Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

MSI MAG Z590 TORPEDO: budowa

Testowana płyta MSI MAG Z590 TORPEDO bazuje na laminacie o wymiarach odpowiadających standardowi ATX, ergo nie musicie obawiać się utrudnień podczas montażu w mniejszych obudowach, gdzie "wciśnięcie" konstrukcji E-ATX byłoby niemożliwe. Radiatory zamontowane na sekcji zasilania są sporych rozmiarów, skutecznie dbając o zapewnienie VRM optymalnych warunków pracy (więcej szczegółów na stronie poświęconej temperaturom). Jeżeli natomiast chodzi o chłodzenie mostka południowego, to - w przeciwieństwie do rywali bazujących na AMD X570 - obyło się bez dodatkowego wentylatora, co z pewnością ucieszy maniaków ciszy. Kolorystyka omawianego modelu to często używana przez MSI kombinacja czerni oraz odcieni szarości, tym razem z dodatkiem barwy niebieskiej, które to połączenie zapewnia elegancki wygląd.

Do dyspozycji użytkownika oddano osiem, poprawnie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy wentylatorów. Drobną uwagę kieruję wyłącznie odnośnie uplasowania tego z nich, które wylądowało w okolicy gniazda CPU i pierwszego złącza M.2, gdzie dostęp po złożeniu zestawu może być mocno utrudniony. Wszystkie gniazda umożliwiają pracę w trybach PWM oraz napięciowym, zatem nie ma problemów z konfiguracją półpasywną - firma MSI od dłuższego czasu stanowi tu wzór do naśladowania. Gwoli ścisłości warto jeszcze dodać, że jedno z nich zostało opisane jako "PUMP_FAN1", tak więc w teorii ma służyć do zasilania pompki zestawu chłodzenia wodnego typu AIO, aczkolwiek w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je także do innych celów. Jeżeli chodzi o podświetlenie LED, występuje ono wyłącznie w subtelnej formie, w okolicy chipsetu. Kontrolę nad jego zachowaniem tradycyjnie sprawujemy za pomocą aplikacji Mystic Light, obecnie wchodzącej w skład pakietu Dragon Center.

Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Radiatory sekcji zasilania są przymocowane za pomocą śrubek, co jest zdecydowanie praktyczniejszym pomysłem od zwykłych kołków. Ergonomia wzrasta w sposób zauważalny, dzięki czemu dostanie się do interesujących Was miejsc jest czynnością bardzo prostą i niezajmującą dużej ilości czasu. Pod tym względem nie ma więc większych zaskoczeń, w szczególności mając na uwadze, że ten drobny dodatek coraz częściej widujemy w konstrukcjach z niższych półek cenowych. Niemniej jednak szkoda, że nie dotyczy to chłodzenia chipsetu.

Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Zastosowana sekcja zasilania marketingowo składa się z czternastu faz (plus dwóch dla iGPU oraz jednej dla SA). Serce VRM to kontroler PWM ISL69269 produkcji Renesas, pracujący w konfiguracji 7+2+1 (CPU/iGPU/SA). Jako, że nie ma tu podwajaczy faz (ang. doubler), tak naprawdę mamy więc siedem faz z podwojonymi komponentami. Na każdą z "faz" przypada tranzystor NCP252160, od ON Semiconductor. Obciążalność prądowa tych MOSFET-ów w trybie ciągłym oraz przy temperaturze otoczenia 25 °C wynosi 55/60 A, dla częstotliwości przełączania równej 1 MHz/300 kHz (napięcie wejściowe 12 V i wyjściowe 1 V). Każda sztuka w pojedynczej obudowie łączy tranzystory high-side i low-side oraz sterownik, pozwalając tym samym zaoszczędzić miejsce na laminacie.

