Test monitora ASUS MX34VQ – zakrzywiony, wielki i funkcjonalny

Test monitora ASUS MX34VQ – zakrzywiony, wielki i funkcjonalny

Pomiary rozpoczynamy standardowo od wizualizacji gamutu barwnego. Dwuwymiarowy rzut bryły ma nienaganny, jak na monitor konsumencki, kształt. Co prawda lekko przesaturowana zieleń i czerwień potrafią momentami rzucać się w oczy (choć nie tak bardzo z uwagi na niską temperaturę, ale do tego dojdziemy), a pokrycie przestrzeni sRGB na poziomie 95% przy całkowitej objętości równej niecałe 105% tejże przestrzeni testowanego monitora nie plasuje w ścisłej czołówce, to jednak sam gamut rokuje nadzieje na przyzwoite wyniki w kolejnych pomiarach.

Test monitora Asus MX34V - gamut

Ustawienia fabryczne

Monitor dociera do użytkownika z suwakiem jasności wyciągniętym do 80%, a to przekłada się na 233,6 kandeli dla czystej bieli. Przy jasności czerni równej 0,1171 daje to bardzo przyzwoity, choć niższy od deklaracji kontrast 1995,3:1. Nie to jest jednak najistotniejsze. Temperatura barwowa okazuje się bowiem zdecydowanie zbyt niska, powodując zauważalną ucieczkę bieli w stronę błękitu - 7448K. Tak oto kompensuje się nasycenie zieleni i czerwieni, lecz w ogólnym zarysie obraz wygląda niepoprawnie.

  • Punkt bieli: 7448 K
  • Jasność bieli: 233,6 cd/m2
  • Jasność czerni: 0,1171 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 1995,3:1

Test monitora ASUS MX34V - delta E

Średni błąd Delta E dla referencyjnego pakietu próbek wynosi 1,85. To całkiem niezły wynik, wszak dla monitorów konsumenckich dopuszcza się nawet 3,0. Tym niemniej ASUS MX34V najwyższe błędy notuje na wszystkich trzech barwach podstawowych (nasycenie i/lub odcień), a to z kolei sprawia, że testowane urządzenie tak naprawdę niczego nie wyświetla w pełni prawidłowo. Z drugiej strony, pomijając czystą czerwień, poziom odnotowanych błędów jest raczej niezauważalny dla przeciętnego użytkownika.

Test monitora ASUS MX34V - gamma lokalna

Monitory marki ASUS przeważnie nie mają żadnego sterowania przebiegiem gammy lokalnej. W przypadku testowanego sprzętu nie jest inaczej. A przebieg jaki jest, każdy widzi. Do połowy gradientu szarości mamy niemal wzorcową sytuację. Niestety w światłach kolejne wartości są stopniowo niższe. Efekt? Najjaśniejsze szarości stają się bielą. ASUS MX34V, w przeciwieństwie do konstrukcji z linii ROG, nie oferuje techniki Dark Boost. Ale tutaj nie miałaby ona żadnego zastosowania, bowiem akurat z widocznością w cieniach problemów być nie powinno.

Wbudowany tryb sRGB

Aktywacja trybu sRGB okazuje się być świetnym rozwiązaniem dla osób niechcących zajmować się ręczną kalibracją. Po pierwsze, biel zostaje wówczas znacząco ocieplona. Cały czas daleko do wzorca, ale wszędobylski błękit przestaje się wylewać z ekranu. Po drugie zaś średni błąd Delta E topnieje do 1,45. Zaryzykuję stwierdzenie, że przy takich ustawieniach spokojnie można pokusić się o amatorską lub nawet półprofesjonalną obróbkę zdjęć. Ponadto, w lekkim stopniu poprawia się także gamma lokalna, choć problem najostrzejszych świateł pozostaje.

  • Punkt bieli: 6908 K
  • Jasność bieli: 180 cd/m2
  • Jasność czerni: 0,1129 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 1594,5:1

Kalibracja i profilowanie

Do kalibracji musi zostać przywrócony wyjściowy Standard Mode. W trybie sRGB suwaki odpowiedzialne za manualną regulację są niedostępne. Zaczynamy oczywiście od obniżenia jasności, a drugim i zarazem ostatnim etapem dostosowania nastaw jest sprowadzenie temperatury barwowej w bardziej neutralne okolice. Można byłoby także próbować operowania kontrastem dla minimalizacji korekty jasności, jednakowoż nie znalazłem ustawienia, które zagwarantowałoby jednoznacznie lepszy efekt od fabrycznego.

  • Preset: Standard Mode
  • Jasność: 39
  • Kontrast: 80
  • RGB: 100, 91, 85
  • Gamma: nd.

Z bezstratną korektą jest tutaj taki problem, że czerwień i zieleń wymieniają się w roli barwy dominującej, która wymaga dławienia. Walczymy z nimi naprzemiennie. W rezultacie krzywe korekcyjne mocno się rozjeżdżają, pomijając już oczywistą korektę jasności. Wizualnie oprofilowany ASUS MX34V prezentuje się bardzo dobrze, utrzymuje relatywnie wysoki kontrast statyczny i nie irytuje nadmiernym błękitem. Niemniej jednak, jak powszechnie wiadomo, efektem ubocznym staje się widoczne schodkowanie gradientów.

  • Delta E punktu bieli: 0,14
  • Punkt bieli: 6473 K
  • Jasność bieli: 121,4 cd/m2
  • Jasność czerni: 0,0669 cd/m2
  • Kontrast rzeczywisty: 1813,6:1

Test monitora ASUS MX34V - kalibracja

Test monitora ASUS MX34V - kalibracja

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test monitora ASUS MX34VQ – zakrzywiony, wielki i funkcjonalny

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł