Polecane zestawy komputerowe do gier - kwiecień 2020

Polecane zestawy komputerowe do gier - kwiecień 2020

Jaki komputer do gier kupić w kwietniu 2020?

Jaki komputer kupić? Jaki procesor czy kartę graficzną wybrać? To najczęstsze dylematy kupującego. Sytuacja na rynku elektroniki czasami bywa bardzo dynamiczna, a ceny potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Zamieszania dodają częste premiery sprzętu komputerowego, takiego jak procesory, karty graficzne czy płyty główne, którym towarzyszą nowe podstawki - przyznacie, że często łatwo się pogubić. Niniejszy poradnik ma Wam ułatwić kupno nowego komputera do gier. Gotowe koszyki z odpowiednio dobranymi podzespołami, kilka kliknięć i nowy komputer stoi u Was na biurku. Oczywiście staramy się tak dobierać płyty główne i karty graficzne, by zapewniły stabilność pracy i dobrą kulturę pracy. Oznacza to, że najtańsze modele nie będą proponowane, ale nie będziemy też serwować najdroższych konstrukcji, znajdując kompromis między wydajnością a opłacalnością.

Niestety kto nie kupił komputera, w poprzednich miesiąca musi liczyć się z większymi wydatkami o kilkaset złotych wzgledem marca i słabszą dostępnościa komponentów.   

Współpraca ze sklepem X-kom, a korzyści dla czytelników ITHardware.pl

Nowy rok to małe zmiany z naszych zestawach komputerowych i będziemy je tworzyć w sklepie X-kom. Jedną z korzyści dla czytelników jest możliwość uzyskania indywidualnego rabatu na wybrany zestaw PC z naszych propozycji. 

Jak  to działa?

Jeżeli jesteś zainteresowany rabatem na konkretny zestaw komputerowy, zostaw w specjalnym wątku na naszym forum wiadomość z linkiem lub linkami do produktów, a przedstawiciel sklepu X-kom sprawdzi swoje możliwości i postara się przygotować specjalną ofertę odpowiadając Wam na PW.

Link do wątku na forum:

 Kody rabatowe X-kom na polecane zestawy PC

 

Jaka karta graficzna? 

Diametralnych zmian na rynku GPU nie było w lutym. Niestety epidemia koronawirusa Covid-19, spowodowała podwyżki większości komponentów w tym karty graficzne. Do łask wróca tańsze Radeony serii RX, niestety polecany model NVIDII GTX 1650 Super (test na ITHardware), podrożał z 750 zł do ponad 900 zł.  Na początku roku była premiera nowego Radeona RX 5600 XT (link do testu), którego wydajność jest porównywalna lub nieco większa od RTX 2060, przy takiej samej lub niższej cenie. Ceny GeForce GTX 1660 nie różnią się zbyt wiele od nowych GTX 1660 SUPER, więc proponujemy warianty z dopiskiem SUPER. RTX 2060 zostały zastąpione wersją SUPER w droższych zestawach. 

 Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów

 Ranking procesorów i polecane modele AMD oraz Intel

Jaki procesor wybrać?

Jeżeli chodzi o procesory, to powiem, że o ile większość CPU AMD jak i Intel trzyma ceny. Niestety Ryzen 3 1200 jest niedostępny i zostanie zastąpiony 3200G. Cena Intel Core i5-9400F (bez zintegrowanego układu graficznego) spadła do 679 złCore i5-9600KF oraz i9-9900KF kosztują odpowiednio 999 oraz 2399 zł. Kończąc powoli analizę oferty niebieskich, cena Pentiuma G5400 to nadal 249 zł, natomiast Core i3-9100F niespełna 369 zł. Sytuację tę z powodzeniem wykorzystuje zatem AMD, które jest równie konkurencyjne jak Intel, co daje nam do wyboru wiele opcji. Ryzena 5 2600 kupimy za 559 zł, Ryzen 5 3600 za ok. 789 zł. Na koniec warto dodać, że w najtańszym zestawie mamy AMD Athlon 3000G, którego możemy podkręcać.

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Ceny procesorów klasy Intel Core i5 oraz Core i3 trzymają ceny.
 • Alternatywy od AMD nadal wypadają korzystniej niż Intel.
 • Nośniki SSD drożeją, do zestawów od 2000 zł w górę tylko SSD NVMe.
 • Kosz zakupu pamięci RAM lekko wzrósł.
 • Ceny kart graficznych GeForce RTX są, niestety, bardzo wygórowane, ale w niższych półkach cenowych nie brakuje sensownych wyborów, za sprawą GTX 16x0/16x0 SUPER/16x0 Ti oraz Radeonów RX 56xx.
 • GeForce GTX 1650 jest kompletnie nieopłacalny, więc nie ma go w zestawach.
 • Nie proponuję Ryzen 1600 AF, cena znacznie wzrosła, do tego uzyskał status EOL.

 

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianę (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował).
 2. Stawialiśmy bardziej na większą wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA i NVMe (od 2000 zł).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Były komentarze, że wolicie pamięć RAM domyślnie w dwóch kościach i tak jest. 
 5. W procesorach AMD Ryzen oraz Intel zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie. Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie — to tylko propozycje
 6. W sporej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold i Bronze.
 7. Na końcu zestawów dodana została strona proponowanych obudów komputerowych.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz, co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba się Wam dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - kwiecień 2020

 0