Sony Xperia 5 IV - znowu drogo, ale... teraz przynajmniej wiem, za co płacę

Sony Xperia 5 IV - znowu drogo, ale... teraz przynajmniej wiem, za co płacę

Sony Xperia 5 IV, czyli znowu drogo, ale... przynajmniej wiem, za co płacę

Sony od dłuższego czasu idzie pod prąd branżowych standardów - podczas gdy inni producenci zasypują nas co najmniej kilkunastoma smartfonami rocznie, tu mamy ich do wyboru mniej niż u konkurencji modeli samych tylko flagowców. Co więcej, podczas gdy u rywali wyścig w zakresie wielkości ekranu trwa w najlepsze, japoński producent uparcie dostarcza na rynek kompaktowe konstrukcje, czego najlepszym przykładem jest Xperia 5IV, która wpadła do nas na testy - tegoroczna wersja tego smartfona jest jeszcze mniejsza niż ostatnio, chociaż zachowuje ten sam rozmiar ekranu, więc fani tego typu rozwiązań powinni być zachwyceni. I nie tylko tym, bo na papierze nowa propozycja Sony zapowiada się naprawdę świetnie i z doświadczenia wiem, że w codziennym użytkowaniu będzie tak samo, bo Japończycy w pewnych kwestiach po prostu nie zawodzą.

Podczas gdy inni producenci zasypują nas co najmniej kilkunastoma smartfonami rocznie, u Sony mamy ich do wyboru mniej niż u konkurencji modeli samych tylko flagowców. Co więcej, Japończycy uparcie dostarczają na rynek kompaktowe konstrukcje, wyposażone w funkcje dawno zapomniane przez rywali.

Martwi mnie jednak co innego, a mówiąc szczerze dokładnie to samo, co w ubiegłym roku, a mianowicie… Sony lubi się cenić, w związku z czym jego smartfony często kosztują majątek, podczas gdy konkurencja na rynku jest coraz silniejsza. Xperia 5 III, którą miałam okazję testować w ubiegłym roku, była teoretycznie smartfonem, któremu trudno było wytknąć jakieś większe wady, ale cena 4500 PLN kazała się zastanawiać, czy na pewno warto zdecydować się na zakup. A jak jest z jej następczynią? Jest… jeszcze droższa, bo producent wycenił ją na 4899 PLN, ale w zamian obiecuje kilka poważnych zmian - pytanie tylko, czy jest to właściwy kierunek? Przekonamy się po testach, ale najpierw rzućmy okiem, za co konkretnie przyjdzie nam tyle zapłacić.  

Specyfikacja Xperia 5 IV
Wyświetlacz 6,1 cala, FHD+ (2520 x 1080 pikseli), OLED, 449 ppi, 120 Hz
Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (1x Cortex-X2 3,00 GHz, 3x Cortex-A710 2,5 GHz i 4x Cortex-A510 1,8 GHz ), GPU: Adreno 730
Pamięć wewnętrzna 8 GB RAM LPDDR5 + 128 GB ROM (UFS 3.1)
Pamięć zewnętrzna  tak
Aparat tylny 12 Mpx + 12 Mpx + 12 Mpx, Dual Pixel PDAF, OIS
Aparat przedni 12 Mpx
Bateria 5000 mAh, szybkie ładowanie 30 W z PD 3.0, bezprzewodowe ładowanie, ładowanie zwrotne
Połączenia Wi-Fi 6 802.11a/b/g/n/ac/ax, 2,4/5/6 GHz, Bluetooth: 5.2, NFC, dualSIM (2x 5G)
Czujniki czytnik linii papilarnych w ekranie, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy, dioda powiadomień
Złącza USB typu C (3.2)
System operacyjny  Android 12
Wymiary 156 x 67 x 8,2 mm
Waga 172 g

 

Samsung Galaxy Z Flip 4, czyli nie chcę już telefonu z klapką. Mam lepszy!

Podobnie jak poprzedniczka, Xperia 5 IV oferuje taki sam 6,1 calowy panel OLED ze wsparciem dla 1 mld kolorów i HDR, odświeżaniem 120 Hz, bez wycięcia na kamerkę przednią, który różnić ma się jednak znacznie podkręconą jasnością maksymalną oraz ochroną ze strony nowszej wersji szkła Gorilla Glass, czyli Victus. Miejsce Snapdragona 888 zajął Snapdragon 8 Gen 1 z grafiką Adreno 730, wspierany przez 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane (wciąż z możliwością rozszerzenia za pomocą kart pamięci microSD). Za możliwości fotograficzne odpowiadają 12 MP kamerka przednia (Sony IMX663) oraz potrójny zestaw aparatów na tylnym panelu, na który składają się 12 MP obiektyw główny (Sony IMX 557) z OIS i Dual Pixel PDAF, 12 MP obiektyw ultraszerokokątny (Sony IMX 563) Dual Pixel PDAF oraz 12 MP teleobiektyw z OIS i Dual Pixel PDAF. Całości dopełniają jeszcze większa bateria o pojemności 5000 mAh z ładowaniem przewodowym, bezprzewodowym i zwrotnym, dioda powiadomień, głośniki stereo oraz gniazdo słuchawkowe 3,5 mm jack.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sony Xperia 5 IV - znowu drogo, ale... teraz przynajmniej wiem, za co płacę

 0