Kości pamięci instalujemy w czterech bankach, wspierających moduły o częstotliwości dochodzącej do 5333 MHz i pojemności wynoszącej maksymalnie 32 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie też 24-pinową wtyczkę ATX, 8-pinową EPS, 4-pinową P4, diagnostyczne diody LED (CPU/DRAM/VGA/BOOT), wyprowadzenia USB 3.0 oraz USB 3.2 Gen 2, a także złącza dla pasków LED ("JRGB2", "JRAINBOW2", kompatybilne z rodzajami kolejno 5050 RGB i WS2812B ARGB). Poza tym mamy slot M.2 z wbudowanym radiatorem, który wspiera wyłącznie nośniki typu PCI-Express (do 4.0) i działa tylko w połączeniu procesorami 11. generacji, które mają dodatkowe linie na ten cel.

Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Wśród złączy kart rozszerzeń wyróżnić można dwa sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4) i dwa PCI-Express x1. Pierwszy x16 jest zgodny ze standardem PCI-Express 4.0 (ponownie wymagany jest CPU z linii Rocket Lake), a pozostałe, obsługiwane przez chipset, ze starszym 3.0. W tej okolicy znajdują się także dwa kolejne złącza M.2, z czego jedno z dodatkowym radiatorem. Jeśli chodzi o wspierane urządzenia, możemy w nich zainstalować dyski pracujące w trybie SATA, jak i PCI-Express. Przy czym obsadzenie "M2_2" nośnikiem SATA spowoduje wyłączenie gniazda SATA z numerem 2, natomiast "M2_3" urządzeniem dowolnego rodzaju zablokuje SATA o numerach 5 i 6.

Na samym dole odnajdziecie złącze HD Audio, dwa SATA, a także dwa USB starszego typu - 2.0. Te ostatnie rzecz jasna posłużą do wyprowadzania wspomnianych portów na przedni panel obudowy. Natomiast po prawej stronie zamontowano cztery gniazda SATA, wszystkie równolegle do laminatu, co ułatwia prowadzenie kabli oraz pozwala na bezproblemowy montaż długich kart graficznych. Kość BIOS-u jest pojedyncza oraz wlutowana, ale w wypadku awarii pomoże Flash BIOS (szczegóły poniżej). Dodatkowo warto zwrócić uwagę na 6-pinowe gniazdo PCI-Express (dodatkowe zasilanie dla slotu karty), złącza opisane "JRGB1" oraz "JRAINBOW1", do których podłączycie jeszcze więcej pasków diod LED, a także mały przełącznik, pozwalający na błyskawiczne wyłączenie iluminacji.

Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Odrobina uwagi należy się też zintegrowanej karcie dźwiękowej. MSI zastosowało dość egzotyczny kodek Realtek ALC4080, który od debiutu Rocket Lake zaczął pojawiać się w nowych płytach głównych. Dodatkowym wsparciem są kondensatory elektrolitycznie firmy Chemi-Con, choć brakuje wzmacniacza słuchawkowego, na który producent się nie zdecydował. Jakość dźwięku jest, jak na zintegrowane rozwiązanie, naprawdę przyzwoita, co potwierdzają solidne rezultaty w teście RMAA.

Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Tylny panel jest dodatkowo obudowany z użyciem metalowej osłony, a ponadto producent postanowił zintegrować maskownicę. Co ważne, umieszczono na nim przycisk do aktywacji Flash BIOS. Żeby wykorzystać tę technologię i wgrać firmware nawet bez procesora, czy też pamięci RAM, należy umieścić pamięć USB z odpowiednim plikiem w dolnym porcie USB 2.0 i zwyczajnie go nacisnąć. Jeżeli chodzi o dostępne porty, do Waszej dyspozycji oddano:

  • po jednym DisplayPort oraz HDMI,
  • dwa USB 2.0, cztery USB 3.0, a także po jednym USB 3.1 i USB 3.2 Gen 2x2 (Type-C), kontrolowane przez chipset Intel Z590,
  • dwa RJ-45, realizowane przez zintegrowane karty sieciowe Intel I225-V oraz Intel I219-V,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test płyt głównych Z590 - porównanie modeli ASRock, ASUS, GIGABYTE i MSI

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł