iiyama ProLite XUB2796QSU-B1 - test biznesowo-biurowego monitora IPS QHD z gamingowym zacięciem

iiyama ProLite XUB2796QSU-B1 - test biznesowo-biurowego monitora IPS QHD z gamingowym zacięciem

iiyama ProLite XUB2796QSU-B1 - kolory i kontrast

Pomiary kolorymetrem rozpoczynamy od sprawdzenia gamutu. Okazuje się, że w przypadku ProLite XUB2796QSU-B1 otrzymujemy praktycznie pełne pokrycie sRGB, gdyż wynosi ono 99,2%, charakteryzując się jednocześnie całkowitą objętością równą 118,7% tejże przestrzeni. Dla standardu Adobe RGB jest to odpowiednio 75,3% oraz 81,8%, a dla DCI-P3 83,7% i 84,1%. Są to naprawdę dobre wyniki jak na uniwersalny monitor, który wykorzystywany ma być do pracy biurowej, multimediów czy okazjonalnego grania. Monitor nie posiada dedykowanego trybu sRGB, choć korzysta właśnie z tej przestrzeni. Kolory nie są nadmiernie przesycone i tak cukierkowe, jak zdarza się to w modelach z szerszym gamutem, które pracują w sRGB. Co prawda wyniki nie zadowolą grafików, ale nie jest to żaden zarzut, gdyż nie jest to sprzęt skierowany do tej grupy odbiorców. 

Od lewej, pokrycie SRGB, Adobe RGB, DCI-P3 (kliknij, aby powiększyć)

Ustawienia fabryczne (tryb domyślny):

  •        Punkt bieli: 6819 K 
  •        Jasność bieli: 270,2 cd/m²
  •        Jasność czerni: 0,2118 cd/m²
  •        Kontrast rzeczywisty: 1275.5:1
  •        Średni błąd Delta E: 1,57

Fabrycznie monitor ma ustawioną luminancję na 90%, co oznacza 270,2 cd/m² dla bieli oraz 0,2118 cd/m² dla czerni. Warto zauważyć, że kontrast wynosi tym samym 1275.5:1, co jak na IPS jest dobrym wynikiem, choć wciąż dalekim do matryc VA. Jedynie biel mogłaby być troszeczkę lepsza, bo przy 6819K daje się wyczuć lekkie ochłodzenie w postaci zaniebieszczenia bieli. To relatywnie łatwo można jednak skorygować. Średni błąd Delta E jest naprawdę niewielki, gdyż wynosi tylko 1,57, tymczasem do wartości 3,0 możemy mówić o odchyleniach trudno zauważalnych „na oko”. Niemniej jednak, odchylenia maksymalne przekraczają już 7,0 co w szczególności widać po czystej czerwieni (wynika to głównie z nasycenia). Bardzo dobrze w testowanym modelu wypada także przebieg gammy lokalnej, dzięki czemu w całej jej szerokości nie tracimy szczegółowości. 

Kalibracja i profilowanie

  • Preset: Użytkownika
  • Jasność: 20
  • Kontrast: 80
  • RGB: 98, 93, 94
  • Gamma: Gamma 2.2

Kalibracja i profilowanie zgodnie z oczekiwaniami przebiegły bezproblemowo i efekty tego zabiegu są bardzo zadowalające. Zejście do poziomu 120 nitów wymagało obniżenia jasności do 26%, a musieliśmy także delikatnie zmodyfikować wyjściowe wartości RGB (przynajmniej zielonego i niebieskiego). Średni błąd Delta E po takim zabiegu wyniósł tylko 0,36, a maksymalny nie przekroczył 1,0. Do tego kontrast pozostał na bardzo wysokim poziomie, a przejścia tonalne nie były zbyt agresywne. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iiyama ProLite XUB2796QSU-B1 - test biznesowo-biurowego monitora IPS QHD z gamingowym zacięciem

 0