dodaj komentarze do: Powrót do szkoły 2021 - poradnik zakupowy i promocje na sprzęt

 0