Zasilacz w tej próbie został podłączony do mojego testera, dzięki czemu dokonałem dokładnych pomiarów napięć i prądów. Na ich podstawie obliczam oddawaną moc oraz sprawność. Sprawdzam także:
- jak zasilacz poradzi sobie z niezrównoważonym rozkładem obciążeń w testach "Cross Load", czyli obciążenia krzyżowego,
- oraz dość istotny test w dobie miniaturyzacji, czyli z niskimi obciążeniami - test „Low Load”. Te pomiary pokazują, jak zasilacz spisuje się z energooszczędnymi podzespołami, gdzie niejednokrotnie cała platforma w spoczynku pobiera ok. 40-80 W.
Każdorazowo, po dokonaniu wszystkich pomiarów (podczas każdego testu), zostawiam zasilacz na danym obciążeniu, na co najmniej kilkadziesiąt minut. Takie działanie ma na celu sprawdzenie stabilności oraz wykonanie dodatkowych weryfikujących pomiarów. Poza tym, sprawdzam do jakich temperatur PSU się zagrzeje, jakie wentylator osiągnie obroty oraz jaki będzie generował hałas. Zawsze zaczynam od maksymalnego obciążenia. Temperatura otoczenia wynosiła ok. 23 °C, natomiast napięcie zasilające wynosiło 235,1 V. Na początek zakres bezpiecznych napięć normy ATX.
Testy podstawowe
Przypominam również, że moc zasilacza określa obciążalność na linii +12 V, a ta jest na poziomie 100% mocy nominalnej, czyli całe 650 W. FSP Hydro G 650 W zaliczył pozytywnie wymagającą serię testów, podczas których wszystkie napięcia zawierały się w normie ATX. Dzięki zastosowaniu wydajnych konwerterów DC-DC, w teście obciążeń krzyżowych nie było przykrych niespodzianek. Przeciążenie jednostki na 110%, 55,1 A i 708 W mocy całkowitej, nie było wyzwaniem dla Hydro G nawet pod kątem temperatury wydmuchiwanego powietrza, która nie przekroczyła 40 °C. Granicą możliwości, z którą wiąże się zadziałanie zabezpieczenia OPP powodującego wyłączenie PSU, dla testowanego zasilacza było przekroczenie 58,1 A. Do tej wartości PSU pracował całkowicie stabilnie, dostarczając 743,7 W mocy z zachowaniem wszelkich norm.
Cross Load
Podczas obciążeń krzyżowych nie zanotowałem żadnych nieprawidłowości. Brak obciążenia na którejkolwiek z linii nie powodował skoków napięć, wszystko w normie ATX.
Niskie obciążenia.
Testy z niskimi obciążeniami pod względem napięciowym wypadły bez niespodzianek, napięcie w zakresie od 50 W do 160 W było nie do ruszenia i utrzymywało wartość na poziomie 12,14 V - jest bardzo dobrze.
Zabezpieczenie zwarciowe SCP jak i przeciążeniowe OPP zadziałało prawidłowo. Natomiast prąd rozruchowy wyniósł 53,1 A.
Pokaż / Dodaj komentarze do: FSP Hydro G 650 W - test półpasywnego golda dla graczy