Polecane zestawy komputerowe do gier - styczeń 2020

Polecane zestawy komputerowe do gier - styczeń 2020

Jaki komputer do gier kupić w styczniu 2020?

Jaki komputer kupić? Jaki procesor czy kartę graficzną wybrać? To najczęstsze dylematy kupującego. Sytuacja na rynku elektroniki czasami bywa bardzo dynamiczna, a ceny potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Zamieszania dodają częste premiery sprzętu komputerowego, takiego jak procesory, karty graficzne czy płyty główne, którym towarzyszą nowe podstawki - przyznacie, że często łatwo się pogubić. Niniejszy poradnik ma Wam ułatwić kupno nowego komputera do gier. Gotowe koszyki z odpowiednio dobranymi podzespołami, kilka kliknięć i nowy komputer stoi u Was na biurku. Oczywiście staramy się tak dobierać płyty główne i karty graficzne, by zapewniły stabilność pracy i dobrą kulturę pracy. Oznacza to, że najtańsze modele nie będą proponowane, ale nie będziemy też serwować najdroższych konstrukcji, znajdując kompromis między wydajnością a opłacalnością.

Rok 2019 to czas kiedy nośniki półprzewodnikowe taniały do bardzo niskich cen. W nowym 2020 roku SSD mają ponownie podrożeć, więc to dobry moment na kupno lub modernizację komputera. 

Jaka karta graficzna? 

W listopadzie mieliśmy premierę nowych kart graficznych NVIDIA GTX 1650 SUPER (test na ITHardware), które okazują się wydajniejsze od Radeonów RX 570, a nawet RX 580. O ile RX 580 został zastąpiony nowym dzieckiem NVIDII, o tyle najtańszy RX 570 jest za 620 zł, więc idealnie pasuje do zestawów w okolicach 2000-2500 zł. Modele niereferencyjne akceleratorów AMD Radeon RX 5700/5700 XT są dostępne, ale ze względu na opinie użytkowników o problemach ze sterownikami (my takich nie mieliśmy) dodajemy je jedynie jako alternatywa. Ceny GeForce GTX 1660 nie różnią się zbyt wiele od nowych 1660 SUPER, więc zmieniamy na modele z dopiskiem SUPER. RTX 2060 została zastapiony wersja SUPER w droższych zestawach. 

 Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów

 Ranking procesorów i polecane modele AMD oraz Intel

Jaki procesor wybrać?

Jeżeli chodzi o procesory, to w tańszych zestawach nasze propozycje nie zmieniają się zbyt mocno. Cena Intel Core i5-9400F (bez zintegrowanego układu graficznego) spadła do 659 zł. Niewielkie obniżki dotknęły Core i5-9600KF oraz i9-9900K, których koszt wynosi odpowiednio 879 oraz 2299 zł. Kończąc powoli analizę oferty niebieskich, cena procesora Pentium G5400 to nadal 245 zł, natomiast Core i3-9100F niespełna 349 zł. Sytuację tę z powodzeniem wykorzystuje zatem AMD - Ryzen 5 2600 kupimy za 549 zł. Tym razem pomijam zestaw z Ryzenem 5 1600, za 429 zł. AMD jest równie konkurencyjne jak Intel, co daje nam wiele zestawów. Do tego nie możemy zapomnieć o 3. generacji AMD Ryzen, czyli Ryzen 5 3600 i wyższych, ale to ten model będzie najbardziej popularny, którego kupimy za ok. 900 zł. Na koniec warto dodać, że w najtańszym zestawie pojawił się AMD Athlon 3000G, którego możemy podkręcać.

Sytuacja cenowa w pigułce:

 • Ceny procesorów klasy Intel Core i5 oraz Core i3 powoli spadają.
 • Procesory AMD utrzymują swoje ceny.
 • Nośniki SSD delikatnie tanieją, od zestawó od 2000 zł tylko SSD NVMe.
 • Pamięć RAM w dalszym utrzymuje cenę.
 • Ceny kart graficznych GeForce RTX są, niestety, bardzo wygórowane, ale w niższych półkach cenowych nie brakuje sensownych wyborów, za sprawą GTX 1660/1660 Ti oraz Radeonów RX 5xx.
 • GeForce GTX 1650 jest kompletnie nieopłacalny, więc nie ma go w zestawach.

 

Komentarz do proponowanych zestawów:

 1. Dyski SSD całkowicie wyparły talerzowe nośniki danych, zwane HDD. Uważamy to za słuszną zmianę (przynajmniej Windows 10 będzie się szybciej ładował), skoro SSD mocno potaniały.
 2. Stawialiśmy bardziej na większą pojemność niż wydajność w przypadku nośników półprzewodnikowych, stąd SSD na złącze M.2 w standardzie SATA, a nie NVMe (od 2000 zł).
 3. Proponowane SSD tylko na złącze M.2 (estetyka i brak zbędnych kabli).
 4. Były komentarze, że wolicie pamięć RAM domyślnie w dwóch kościach i tak jest. 
 5. W procesorach AMD Ryzen oraz Intel zastosowaliśmy także szybsze pamięci o taktowaniu minimum DDR4-3000, ponieważ wyżej taktowany RAM to zawsze dodatkowa wydajność, a platforma AM4 nie blokuje overclockingu tego elementu na żadnym chipsecie (wyłączając Athlona 200GE). Nieco zwiększyło to koszty wszystkich zestawów, ale pamiętajcie — to tylko propozycje
 6. W sporej części konfiguracji znajduje się PSU z certyfikatem sprawności 80 PLUS Gold.

 

Nie wiesz co kupić? Zobacz, co proponują nasi redaktorzy:

 

Zawartość zestawów możecie dowolnie modyfikować. Jeśli nie podoba się Wam dysk, obudowa czy karta graficzna, zawsze możecie wymienić je na inne.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Polecane zestawy komputerowe do gier - styczeń 2020

 0