Asus ROG Thor 1200 W - test prawdziwie gamingowego zasilacza

Asus ROG Thor 1200 W - test prawdziwie gamingowego zasilacza

Kultura pracy Asus ROG Thor 1200 W

Obroty wentylatora

Za rozpraszanie nagromadzonego gorącego powietrza odpowiada 135-milimetrowy wentylator, który działa w trybie ciągłym lub hybrydowym. Podczas testów 1200-watowego Thora, wg wskazań wykresu wentylator wyłączył się przy 432 W. Wyłączył, ponieważ testy zaczynam od pełnego obciążenia. Aby ponownie się włączył, musiałem obciążyć PSU do prawie 900 W. Jak widać, zmienione radiatory robią dużo dobrego w kwestii termicznej, co powoduje wydłużenie pracy pasywnej oraz niższe obroty wentylatora. Wracając do tego ostatniego, rotor pracował z prędkością 575 obr./min od 36% mocy, co powoduje że zasilacz jest praktycznie niesłyszalny. Natomiast uzyskanie pełnej mocy, 1200 W, wymagało również niewiele, bo tylko 828 obr./min. Na 110% tachometr laserowy wskazywał z kolei 902 RPM. Maksymalna zanotowana prędkość, w trakcie próby przeciążeniowej, wyniosła zaś 1360 obr./min, Przy niskich obrotach można zauważyć delikatne terkotanie łożyska wentylatora, co jest typowym zjawiskiem łożyska kulkowego. Jednak po montażu w obudowie łożyskowanie jest niesłyszalne.

Asus ROG Thor 1200 W - test

Temperatury

Niskie obroty wentylatora nie pociągnęły za sobą wzrostu temperatur - przy maksymalnym obciążeniu, a więc dla testów podstawowych, wydmuchiwane powietrze utrzymywało temperaturę rzędu 40,1 °C, natomiast na spodzie zasilacza (pod tranzystorami MOSFET szyny +12 V) zanotowałem 63 °C. Po przekroczeniu parametrów znamionowych o 27% (1527 W), temperatury wzrosły do 47 °C na kratce oraz 82 °C na obudowie.

Asus ROG Thor 1200 W - test

Zobaczmy, jak wygląda poziom generowanego hałasu.

Poziom natężenia dźwięku

Zanim przejdę do pomiaru poziomu hałasu, zapoznajcie się z poniższym zestawianiem:

  • 10 dBA - normalne oddychanie / szelest liści,

  • 20 dBA - szept,

  • 30 dBA - ciche pomieszczenie w domu,

  • 40 dBA - lodówka,

  • 50 dBA - normalna rozmowa,

  • 60 dBA - śmiech,

  • 70 dBA - odkurzacz lub suszarka do włosów,

  • 80 dBA- głośna muzyka/duży ruch miejski.

Zasilacze marki Seasonic słyną z wysokiej kultury pracy, a że Asus ROG Thor oparto na platformie PRIME Ultra Platinum, więc nie mogło być inaczej. Do testu T5@75% obciążenia, natężenie dźwięku utrzymywało się na poziomie 34,3 dBA, czyli było bardzo cicho. Maksymalnie zanotowałem 37,5 dBA w teście T6 (103% mocy) oraz 39,5 dBA podczas przeciążenia PSU do 110%. Duży wpływ na wysoką kulturę pracy ma tryb półpasywny, który może utrzymywać się nawet do niemal 900 W obciążenia (wszystko zależy od temperatury otoczenia). Oczywiście tryb hybrydowy możemy wyłączyć (dedykowany przełącznik trybu pracy wentylatora z przodu obudowy), ale wtedy również możemy cieszyć się nienaganną ciszą.

Duży wpływ na wysoką kulturę pracy ma tryb półpasywny, który może utrzymywać się nawet do niemal 900 W obciążenia (wszystko zależy od temperatury otoczenia).

Asus ROG Thor 1200 W - test

Pokaż / Dodaj komentarze do: Asus ROG Thor 1200 W - test prawdziwie gamingowego zasilacza

 0